Directorul APIA Satu Mare a fost arestat pentru 29 de zile, dupa ce a fost prins luand mita

61424542

Directorul Agentiei de Plati si Interventii pentru Agricultura Satu Mare a fost arestat luni seara pentru 29 de zile. Fusese retinut dupa ce a fost prins ca lua mita.

Viorel Pintea este acuzat ca ar fi cerut de la fermier 7500 de euro, ca sa nu trimita controale la culturile de vita de vie pe care acesta le are in judet. 

Potrivit anchetatorilor, in lunile martie si mai 2012, Viorel Pintea, in calitate de director la APIA Satu Mare, ar fi cerut de la un fermier mai intai 2.500 de euro, apoi 5.000 euro, pentru a nu dispune controale in legatura cu activitatile agricole ale acestuia derulate cu bani europeni.

A primit o parte din bani, insa ar fi cerut apoi si mai multi, potrivit procurorilor. Viorel Pintea a fost prins in flagrant duminica dupa-amiaza, dupa ce a primit de la fermier 3.000 de euro. Dupa ce a fost audiat, a fost retinut pentru 24 de ore, iar luni seara Tribunalului Satu Mare a decis arestarea lui preventiva pentru 29 de zile.

Conducerea de la Bucuresti a APIA a declarat ca Viorel Pintea va fi suspendat din functie mentionand ca are doua dosare la comisia de disciplina si este vizat de alte doua controale.

Articol recomandat de sport.ro
Key Alves ”rupe” internetul, la patru luni după ce a născut! Cum arată cea mai frumoasă voleibalistă din lume
Key Alves ”rupe” internetul, la patru luni după ce a născut! Cum arată cea mai frumoasă voleibalistă din lume
Citește și...
Un român şi-a răpit fosta iubită de pe o autostradă din Austria. Cei doi au fost opriţi în Ungaria. Ce a urmat

Autorităţi din mai multe state europene au intrat în alertă, după ce un român şi-a răpit fosta iubită de pe o autostradă din Austria.

Săpăturile pentru un gard au dus la o descoperire uriașă în judeţul Iaşi

O cantitate mare de muniţie a fost descoperită în timpul săpăturilor pentru realizarea unui gard, în localitatea Holboca, din judeţul Iaşi, informează Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Iaşi. 

Locul unic din România în care frontiera devine deseori un traseu de aventură pentru bicicliști. Sute trec zilnic pe acolo

Frontiera temporară cu Serbia, dedicată bicicliștilor, este deschisă și în acest weekend în județul Timiș.

Recomandări
Ministrul Proiectelor Europene răspunde acuzaţiilor unor „domni din cauza cărora România a pierdut 458,7 milioane euro”

Ministrul Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru, răspunde acuzaţiilor unor „domni din cauza cărora România a pierdut 458,7 milioane Euro”, potrivit cărora „de vină sunt Bolojan, Gheorghiu şi Pîslaru”.

Medic ginecolog: „Copiii concepuți în post nu ajung să se nască sau mor în pătuț”. Colegiul Medicilor a deschis o anchetă

Declarații șocante, făcute de un medic ginecolog din Iași, au dus la o anchetă a Colegiului Medicilor.

Petreceri de 1 Mai în Mamaia. Cluburi arhipline, șampanie cu artificii și distracție până în zori, în ciuda vremii reci

Prima noapte de distracție la malul mării din acest an a fost una reușită, în ciuda vremii reci.