Cum a arătat Suceava după ridicarea carantinei. ”Mai aveam puțin și muream economic”

×
Codul embed a fost copiat

După o lună și jumătate, Suceava și cele opt comune limitrofe au ieșit din carantina impusă de numărul mare de îmbolnăviri cu temutul virus Covid-19.

Cu toate acestea, sucevenii nu au dat buzna prin parcuri sau străzi, ci au respectat în continuare prevederile ordonanțelor militare.

Daca la intrarea municipiului Suceava în carantină, indicele de infectare era de 9,87%, ieri, acesta a scăzut la 1,81%, iar acest lucru a dus și la luarea deciziei de relaxare. Primarul orașului spune însă că de ieri și până astăzi nu s-au schimbat multe, în afara de starea de spirit a oamenilor.

”Avem un sentiment de eliberare”

 

Ioan Lungu, primarul municipiului Suceava: ”Cred că s-a schimbat starea psihică a sucevenilor, pentru că eram marcați. Orașul era în carantină de 6 săptămâni. Avem un sentiment de eliberare acum. În același timp ne bucurăm prudent.”

Citește și
porumbel
A ieșit la vânătoare de porumbei pe străzile din Suceava. Cum a fost surprins un bătrân. VIDEO

Localnicii recunosc că starea de carantină i-a afectat mai mult din punct de vedere psihic, creându-le o stare de stres suplimentară. Totuși, relaxarea acestei măsuri nu i-a determinat să dea năvală în parcuri, ci mai degrabă i-a îndemnat la prudență.

Vox: "Eu m-am putut deplasa în interes de serviciu și nu m-am simțit îngrădit dar, probabil, pentru cei mai în vârstă sau pentru cei care nu au putut ieși din casă, li s-a indus o stare din asta depresivă. Nu mai este controlul în trafic, nu mai este control pe stradă și s-au mai relaxat, deși, după cum văd, e destul de pustiu pe stradă.”

Vox: "Chiar și asupra copiilor. Copiii mei sunt epuizați, săracii. Nici măcar nu mai pot să învețe… nici măcar mecanic. Eu am noroc că mai ies așa câte un pic pentru că am ore de muncă voluntară. Dar să stai numai în casă, depășește orice limită."

”O perioadă de stres maxim”

 

Instituirea carantinei pentru Suceava și cele opt comune limitrofe a avut un impact major asupra afacerilor. Este și cazul acestui antreprenor care deține cea mai mare fabrică de încălțăminte din zonă.

Ilie Cornea, proprietarul unei fabrici de încălțăminte: ”Avem o scădere de 90% din cifra de afaceri în această perioadă, de când a început carantina. Din cauză că am închis toate magazinele în perioada carantinei și țoață producția. Producția am închis-o pentru siguranța oamenilor și pentru că oamenii nu aveau posibilitatea să ajungă la serviciu. Viitorul nimeni nu poate să îl prevadă, dar încercăm să ne reorganizăm din nou. Situația nu a fost ușoară la Suceava. A fost o perioadă de stres maxim.”

Ioan Lungu, primarul Municipiului Suceava: ”Mulți oameni de afaceri s-au plâns că nu mai au forță de muncă. A fost suspendat și transportul interjudețean, iar muncitorii nu aveau cu ce să vină la muncă în această perioadă. Luăm o gură de oxigen și pentru activitatea economică. Dacă nu se ridicau aceste măsuri de carantină, riscam să murim din punct de vedere econimic.”

Edilul Sucevei a anunțat că vor fi deschise toate parcurile din oraș, însă se va asigura că localnicii vor respecta măsurile de distanțare socială.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Caz revoltător în județul Suceava. Cercetat în libertate, deși a lăsat o minoră însărcinată și a lovit un vecin cu un topor
Caz revoltător în județul Suceava. Cercetat în libertate, deși a lăsat o minoră însărcinată și a lovit un vecin cu un topor

Un tânăr de 25 de ani din comuna Horodniceni, județul Suceava este cercetat în libertate, în ciuda faptului că are două dosare penale, după ce a lăsat însărcinată o minoră și a lovit un vecin cu un topor.

A ieșit la vânătoare de porumbei pe străzile din Suceava. Cum a fost surprins un bătrân. VIDEO
A ieșit la vânătoare de porumbei pe străzile din Suceava. Cum a fost surprins un bătrân. VIDEO

Un bătrân a fost surprins în timp ce vâna un porumbel pe străzile din Suceava.

Marcel Vela: Va fi ridicată carantina în Județul Suceava și în alte 8 comune
Marcel Vela: Va fi ridicată carantina în Județul Suceava și în alte 8 comune

Ministrul de Interne, Marcel Vela, a anunţat, miercuri seară, că municipiul Suceava şi cele opt comune limitrofe ies de sub carantină, odată cu publicarea în Monitorul Oficial a Ordonanţei Militare numărul 12.

Recomandări
Impozitele pe locuințe vor exploda în 2026. Unii proprietari vor plăti și de două, trei ori mai mult
Impozitele pe locuințe vor exploda în 2026. Unii proprietari vor plăti și de două, trei ori mai mult

În 2026 impozitele pe locuințe vor crește mai mult decât de obicei, a decis Guvernul. Taxele se vor mări cu aproape 80%, însă au fost eliminate reducerile în funcție de vechimea locuinței, așa că în unele cazuri, creșterea va fi dublă sau chiar triplă.

Teamă şi confuzie într-un sat nigerian lovit de un atac american. Localnicii spun că nu există un istoric al ISIS în zonă
Teamă şi confuzie într-un sat nigerian lovit de un atac american. Localnicii spun că nu există un istoric al ISIS în zonă

La o zi după ce o parte dintr-o rachetă lansată de Statele Unite a lovit satul lor, căzând la doar câţiva metri de singura unitate medicală, locuitorii din Jabo, din nord-vestul Nigeriei, se află într-o stare de şoc şi confuzie, relatează CNN. 

Mesaje de Sfântul Ștefan 2025. Urări și felicitări pentru cei care astăzi își serbează onomastica
Mesaje de Sfântul Ștefan 2025. Urări și felicitări pentru cei care astăzi își serbează onomastica

În a treia zi de Crăciun, pe 27 decembrie, creștinii îl sărbătoresc pe Sfântul Ștefan, primul martir al Bisericii, care a vestit și mărturisit credința în Iisus Hristos.