Chimiștii columbieni care extrăgeau cocaina din cafea, arestați preventiv. Unul a recunoscut faptele

×
Publicitate

Cei cinci indivizi prinşi de procurorii DIICOT şi de agenţii antidrog în timp ce extrăgeau cocaina ascunsă în cafea, într-o localitate din Bihor, au fost arestaţi preventiv, marți seară.

Bărbaţii, doi români, doi columbieni şi un israelian, îşi improvizaseră un laborator într-o cabană dintr-o zonă izolată, închiriată de la un localnic.

La audieri, unul dintre columbieni, cel în vârstă de 25 de ani, a recunoscut faptele, fără să dea însă mai multe detalii.

Acesta le-ar fi spus anchetatorilor că ştia pentru ce a venit la noi în ţară şi ce urmează să facă aici.

În schimb, celălalt columbian, cei doi români şi cetăţeanul israelian nu au recunoscut acuzaţiile şi ar fi declarat că voiau de fapt să extragă cofeina din cafea.

Cu toţii au fost arestaţi preventiv pentru 30 de zile şi sunt cercetaţi pentru trafic de droguri şi constituirea unui grup infracţional organizat.

Agenții antidrog au filmat cu camere de acțiune intervenția în vila din Bihor unde traficanții își amenajaseră laboratorul în care extrăgeau cocaină ascunsă în pachete de cafea. Pe suspecți, i-au prins la lucru.

Operațiunea în urma căreia au fost prinși traficanții a primit numele „EL MATODOR” pentru că printre suspecți erau și doi columbieni, care - spun surse din anchetă - aveau legături cu două carteluri din Columbia: Norte del Valle, care a devenit cunoscut după fragmentarea cartelurilor Cali și Medelin și Clan del Golfo, un grup paramilitar columbian, acum cel mai mare cartel de droguri din acolo.

Cetățenii columbieni au adus cocaina ascunsă în cafea în România și erau „chimiștii” grupării, singurii care știau cum să extragă drogurile.

Ofițer DCCO: „Reţeta de extragere a cocainei era una secretă, care era cunoscută doar de aceşti cetăţeni columbieni, de aceea ei sunt foarte valoroşi pentru cartelurile de droguri din America de Sud.”

Dr. Inginer Sabina Violeta Nițu, șef de lucrări la Universitatea Politehnică Timișoara: „Este nevoie de cunoștințe, de tehnică, de chimie preparativă și de solvenți selectivi, adică lichidul care extrage cocaina.”

Chimiștii columbieni sunt Paco Marin Os Pitia și Daniel Salzar. Anchetatorii bănuiesc că bărbatul de 61 de ani era și un așa-zis „sicario” - asasin plătit al cartelurilor de droguri columbiene.

Afacerea ilegală era condusă de doi români: Mihai Strelciuc și Emilian Silgahi.
Primul era stabilit în Columbia și, în trecut, a fost arestat acolo pentru furt de date de pe carduri bancare. Cel de-a doilea era stabilit în Spania și are condamnări anterioare pentru trafic de droguri.

Din grupare mai făcea parte și un cetățean israelian.

Proprietarul cabanei i-a crezut turiști

Proprietarului cabanei din Bihor unde indivizii își amenajaseră laboratorul i-au spus că sunt în căutare de liniște.

Florin Lele, proprietarul cabanei: „Eu nu i-am întrebat, n-am știut cu ce se ocupă.”

Reporter: Dar când au închiriat ei, ce ți-au zis?

Florin Lele: „Că vin la relaxare”.

Petru Ianc, vecin: „Unul cu părul cărunt, dat peste cap, și doi mai tineri. Și admirau peisajele, ce zonă frumoasă.”

Agenții antidrog spun că traficanții ar fi avut nevoie de o săptămână ca să extragă cocaina pe care o ascunseseră în pachetele de cafea.
Marfa brută o aduceau din Columbia.

Șase kilograme de cocaină au fost ascunse de cei doi columbieni în zeci de kilograme de cafea - cu care indivizii au plecat, în bagaje, de pe aeroportul din Bogota - Columbia. O cursă de linie i-a dus până în Paris. Acolo i-au preluat românii și împreună au venit cu mașina în România. Distanța de 1700 de kilometri au parcurs-o în două săptămâni. În țară au intrat printr-o vamă din vestul țării și înainte de a ajunge la cabana din Bihor, au făcut un popas la Băile Felix.”

Polițiștii de la combaterea crimei organizate și procurorii DIICOT i-au monitorizat permanent pe suspecți de la intrarea în țară. Mai mulți agenți sub acoperire au fost infiltrați în rețea. Unii chiar le-au livrat traficanților substanțele de care aveau nevoie ca să extragă cocaina.

Cabana unde indivizii își făcuseră laboratorul a fost supravegheată cu drone.

Pe piața neagră, cocaina găsită la suspecți valorează 200.000 de euro.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Au fost prinși presupușii criminali ai bătrânului din Arad. L-ar fi ucis pentru 800 de lei și două telefoane

Indivizii suspectați că au ucis un bătrân de 88 de ani din Arad au fost prinși. Vorbim despre trei tineri care sunt acum în custodia autorităților și dau declarații.

Marcel Ciolacu: Ministrul Finanțelor solicită azi Guvernului plata despăgubirilor din dosarul Colectiv

Marcel Ciolacu se implică pentru plata despăgubirilor din dosarul „Colectiv”. Președintele PSD a anunțat că ministrul finanțelor va cere miercuri guvernului o soluție rapidă.

Vicepreședintele Comisiei de Sănătate: Numărul cazurilor de Covid 9 este mult mai mare în realitate

Adrian Wiener, vicepreședinte al Comisiei de Sănătate, avertizează că numărul cazurilor de Covid 9 este mult mai mare în realitate.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.