Ciolacu a postat bonul de cumpărături sub 100 de lei, după ce a spus că poate „cumpăra consistent” cu această sumă

62394370

Premierul Marcel Ciolacu a postat pe contul său de Facebook un videoclip în care arată bonul de cumpărături în valoare de 93 de lei.

În luna septembrie, premierul declara presei că poate face „cumpărături consistente” cu 100 de lei.

Marcel Ciolacu a amintit de această declarație și a prezentat bonul de cumpărături.

Premierul a cumpărat 350 de grame de salam, o bere la 0,5 litri, 800 de grame de ceapă galbenă, 1,1 kg de mere golden, 0,5 kg de cartofi albi, un castravete, o salată verde, 10 ouă, 140 g de iaurt, 300 g de telemea de oaie, 500 g de pâine, un litru de ulei, o conservă de 200 g pateu, 1 kg de zahăr.

„Am fost la cumpărături și am luat ce aveam nevoie: salată, castraveți, ceapă și niște cartofi, mere, pateu Ardealul, salam Săsesc, ulei și zahăr, ouă, iaurt, telemea de oaie și o bere Ursus – produsă la Buzău … total 93.50 de lei. E drept, am uitat să iau roșii, dar tot mă încadram în 100 de lei! Voi ce #cumpărațiromânește cu 100 de lei?”, a scris Marcel Ciolacu, pe Facebook.

Postarea premierului a adunat mai multe critici în comentarii.

„Felicitări, reușiți singur să vă faceți de râs. Ce aveti acolo pe lista se numește „supraviețuire” pe două zile a unei persoane, doar la capitolul băgat ceva în stomac. Dacă vreți să faceți demonstrații, vă rog să mergeți să întrețineți o casă cu doi copii de școală și cu o sotie pensionată medical, cu salariul mediu, nu zic minim, ca să nu ziceți că sunt hater”, este unul dintre comentarii.

„Doar cine nu știe ce înseamnă să hrăneşti o familie cu 3 mese pe zi, poate fi încântat de această postare”, este un alt comentariu.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT 163.000.000€ pentru cel mai tare transfer al verii în fotbal!
NEWS ALERT 163.000.000€ pentru cel mai tare transfer al verii în fotbal!
Citește și...
Accident grav între un TIR, o mașină şi trei motociclete, între Braşov şi Târgu Secuiesc. Trei persoane au fost rănite

Trei persoane au fost rănite în urma unui accident în care au fost implicate un autotren, un autoturism şi trei motociclete, produs duminică, între Braşov şi Târgu Secuiesc.

Accident în Neamț. Au fost implicate două mașini. Șase persoane sunt rănite

Şase persoane au fost rănite duminică după amiază, într-un accident rutier produs în judeţul Neamţ, iar circulaţia în zonă se desfăşoară pe un singur fir, alternativ.

 

Angajați CFR responsabili de siguranța feroviară, prinși beți la serviciu. Printre ei, și o femeie impiegat

Mai mulți angajați CFR responsabili de siguranța feroviară au fost prinși la serviciu, iar printre ei s-a aflat și o femeie impiegat, a anunțat Poliția Română.

 

Recomandări
Restricții pentru mașinile clasice în localități. Primăriile trebuie să delimiteze zone fără poluare în următorul an

Noul Cod al Urbanismului adoptat recent prevede măsuri pentru reducerea poluării în localități. Autoritățile locale vor trebui să delimiteze zone fără emisii sau cu emisii scăzute în cel mult 12 luni de la intrarea în vigoare a legii. 

Ultimul efort pe Legea salarizării. Nicușor Dan și partidele fostei coaliții, noi discuții pentru salvarea banilor din PNRR

Liderii partidelor din fosta coaliție de guvernare vor discuta, din nou, astăzi, cu președintele Nicușor Dan, cu privire la Legea salarizării în sectorul public, după ce cu o zi în urmă dezbaterea s-a încheiat fără nicio concluzie.

Explicația în română a lui Manfred Weber după ce a cerut CE să blocheze României jalonul de 770 de milioane de euro

Grupul PPE nu doreşte ca România să piardă niciun euro din fondurile alocate prin Mecanismul de Redresare şi Rezilienţă, precizează liderul PPE Manfred Weber.