Cum arată în interior trenul direct Cluj - Viena. Durata călătoriei până în capitala Austriei

×
Codul embed a fost copiat

Avem acum o veste bună pentru cei care iubesc Viena. De la Cluj Napoca a plecat duminică, în zori, primul tren spre capitala Austriei.

Botezat Transilvania, acesta ar trebui să ajungă la destinaţie în 10 ore. În gara din Cluj au fost duminică zeci de doritori care au plătit pentru bilet, în jur de 130 de lei. Trenul opreşte doar la Oradea şi la Budapesta.

"Personal, nu prea am mai călătorit cu trenul şi dacă este opţiunea asta, e o idee bună şi mai ales că merge destul de repede. Și e chiar ieftin. Mergem de Crăciun să vedem oraşul, că am mai fost şi e mai interesant", spune un tânăr.

Până acum foarte mulţi români călătoreau în capitala Austriei cu maşina, însă cei care nu vor să stea la volan cu orele cred că soluţia de pe calea ferată este numai bună.

"Fain, super scurt. Iniţial ne gândeam să mergem cu maşina, dar fiind scurt timpul şi neobositor, am ales să mergem cu trenul. Cu mașina facem tot atât, nu merită tot efortul. Mergem într-un citybreak, stăm 4 zile, şi cu trenul mergem, cu trenul ne întoarcem", spun niște tineri.

Citește și
hidrocentrala
Hidrocentralele devin proiecte de siguranță națională. Când ar trebui să fie gata proiectele începute înainte de Revoluție

Trenul pleacă din gara din Cluj-Napoca, în fiecare zi, la ora 7:35 şi ajunge în capitala Austriei puţin după ora 17. Întoarcerea din Viena este însă la ora 10 dimineaţa şi ajunge la Cluj-Napoca undeva după ora 21.

După 35 de minute, trenul a şi ajuns în Oradea.

"E mai uşor şi pentru noi, care călătorim Înainte am umblat cu alte transporturi, cu maşina, dar acuma e prima dată când mă duc din România la Viena cu trenul", spune o femeie.

Controlul documentelor se face în Episcopia Bihor. De asemenea, tot de duminică, CFR Călători a anunţat o nouă legătură între Bucureşti şi Budapesta, pe ruta Craiova, Timişoara, Arad. Trenul pleacă din Capitală puţin după ora 5 şi va ajunge în Budapesta înainte de ora 19.

 Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Mihai Leu, în stare critică: a fost dus la Terapie Intensivă. Ultimele detalii despre fostul mare pugilist
Mihai Leu, în stare critică: a fost dus la Terapie Intensivă. Ultimele detalii despre fostul mare pugilist
Citește și...
Primul tren Cluj - Viena a plecat duminică din România. Ce prețuri au biletele
Primul tren Cluj - Viena a plecat duminică din România. Ce prețuri au biletele

Primul tren Transilvania, pe ruta Cluj Napoca - Oradea - Budapesta - Viena a plecat duminică dimineaţă. Începând din 9 decembrie, trenul va circula zilnic.

Recomandări
UE lucrează la un „plan B” dacă Trump renunță la negocierile privind Ucraina. Ce se pregătește
UE lucrează la un „plan B” dacă Trump renunță la negocierile privind Ucraina. Ce se pregătește

Înaltul Reprezentant al UE pentru afaceri externe și politica de securitate, Kaja Kallas, a declarat miercuri că blocul comunitar lucrează la un „plan B” în cazul în care Statele Unite decid să se retragă din negocierile de pace Ucraina-Rusia.

Prima față bisericească de rang înalt, după gratii. Fostul episcop al Hușilor, Corneliu Bârlădeanu, condamnat la închisoare
Prima față bisericească de rang înalt, după gratii. Fostul episcop al Hușilor, Corneliu Bârlădeanu, condamnat la închisoare

Fostul episcop al Hușilor, Corneliu Bârlădeanu a fost condamnat definitiv la 8 ani de închisoare, pentru viol în formă continuată și agresiune sexuală! Victimele lui erau elevi ai seminarului teologic.

USR anunţă că BEC a decis că George Simion a trimis ilegal scrisori alegătorilor, iar acestea trebuie retrase
USR anunţă că BEC a decis că George Simion a trimis ilegal scrisori alegătorilor, iar acestea trebuie retrase

USR a anunţat, miercuri seară, că Biroul Electoral Central a decis că George Simion, candidatul AUR la alegerile prezidenţiale, a trimis ilegal scrisori alegătorilor şi că acestea trebuie retrase.