De ce a scapat Vintu de arest: inregistrarile nu au fost convingatoare

×
Publicitate

Astazi a devenit public motivul pentru care judecatorii au refuzat sa-l trimita in arest pe omul de afaceri Sorin Ovidiu Vintu. Potrivit acestora, procurorii nu au depus suficiente probe la dosar, iar inregistrarile nu ar fi convingatoare.

Unul dintre motivele expuse de instanta a fost acela ca dintr-o serie de imagini puse de procurori la dispozitia judecatorilor nu a reiesit in niciun moment ca vreunul dintre cei doi inculpati sau o alta persoana care ii insotea in sediul Realitatea nu ar fi recurs la acte de violenta si, mai mult, ca nu exista nicio declaratie a vreunui martor la un astfel de incident depusa la dosar.

O alta justificare a faptului ca s-a decis ca cei doi sa fie cercetati in stare de libertatea a fost si aceea conform careia inregistrarea discutiei dintre Sorin Ovidiu Vintu si Sebastian Ghita, depusa la dosar, nu era completa, iar cuprinsul acesteia nu putea fi considerat o actiune de amenintare.

Mai mult decat atat, Sebastian Ghita atunci cand a sesizat anchetatorii cu privire la santaj -sesizare facuta prin e-mail- nu a mentionat ca amenintarile i-ar fi provocat o stare de teama.

Va reamintim, magistratii au apreciat ca atat Sorin Ovidiu Vintu, cat si Cezar Ilie sa fie cercetatai in stare de libertate, dupa ce miercuri cei doi fusesera retinuti pentru santaj. Procurorii au depus deja recurs.

Sorin Ovidiu Vintu va fi cercetat in libertate

Sorin Ovidiu Vintu a fost retinut pentru santaj

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Masina de politie izbita in plin de o soferita, in Capitala

Doi politisti de la sectia 4 din Capitala au inteles pe pielea lor cat de periculosi pot fi cei lipsiti de experienta la volan. Masina de patrula a fost spulberata de o soferita, care pur si simplu a tasnit de pe contrasens.

Barman batut de 2 drogati pentru ca nu le-a dat bani

Intamplare uluitoare petrecuta la Targoviste. Acolo, pentru ca a refuzat sa le dea 20 de lei unor indivizi cu mintile ratacite de la droguri, un barman a primit cateva sticle in cap si un scaun peste maini si picioare.

O masina s-a ciocnit cu un autocar: un om a murit, altul e in stare grava

O persoana a murit, iar alta a fost transportata in stare grava la Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Constanta, in urma accidentului care a avut loc in localitatea Eforie Sud si in care au fost implicate un autoturism si un autocar.

Recomandări
Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Vești bune. Debitul Dunării este în creștere la intrarea în țară. Ce se întâmplă la Cernavodă

În timp ce România se confruntă cu o secetă prelungită care a afectat grav culturile agricole și rezervele de apă, iar centrala de la Cernavodă a fost oprită, Dunărea dă semne de revenire. 

Motivul pentru care șeful CIA s-a deplasat în mare secret la Moscova. „Știm ce ai de gând să faci și ar fi bine să nu o faci”

Directorul CIA, John Ratcliffe, a făcut, marți, o vizită rară și neașteptată la Moscova, unde a stat vreme de patru ore. Kremlinul neagă că s-ar fi întâlnit și cu Vladimir Putin.