Comandament de iarna la Guvern. Ponta nu vrea deszapezire "ca pe vremea lui Ceausescu"

×
Publicitate

La Guvern are loc un comandament de iarna. Acesta a fost convocat de premierul Victor Ponta care a cerut deszapezire ca in secolul 21 si "nu ca pe vremea lui Ceausescu".

De altfel, prefectii de Botosani si Neamt au fost aspru criticati de seful executivului.

Nu a scapat de critici si seful Companiei Nationale Drumuri pentru debandada de pe drumuri.

 9 drumuri sunt inchise in prezent circulatiei. Cele mai multe in partea de est a tarii. In plus in cauza ninsorilor, Bulgaria închide frontiera cu Romania pana vineri la ora 12.00, informeaza Uniunea nationala a transportatorilor.

Decizia a fost luata doar pentru camioane, sustine Centrul Infotrafic. Potrivit politiei, autoritatile bulgare permit intrarea pe teritoriul acestei tari a autoturismelor, prin punctul de trecere a frontierei Giurgiu, insa, din cauza conditiilor meteorologice nefavorabile de pe teritoriul Bulgariei, soferilor nu le este indicat sa se plece la drum.

Intre timp, la Guvern, premierul le-a cerut prefectilor si presedintilor consiliilor judetene mai multa implicare si mai putine interviuri.

"Daca nu vine cineva de la Bucuresti nu se misca lucrurile. Intai deszapeziti si dupa aia dati interviuri. Domnii prefecti de Botosani si Neamt, o sa fac o analiza cum si-au facut treaba. Ma deranjeaza ca intai vorbesc dupa care deszapezesc. Toata lumea se implica, nu stau unii pe margine si altii dau zapada cu jandarmii si militarii, ca asta se intampla si pe vremea lui Ceausescu. Vreau sa fiu in secolul 21", a spus premierul.

 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Sorana Cîrstea, reacție superbă: postarea ei după finala French Open, virală
GALERIE FOTO Sorana Cîrstea, reacție superbă: postarea ei după finala French Open, virală
Citește și...
Românii și încrederea în Armată. ”Militarii fac minuni cu ceea ce au la dispoziție”

Românii pot avea în continuare încredere în Armată, întrucât militarii români ”fac minuni cu ceea ce au la dispoziție”, a declarat sâmbătă la Constanța ministrul Apărării, Radu Miruță. 

De ce nu tragem: ”Dacă două ţări sunt în război şi a treia ţară trage înspre teritoriul de război, ea devine cobeligerantă”

Preşedintele României a declarat sâmbătă că dacă două ţări sunt în război şi a treia ţară trage înspre teritoriul de război, ea devine cobeligerantă şi acesta e motivul pentru care noi nu tragem înspre Ucraina când intră drone în spaţiul nostru aerian.

România, sub cod galben de furtuni violente. Ploile au transformat străzile în râuri în mai multe județe

Aproape toată România este sub cod galben de instabilitate atmosferică. S-a rupt cerul, iar vântul a bătut ca turbat în special în Moldova și în estul Munteniei.

Recomandări
Nicușor Dan, despre drona explodată la Constanța: Tehnologie nouă, suntem în proces de adaptare. Nu a existat greșeală umană

Președintele României a mers sâmbătă în Constanța, după ce vineri, în port, o dronă maritimă ucraineană s-a autodetonat. 

Putin refuză să oprească războiul, dar propovăduiește democrația: ”Asta îi sfătuiesc pe toți”. Supărat că a fost făcut bătrân

Vladimir Putin exclude categoric o întrevedere față în față cu Volodimir Zelenski. Și a condamnat tonul, pe care l-a numit „insolent”, al scrisorii deschise în care liderul de la Kiev i-a lansat invitația.

Natalie Musteață, regizoarea de origine română premiată cu Oscar, i se destăinuie Andreei Esca: ”Pare atât de absurd”

Regizoarea de origine română Natalie Musteață și partenerul ei, artistul Alexandre Singh, au câștigat anul acesta Oscarul pentru cel mai bun scurtmetraj.