Coronavirus România, 13 februarie. Numărul cazurilor noi a scăzut considerabil. 81 de decese au fost raportate

62174162
Agerpres

Coronavirus România. Aproape 12.000 de cazuri noi au fost confirmate în ultimele 24 de ore, potrivit bilanțului anunțat, duminică, de Grupul de Comunicare Strategică.

 

Coronavirus România, 13 februarie

 

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 11.967 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 6.784 mai puțin decât în ziua anterioară. 1.402 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

covid 1

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

covid 2

În total, până astăzi, 13 februarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.562.315 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 89.002 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 2.114.121 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 696 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Coronavirus România. Numărul total al deceselor

Până astăzi, 61.601 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 12.02.2022 (10:00) – 13.02.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 81 de decese (47 bărbați și 34 femei), dintre care unul anterior intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj, Harghita, Iași, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre cele 81 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de de vârstă 30-39 de ani, 1 la categoria de de vârstă 40-49 de ani, 2 la categoria de vârstă 50-59 de ani, 13 la categoria de vârstă 60-69 de ani, 24 la categoria de vârstă 70-79 de ani și 39 la categoria de vârstă peste 80 de ani.

80 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

Din totalul de 81 de pacienți decedați, 66 au fost nevaccinați și 15 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

Au fost raportat un deces anterior intervalului de referință, survenit în județul Giurgiu, în luna ianuarie 2022.

Coronavirus România. Numărul pacienților internați la ATI

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 10.586, cu 308 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 1.141 de persoane, cu 28 mai puțin decât în ziua anterioară. Dintre cei 1.141 de pacienți internați la ATI, 976 sunt nevaccinați. Din totalul pacienților internați, 722 sunt minori, 704 fiind internați în secții, cu 30 mai mult decât în ziua anterioară și 18 la ATI, cu similar cu ziua anterioară.

Coronavirus România. Numărul testelor efectuate

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 12.161.854 de teste RT-PCR și 8.063.566 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 17.093 de teste RT-PCR (8.767 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.326 la cerere) și 23.720 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 218.049 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.053 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 84.459 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 24 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.337 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 12 februarie, 1.472 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 393.000 lei.
De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.
 

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Mercedes s-a dat peste cap pentru noul C-Class: ”Cel mai puternic și mai sportiv pe care l-am făcut vreodată”
FOTO Mercedes s-a dat peste cap pentru noul C-Class: ”Cel mai puternic și mai sportiv pe care l-am făcut vreodată”
Citește și...
Individul de 91 de ani care a agresat sexual două minore în Capitală nu este la prima abatere. Decizia luată în cazul lui

Bărbatul de 91 de ani din Capitală, fost cadru militar, acuzat că ar fi agresat sexual două minore, în autobuz, a fost plasat în arest la domiciliu.

Parcul acvatic fără sfârșit al lui Negoiță: încă 8,2 milioane de euro din bani publici, într-o construcție deja concesionată

Primăria Sectorului 3 va mai cheltui încă 43 de milioane de lei (circa 8,2 milioane de euro) din bani publici pentru Parcul Acvatic Pantelimon.

Elevii, în preferințele angajatorilor de pe litoral. Salariul câștigat de un angajat HoReCa, la început de drum

După ani în care au apelat la forță de muncă din afara Uniunii Europene, tot mai mulți angajatori de pe litoral își schimbă strategia și se întorc spre piața locală.

Recomandări
S&P Global avertizează că ruperea Coaliției poate afecta ratingul României: „Un blocaj prelungit poate duce la retrogradare”

S&P Global avertizează România că poate reduce ratingul în viitor dacă impasul guvernamental se prelungeşte. Este prima dintre cele trei mari agenţii de rating care transmite acum, oficial, un mesaj după demiterea guvernului prin moţiune de cenzură.

România și alte 35 de state au aprobat înființarea unui tribunal special, „ca cel de la Nürnberg”, pentru judecarea lui Putin

O coaliție formată din 36 de țări și Uniunea Europeană a aprobat crearea unui tribunal special pentru a-i judeca pe Vladimir Putin și pe liderii de vârf ai Rusiei pentru crima de agresiune împotriva Ucrainei.

Cod portocaliu de averse torenţiale în țară. Multe județe vor fi lovite de grindină și vijelii până duminică dimineaţa

ANM a emis o avertizare Cod portocaliu de averse torenţiale pentru cinci judeţe şi o atenţionare Cod galben de instabilitate atmosferică accentuată, averse torenţiale, grindină şi vijelii pentru 19 judeţe şi municipiul Bucureşti, de sâmbătă până duminică.