Dezastru după caniculă. Vijeliile au făcut ravagii în toate regiunile țării. Au făcut și victime

×
Publicitate

După căldura care a pârjolit ieri România, pe seară au lovit vijeliile, care au făcut și victime, din nefericire.

Un participant la o competiție de alergare montană a murit în Bucovina, lovit de un copac. Concurenții au fost surprinși de o furtună puternică, în jurul orei 21:00. Au fost mobilizați toți salvatorii montani disponibili în județul Suceava. Zeci de oameni – concurenți și voluntari – au fost recuperați din zona masivului Rarău-Giumalău. Unii au avut nevoie de îngrijiri medicale din cauza hipotermiei. Misiunea salvatorilor a fost dificilă, mai ales că, la câteva ore, o nouă furtună a lovit aceeași zonă.

Furtuni violente în Timișoara

La Timișoara, obiecte luate de vânt au rănit mai mulți oameni în timpul unui concert.

Un concert organizat pe Aeroportul Traian Vuia din Timișoara a fost întrerupt brusc de o furtună care a măturat totul în cale. Oamenii au luat-o la goană, în căutarea unui adăpost. Unii au căzut în timp ce fugeau, alții au fost loviți de corturile și gardurile luate de vânt. 11 spectatori au avut nevoie de îngrijiri medicale, dintre care 5, la spital. Din fericire, starea lor este bună.

Furtuna puternică – semnalată de meteorologi printr-un cod portocaliu – a făcut ravagii și în oraș.

Vântul a bătut cu putere doar 10-15 minute, însă a fost îndeajuns să doboare mai mulți copaci. Unul dintre ei s-a prăbușit peste un tânăr.

Tânărul, în vârstă de 29 de ani, trecea prin Parcul Civic atunci când a pornit vijelia. Un martor a sunat la 112.

Elena Rădulescu, purtător de cuvânt ISU Timiș: „Acesta a avut nevoie de îngrijiri medicale fiind transportat la spital, conștient și cooperant, de un echipaj SMURD cu medic.”

Localnic: „A venit așa dintr-o dată, nu se aștepta nici lumea când a venit chestia asta. În 10 minute a făcut pagubă. Păcat de băiatul ăla, să dea Dumnezeu să fie bine.”

Un alt copac a căzut peste Casa cu Iederă, un monument istoric emblematic din Timișoara. Pagubele nu sunt mari.

Proprietarii casei: „Probabil a fost un vânt puternic că doar aici sunt copaci căzuți. Copacii sunt de pe domeniul public, par în regulă.”

Inundații și pagube în Sibiu

În județul Sibiu, vremea rea a fost anunțată printr-un cod roșu, cu peste 40 de litri pe metru pătrat, vijelii și grindină.

În 20 de minute – cât a durat ploaia năprasnică în satul Cisnădioara – apele pârâului care traversează localitatea au inundat mai multe curți și subsoluri. Cel puțin cinci autoturisme au fost inundate și avariate ușor de crengile aduse de ape.

Localnică: „Nu știu încă ce am în casă, au intrat pompierii, s-au uitat pe geam și au zis că se vede apă în casă. Nu au putut deschide poarta pentru că e plin de aluviuni, de noroaie, s-au oprit în poartă.”

Localnic: „În 1975 a ieșit râul afară, de atunci nu a mai ieșit. Ploi au mai fost, dar nu a fost niciodată așa mare râul. Astea sunt vremurile, nu mai sunt anotimpurile cum au fost, defrișări de pădure...”

Pe o altă stradă, apele au rupt o țeavă de gaz, iar alimentarea a fost întreruptă. Ploi scurte, dar distrugătoare, au fost și în orașul Cisnădie, și în comuna Rășinari. Echipajele ISU au intervenit și acolo pentru a scoate apa și noroiul din curți.

Arbori doborâți și acoperișuri smulse în Gorj, Hunedoara și Caraș-Severin

În județul Gorj, vântul puternic a pus la pământ arbori în mai multe localități și a blocat zeci de minute circulația. În parcul de la Târgu Jiu unde se află operele lui Brâncuși, o salcie bătrână a fost frântă de vijelie chiar lângă Masa Tăcerii.

Viorel Cârlig, reprezentant firmă salubrizare: „Îndepărtăm copacii căzuți pe alei și mâine intervenim și îndepărtăm în totalitate ce a căzut în seara aceasta.”

Acoperișul unei clădiri din Târgu Jiu a fost luat pe sus de vânt și dus în stradă, pe unde nu trecea nicio mașină în acel moment, din fericire.

Și ciobanii de la o stână s-au trezit cu acoperișul luat de vânt.

Probleme au fost și în județele Hunedoara și Caraș-Severin, unde vijelia a smuls acoperișurile mai multor blocuri.

Articol recomandat de sport.ro
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Citește și...
IMM-urile cer soluții pentru reducerea costurilor la combustibil. Discuții la Parlament cu Sorin Grindeanu

Identificarea unor soluţii concrete pentru reducerea costurilor la combustibil, în vederea susţinerii mediului de afaceri, a fost unul dintre subiectele analizate miercuri de către reprezentanţii IMM România şi Sorin Grindeanu. 

Raed Arafat neagă „categoric" angajările fictive la DSU: „Adevărul trebuie stabilit pe baza faptelor, nu prin speculaţii"

Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă (DSU), Raed Arafat, a infirmat miercuri existenţa unor posibile angajări fictive în cadrul instituţiei.

Rogobete: „Contractul numărul trei cu Pfizer a fost semnat fără o fundamentare clară a nevoii. Cifrele au fost supraevaluate”

Al treilea contract cu Pfizer a fost semnat fără o fundamentare clară a nevoii, iar cifrele au fost supraevaluate, a declarat ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, miercuri, într-o conferinţă de presă.

Recomandări
Artemis 2 a decolat. NASA, prima misiune lunară cu echipaj uman din ultimii peste 50 de ani

Trei bărbaţi şi o femeie au pornit într-o misiune lunară de zece zile derulată de NASA, la peste 50 de ani de la încheierea Programului Apollo şi de la ultimul zbor cu oameni la bord către Lună.

România a pierdut procesul cu Pfizer, în primă instanță. Cât costă vaccinurile anti-COVID comandate și anulate

Un tribunal din Bruxelles a decis miercuri, în primă instanță, că Polonia și România trebuie să achite sumele restante pentru vaccinurile anti-COVID comandate, în procesul cu Pfizer/BioNTech.

Guvernul a găsit o soluție să nu taie acciza la motorină: benzinăriile să compenseze „voluntar” prețurile cu 25 de bani

S-a ieftinit motorina la unele benzinării, cu 40 de bani, după ce miercuri a intrat în vigoare primul set de măsuri de pe piața carburanților.