Donald Trump, subiect de discutie in grupul Bilderberg, ale carui reuniuni secrete genereaza anual teorii ale conspiratiei

Donald Trump, discurs cu parul in vant
Getty

Grupul Bilderberg, un club confidential din care fac parte aproximativ 130 dintre cei mai puternici oameni din lume, se reuneste incepand de joi in SUA, subiectul central fiind presedintia lui Donald Trump, relateaza AFP, preluata de News.ro.

Cei 131 de reprezentanti politici, capete incoronate si personalitati ale lumii afacerilor sau presei vor discuta, timp de patru zile, si despre viitorul Uniunii Europene (UE) sau relatiile transatlantice, potrivit unui comunicat emis de foarte discretul grup.

Clubul Bilderberg, ale carui reuniuni secrete au generat tot felul de teorii conspirationiste de decenii, se reuneste la Chantilly, un oras din statul Virginia, situat la aproximativ 50 de kilometri de capitala Washington.

La reuniune iau parte fostul diplomat Henry Kissinger si secretarul general al NATO Jens Stoltenberg.

Anul acesta, reuniunea le va permite mai multor consilieri ai lui Donald Trump - ca secretarul sau al Comertului Wilbur Ross sau consilierului sau pe probleme de securitate nationala generalul H.R. McMaster - sa dezbata cu criticii miliardarului care a ajuns presedinte, intre care se afla Eric Schmidt, presedintele Alphabet, compania care detine Google.

Citește și
george soros
George Soros. "UE este inconjurata de puteri ostile, precum Rusia, Turcia". Ce spune despre Brexit

”Nicio iesire nu este dorit, niciun rezumat si nu este redactat nici vreun raport”, a avertizat grupul care se reuneste anual de cand a fost infiintat in 1954. ”In plus, nu este propusa vreo rezolutie, nu are loc vreun vot si nu se publiica vreun comunicat politic”.

Rusia, China, proliferarea nucleara, mondializarea si ”razboiul impotriva informatiei” se afla printre subiectele care urmeaza sa fie abordate, in prezenta regelui Olandei Willem-Alexander sau a fostului director CIA John Brennan.

 

Articol recomandat de sport.ro
Ana Bogdan a luat prima decizie majoră, după retragerea din tenis / GALERIE FOTO
Ana Bogdan a luat prima decizie majoră, după retragerea din tenis / GALERIE FOTO
Citește și...
Donald Trump a anuntat retragerea SUA din Acordul de la Paris privind schimbarile climatice. Reactia lui Barack Obama
Donald Trump a anuntat retragerea SUA din Acordul de la Paris privind schimbarile climatice. Reactia lui Barack Obama

Presedintele american Donald Trump a anuntat, joi seara, ca Statele Unite se retrag din Acordul de la Paris privind schimbarile climatice.

George Soros.
George Soros. "UE este inconjurata de puteri ostile, precum Rusia, Turcia". Ce spune despre Brexit

Uniunea Europeana este inconjurata astazi de puteri ostile, respectiv Rusia lui Putin, Turcia lui Erdogan, Egiptul aflat sub puterea ISIS si America pe care lui Trump i-ar placea sa o creeze, dar nu poate, spune George Soros.

Klaus Iohannis se intalneste cu Donald Trump saptamana viitoare la Casa Alba. Ce vor discuta cei doi sefi de stat
Klaus Iohannis se intalneste cu Donald Trump saptamana viitoare la Casa Alba. Ce vor discuta cei doi sefi de stat

Seful statului se va intalni vineri, 9 iunie, cu Donald Trump si potrivit unui comunicat al Casei Albe este vorba despre o vizita de lucru.

Donald Trump ar fi decis sa retraga SUA din Acordul privind schimbarile climatice.
Donald Trump ar fi decis sa retraga SUA din Acordul privind schimbarile climatice. "Make America Great Again"

Donald Trump a decis sa retraga SUA din Acordul de la Paris privind combatarea schimbarilor climatice, potrivit site-ului de stiri politice Axios, care citeaza doua surse neidentificate avand cunostinta directa despre aceasta decizie.

Recomandări
Prima ipoteză a anchetatorilor despre cauza tragediei din Elveția. 50 de răniți, transferați la spitale din străinătate
Prima ipoteză a anchetatorilor despre cauza tragediei din Elveția. 50 de răniți, transferați la spitale din străinătate

Autoritățile elvețiene admit că incendiul devastator produs în barul „Constellation”, din Crans Montana, a pornit, cel mai probabil, de la artificii decorative, puse în sticle de șampanie și apropiate prea mult de tavan.

DN1, blocat pe ambele sensuri. La munte se face „schimbul” de turiști
DN1, blocat pe ambele sensuri. La munte se face „schimbul” de turiști

Se circulă bară la bară pe DN1 pe ambele sensuri de mers, semn că la munte se face schimbul de turiști.

Capitala anunță o nouă taxă pentru turiști. Cât au reușit să strângă orașe ca Constanța sau Oradea din taxe similare
Capitala anunță o nouă taxă pentru turiști. Cât au reușit să strângă orașe ca Constanța sau Oradea din taxe similare

Bucureștiul a introdus din acest an o nouă taxă pentru turiști. Din acest an, vizitatorii vor plăti zece lei pe noapte, bani care, potrivit autorităților, vor fi folosiți pentru promovarea Capitalei.