Criză ecologică la Praid, salinitatea pârâului Corund depășește de 12 ori norma. Peste 50.000 de oameni, fără apă potabilă

×
Publicitate

Corpul de Control al Premierului va verifica toate entitățile implicate în dezastrul de la Praid.

Ancheta administrativă trebuie să stabilească cine ar fi trebuit să intervină preventiv, ce măsuri nu s-au luat la timp și dacă au existat neglijențe instituționale.

Vor fi analizate toate documentele, din 2007, până în prezent. În acest timp, efectele dezastrului se agravează: numărul celor care nu mai pot să bea apă de la robinet a ajuns la 50.000.

La iesire din mina Praid, pârâul Corund a devenit hipersalin. Adică a depășit concentrația de sare de 3 grame pe litru, de 12 ori peste limita de potabilitate și peste pragul letal pentru multe specii de pești.

Apa pârâului Corund care se revarsă în Târnava Mică este în continuare tulbure și cel mai probabil cu o concentrație însemnată de sare. Ca să scadă concentrația de sare din Târnava Mică, cei de la Apele Române au început să deverseze în râu apă dulce dintr-un lac.

Peste 50.000 de oameni nu mai au acces la apă potabillă

Chiar și așa, numărul oamenilor din comunitățile aflate în aval care nu mai au acces la apă potabilă a crescut la 50.000. În zonă au fost trimise transporturi de apă potabilă, scoase din rezervele de stat.

Între timp, la Praid sunt așteptați experții europeni - care vor sprijini România să găsească o soluție pentru problemele de acolo. Vor fi doi specialiști în mediu, patru geologi și doi ingineri civili din Germania, Ungaria, Tările Jos și Spania.

Bogdan Ivan, ministrul interimar al Economiei: „În partea din dreapta mea se lucrează la foc automat la tot ce înseamnă crearea zonei de captere a apei râului Corund prin tevi corodate la 509 de metri în aval pentru a opri infiltrarea apei în vechea mină.”

Mircea Fechet, ministrul interimar al Mediului: „Suntem mobilizați pentru a începe execuția unei acumulări nepermanente în amonte și, pe de altă parte, reluăm discuțiile în legătură cu devierea cursului de apă Corund pe albia pe care o avea în urmă cu sute de ani.”

Institutul Naţional pentru Fizica Pământului a instalat trei staţii seismice în jurul perimetrului afectat de ape la salina Praid pentru a monitoriza mișcarile masei de sare din subteran. Iar cu ajutorul unor drone echipate cu senzori de înaltă precizie a fost generată o hartă detaliată care să identifice eventualele zone instabile.

Dan Dobre, directorul general al Salrom: „Între 7 și 12 zile vom avea primele rezultate. Vom ști care este nivelul și gradul de stabilitate în subteran și locurile prin care putem lansa dronele subacvatice”.

Reporter: „Dimensiunea craterului a crescut?”

Flavius Nedelcea, secretar de stat din Ministerul Economiei: „Da, dimensiunea și acest lucru ne ajută, decât sa fie o cadere bruscă totală. Faptul că au loc surpări mici ne ajută pentru că, tot ceea ce am înterprins noi pentru evacuare este în siguranță”.

Pe de altă parte, autorităţile caută locuri unde va putea fi scoasă apa sărată care va fi extrasă controlat din mină, atunci când se va putea.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Cristi Chivu are contractul pregătit, cu un salariu uriaș!
NEWS ALERT Cristi Chivu are contractul pregătit, cu un salariu uriaș!
Citește și...
Trupe speciale în Mizil, după ce mai mulți localnici au atacat o mașină a Poliției. Au ocupat strada și aveau muzica la maxim

Forţele speciale din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Prahova au intervenit, în ziua de Paşte, în oraşul Mizil, după ce mai multe persoane au ameninţat o patrulă formată dintr-un poliţist şi un jandarm. 

”Să vină permisele”. Doi poliţişti din Brăila sunt cercetaţi după ce s-au filmat cântând manele în mașina de serviciu. VIDEO

Doi poliţişti din Brăila sunt cercetaţi după ce s-au filmat cântând manele în autospeciala de serviciu, în timp ce erau îmbrăcaţi în uniformă.

Apartamentele închiriate în regim hotelier sunt la mare căutare în România. Noi reguli europene pentru proprietari

După hoteluri, apartamentele închiriate în regim hotelier au devenit cea mai căutată formă de cazare din România.

Recomandări
Războiul Strâmtorii Ormuz. SUA blochează porturile iraniene, Teheranul amenință întreaga regiune. UE se pregătește de criză

Blocada SUA asupra porturilor iraniene a început luni, la 17.00, ora României, iar Teheranul amenință cu represalii toate porturile din regiune. Petrolul a ”sărit” de 100 de dolari. UE estimează pierderi de 25 miliarde euro de la începutul războiului.

Peter Magyar, despre UE și NATO: ”1.000 de ani maghiarii s-au străduit să fie parte a Europei”. Mesaj către Rusia și China

Peter Magyar, câștigătorul alegerilor din Ungaria, s-a declarat mândru că țara sa este membră UE și NATO, în timp ce poporul maghiar s-a străduit 1.000 de ani să fie parte a Europei. El a mulțumit Rusiei și Chinei că au acceptat rezultatul alegerilor. 

Prețurile la carburanți se schimbă de la o zi la alta. Cu cât se vând motorina și benzina în București

După zilele de sărbătoare, revenim la rutină, care pentru mulți înseamnă și inevitabilele opriri la benzinărie.