O tanara de 15 ani ii acuza de viol pe doi politisti din Calarasi. Reactie fara precedent a MAI in acest caz

×
Codul embed a fost copiat

Un scandal cu tenta sexuala, arunca intr-o lumina cat se poate de proasta politia romana. O adolescenta, acuza doi agenti din Calarasi de viol. Tanara, care fugise dintr-un centru de plasament, a fost gasita de echipaj pe strada.

Politistii in loc sa isi faca datoria si sa o protejeze i-ar fi propus sa mearga pe un camp cu ei, unde au suspus-o la perversiuni. Cazul, deosebit de rusinos a ajuns la urechile ministrului de interne, care nu a mai asteptat decizia unei instante si i-a trecut pe cei doi in rezerva.

Cei doi agenti de la Politia municipiului Calarasi au fost dusi la judecatorie chiar de colegii lor care au facut tot ce au stiut mai bine sa ii fereasca de presa. Politistii sunt acuzati ca au violat o adolescenta de 15 ani.

Povestea este cat se poate de incurcata. Fata a fugit de la centrul de plasament din Perisoru pentru a 20- a oara. A fost gasita in Calarasi si internata la un camin de acolo de unde a disparut iar. Pe drum s-a intalnit cu un echipaj. Agentii ar fi constrans-o sa faca sex oral cu ei ca sa nu o duca la centru. Potrivit lor minora ar fi acceptat si i-a insotit pe un camp.

Acolo ar fi avut loc violul, pe un teneren in afara municipiului Calarasi. Din acest loc, fata ar fi fost adusa inapoi in localitate si lasata pe o strada. Seara, un alt echipaj de politie a gasit-o si a dus-o la centrul de plasament. Abia a doua zi, cand fata a fost interogata de anchetatori in legatura cu disapritia ei, ea a marturisit violul. A fost momentul in care s-a declansat ancheta.

Citește și
vaslui violatori - stiri
Cazul violatorilor din Vaslui. Cu ce suma ar fi incercat suspectii sa ii cumpere tacerea tinerei abuzate

Mama adolescentei este revoltata de cele intamplate: "Trebuie sa plateasca pentru ce au facut. Daca au gasit-o pe strada, trebuia sa o duca la centru nu sa o violeze".

In scurt timp politistii au fost retinuti si pusi sub acuzare dupa care au decis sa isi dea demisia din sistem. O reactia fara precedent a avut chiar ministrul de interne.

"Indiferent de decizia pe care instanta de judecata o va lua, cei doi nu mai pot face parte din Politia Romana. Situatia este intolerabila si total nedemna pentru calitatea pe care acestia au avut-o. Este regretabil ca astfel de oameni au purtat uniforma statului roman si au jignit, prin faptele lor, munca celor aproape 60.000 de politisti care lucreaza in Politia Romana" a sustinut Gabriel Oprea.

Este pentru prima data insa cand un politist este dat afara din sistem inainte sa existe o decizie definitiva a instantei.

Presupusa victima a celor doi agenti are o poveste trista. Tatal a plecat la munca in Spania iar mama s-a recasatorit in Buzau. Fata nu ar fi vrut sa o insoteasca.

"Tata ii trimitea bani din Spania si ea a apucat-o pe cai gresite. Fuma, bea cafea si aducea baieti acasa. Au pus-o intr-un centru de plasament", povesteste mama fetei.

Mama sustine ca o vizita si chiar i-ar fi promis ca se va indrepta. Acum, femeia este hotarata sa o ia cu ea acasa. In paralel cu ancheta politiei, si Directia de Protectie a Copilului din Calarasi este intreresata de caz.

Fata va fi consiliata in speranta ca va trece mai usor peste acest incident traumatizant.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Tragedie! A murit pe teren, chiar în timpul meciului, dintr-un motiv bizar
NEWS ALERT Tragedie! A murit pe teren, chiar în timpul meciului, dintr-un motiv bizar
Citește și...
O minora de 16 ani, violata de doi barbati in Constanta. Ce varsta aveau barbatii si unde au atacat-o
O minora de 16 ani, violata de doi barbati in Constanta. Ce varsta aveau barbatii si unde au atacat-o

Doi barbati au fost retinuti si vor fi prezentati, duminica, Judecatoriei Constanta cu propunere de arestare preventiva pentru viol.

Cazul violatorilor din Vaslui. Cu ce suma ar fi incercat suspectii sa ii cumpere tacerea tinerei abuzate
Cazul violatorilor din Vaslui. Cu ce suma ar fi incercat suspectii sa ii cumpere tacerea tinerei abuzate

Apar marturii noi in cazul fetei de 18 ani, care a fost violata de 7 barbati, toamna trecuta.

Recomandări
Crăciun pe Valea Prahovei. Zeci de unităţi de cazare şi-au aşteptat în zadar oaspeţii. „Nu putem face faţă concurenţei”
Crăciun pe Valea Prahovei. Zeci de unităţi de cazare şi-au aşteptat în zadar oaspeţii. „Nu putem face faţă concurenţei”

Zeci de unităţi de cazare de pe Valea Prahovei au avut camere libere în acest an de Crăciun, o situaţie greu de imaginat în urmă cu câţiva ani, când rezervările se făceau încă din octombrie, noiembrie sau chiar cu un an înainte.

Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone
Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone

Prima zi de Crăciun a adus vreme rece, zăpadă și ger. La munte, vântul a suflat cu putere, iar pe șosele turiștii s-au trezit într-un scenariu pentru care nu erau pregătiți.

Sezonul de gripă a început mai devreme, cu peste 100.000 de infecții respiratorii. Avertismentul medicilor
Sezonul de gripă a început mai devreme, cu peste 100.000 de infecții respiratorii. Avertismentul medicilor

Sezonul de gripă a început mai devreme anul acesta, iar autoritățile au emis deja o alertă epidemiologică. Asta după ce timp de trei săptămâni numărul cazurilor a crescut alarmant și a fost înregistrat și primul deces.