Cum se pot angaja refugiații din Ucraina în România

62244266
Agerpres

Ministrul Muncii, Marius Budăi, anunţă, vineri, că cetăţenii ucraineni care doresc să se angajeze pe teritoriul României nu au nevoie de aviz de angajare pentru o perioadă de 9 luni dintr-un an calendaristic.

 

”Cetăţenii ucraineni care doresc să se angajeze pe teritoriul României nu au nevoie de aviz de angajare pentru o perioadă de 9 luni dintr-un an calendaristic, potrivit OUG 25/2014. Cetăţenilor Ucrainei, intraţi în România în scopul încadrării în muncă, li se prelungeşte dreptul de şedere temporară în scop de muncă dacă prezintă contractul individual de muncă cu normă întreagă, înregistrat în registrul general de evidenţă a salariaţilor, din care rezultă că salariul este cel puţin la nivelul salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată”, a transmis, vineri, ministrul Muncii.

Budăi precizează că prelungirile ulterioare ale dreptului de şedere temporară în scop de muncă se acordă dacă cetăţenii Ucrainei prezintă următoarele documente:

- contractul individual de muncă cu normă întreagă, înregistrat la inspectoratul teritorial de muncă;

- dovada menţinerii salariului cel puţin la nivelul salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată, pe toată perioada şederii acordată anterior.

În cursul celor nouă luni cetăţenii ucraineni pot cere acordarea protecţiei subsidiare sau a statutului de refugiat, prin care dobândesc următoarele drepturi:

- să fie angajaţi de persoane fizice sau juridice, în aceleaşi condiţii ca şi cetăţenii români;

- să beneficieze de asigurări sociale, de măsuri de asistenţă socială şi asigurări sociale de sănătate, în condiţiile prevăzute de lege pentru cetăţenii români;

- să beneficieze de tratament egal cu cetăţenii români în ceea ce priveşte echivalarea studiilor sau a perioadelor de studii, recunoaşterea diplomelor, atestatelor şi certificatelor de competenţă, precum şi a calificărilor profesionale care dau acces la profesiile reglementate din România, în conformitate cu reglementările în vigoare.

Articol recomandat de sport.ro
A venit replica! Mesajul lui Stefanos Tsitsipas pentru Paula Badosa, după ce iberica a spus că relația lor a fost „toxică”
A venit replica! Mesajul lui Stefanos Tsitsipas pentru Paula Badosa, după ce iberica a spus că relația lor a fost „toxică”
Citește și...
Explozie la etajul cinci al unui bloc din Sibiu. 39 de persoane au fost evacuate

O explozie neurmată de incendiu a avut loc, joi seară, la etajul cinci al unui bloc din Sibiu, 39 de persoane fiind evacuate. Deocamdată nu sunt anunţate victime.

Stenograme din dosarul azilelor ilegale din Bihor: „Aici este puşcărie”, „Pentru epilepsie să chemăm ambulanţa?!”

Stenogramele din dosarul rețelei coordonate de Viorel Pașca, deținătorul azilelor ilegale din Bihor, descriu un sistem în care persoane vulnerabile erau exploatate pentru bani, iar abuzurile, neglijența medicală și violența deveniseră practici obișnuite.

Prețul legumelor a scăzut drastic în plin sezon. Castraveții au ajuns să coste 50 de bani/kg, iar roșiile, 3 lei

Cu multă marfă pe tarabă, clienți puțini și temperaturi tot mai mari, legumicultorii au început să scadă prețurile. Castraveții se vând și cu câteva zeci de bani kilogramul, în Galați și Olt, zone unde sunt multe culturi.

Recomandări
Noi detalii șocante din dosarul azilelor ilegale din Bihor. Ce a găsit DIICOT la percheziții. Viorel Pașca: „Niște tâmpenii”

Soții Florica și Viorel Pașca, dar și cei trei fii ai lor reținuți miercuri de DIICOT pentru trafic de persoane, au încercat joi să-i convingă pe judecătorii Tribunalului București că sunt nevinovați.

Raport: Rusia ar fi spionat cu drone peste 12 state NATO timp de 18 luni, fără să fie oprită. Cea mai afectată țară

Rusia ar fi desfășurat timp de 18 luni o campanie de supraveghere cu drone în peste 12 țări NATO, fără a întâmpina mari obstacole, potrivit unei analize publicate joi.

Un amfibiu cumpărat în Călărași cu un milion de euro din fonduri UE nu a fost folosit niciodată. Ce spun autoritățile

Proiect european declarat nefuncțional. Un autobuz turistic plutitor, așa cum sunt cele de la Budapesta, avem și în România, la Călărași.