Trupurile celor 3 turiști dispăruți în Munții Făgăraș, recuperate de salvatori

×
Publicitate

Trupurile celor trei turişti din Iaşi, dispăruţi de mai multe zile în Masivul Făgăraş, au fost găsite miercuri de salvamontişti, după ce iniţial fuseseră văzute din elicopterul care survola zona efectuând căutări doar două cadavre.

Cei trei bărbaţi daţi dispăruţi pe munte acum o săptămână au fost găsiţi morţi, iar salvatorii montani i-au adus în vale, cu ajutorul unui elicopter. Operaţiunea de recuperare a trupurilor neînsufleţite a fost extrem de periculoasă, din cauza riscului crescut de avalanşă.

Un elicopter al Ministerului de Interne a survolat zi de zi Munţii Făgăraş începând de duminică, în căutarea celor trei bărbaţi. Marți seară, salvatorii au zărit mai întâi trupul băiatului de 18 ani şi al unuia dintre însoţitorii săi. Iar miercuri dimineaţă, a fost reperat şi cel de-al treilea turist.

Mihai Pascu, CJ Brașov: ”Tânărul a ţinut legătura cu un prieten, la care i-a spus marţi că bate vântul cu 120 de km/oră. Datorită printscreen-ului cu conversaţia lor am restrâns aria de căutare.

Salvatorii montani nu puteau urca pe jos până la victime, din cauza riscului crescut de avalanşă. Peste 10 oameni au fost duşi în creastă cu ajutorul unui elicopter.

Chiar în timp ce salvatorii zburau pe deasupra culmilor, o avalanşă a măturat zona în care se afla unul dintre cadavre.

Cei trei bărbaţi au fost ridicaţi, rând pe rând, în aer cu ajutorul unui troliu şi transportaţi la poalele muntelui, lângă Sâmbătă de sus. Acolo, aşteptau criminaliştii, procurorii şi medicii legişti, care încearcă să înţeleagă ce s-a petrecut cu victimele.

După ipotezele salvamontiştilor cu experienţă, se pare că tânărul a căzut pe un versant, iar însoţitorii săi au vrut să coboare la el. Din cauza pantei abrupte, au decis să ocolească pe o muchie, însă, cel mai probabil, rafalele de vânt i-au azvârlit în vale.

Cei trei bărbaţi nu erau la prima expediţie pe munte. Erau bine echipaţi, însă nu s-au legat în coardă pe traseu, astfel că nu s-au putut ajuta între ei.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicatia Stirile ProTV pentru telefoane Android si iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Cinci case din Capitală, cuprinse de incendiu, marți seară

Cinci familii din sectorul 5 al Capitalei au rămas fără acoperiş deasupra capului, după ce un incendiu mistuitor le-a cuprins locuinţele.

Explozie puternică în Motru, produsă din cauza unei defecţiuni la centrala termică

O casă din Motru a fost serios avariată de o explozie urmată de un incendiu.

Incendiu la un spital fără autorizația de securitate ISU. 120 de pacienți evacuați

Peste 120 de pacienţi au fost evacuaţi şi zeci de pompieri s-au luptat cu flăcările preţ de câteva ore, după ce a luat foc un etaj întreg al Institutului de Boli Cardiovasculare din Iaşi.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.