Două companii feroviare acordă reducerile pentru studenţi din 5 septembrie

×
Publicitate

Studenții vor beneficia de bilete de tren reduse cu 90%. Două companii feroviare, CFR Călători și Softrans, au anunțat că vor aplica această măsură începând cu data de 5 septembrie.

UPDATE 21.09 Compania Softrans a anunțat și ea că va oferi bilete cu reducere studenților începând de marți. 

Stimați călători
Vă informăm că începând cu data de 05.09.2023 Softrans va acorda reducere studenților conform legii 199/2023”, se arată într-o postare pe Facebook.

----

Noile reguli de transport feroviar, pentru călătoriile lor ar putea fi adoptate joi de Guven desi legea învățământului superior, care prevede aceste facilități, a intrat în vigoare de duminică.

Citește și
O agenție privată repatriază 369 de turiști români blocați în EAU cu două zboruri speciale. Suportă și costurile
O agenție privată repatriază 369 de turiști români blocați în EAU cu două zboruri speciale. Suportă și costurile

Momentan, reducerea cu 90% a prețului biletelor pentru studenți, este blocată. Majoritatea operatorilor feroviari, nu acceptă să vândă tichete cu reducere, până când normele aferente Legii privind transportul studenților, nu vor fi publicate.

În urmă cu puțin timp, CFR Călători a anunțat că nu mai așteaptă votul Guvernului, și va aplica măsura de marți, 5 septembrie.

CFR Călători informează că facilităţile aferente studenţilor la transportul pe calea ferată conform noilor acte legislative vor fi acordate începând cu data de 5 septembrie 2023. Astfel, începând cu data de 5 septembrie 2023, se vor elibera legitimaţii de călătorie pentru elevi şi studenţi cu gratuitate/reducere la transportul pe calea ferată conform legilor: Legea învăţământului preuniversitar nr. 198/2023 şi Legea învăţământului superior nr. 199/2023”, a anunţat compania, pe site-ul său.

Sâmbătă, compania a informat că legitimaţiile de călătorie cu gratuitate/reducere la transportul pe calea ferată se vor elibera, începând cu data de 3 septembrie 2023, doar pentru elevi, urmând ca pentru studenţi acestea să fie disponibile după publicarea normelor metodologice aferente Legii învăţământului superior nr. 199/2023.

CFR Călători informează că, începând cu data de 3 septembrie 2023, ora 00:00, vor fi abrogate, parţial, prevederile Legii educaţiei naţionale nr. 1/2011, respectiv cele referitoare la facilităţile acordate studenţilor la transportul pe calea ferată, odată cu intrarea în vigoare a noilor acte legislative privind învăţământul valabile de la data de 3 septembrie 2023 - Legea învăţământului preuniversitar nr. 198/2023 şi Legea învăţământului superior nr. 199/2023. Drept urmare, începând cu data de 3 septembrie 2023, ora 00:00, se vor elibera legitimaţii de călătorie cu gratuitate/reducere la transportul pe calea ferată doar pentru elevi, urmând ca pentru studenţi acestea să fie disponibile după publicarea prin Hotărâre de Guvern a normelor metodologice aferente Legii învăţământului superior nr. 199/2023”, se menţionează într-un comunicat.

Operatorii privați nu vor să ofere bilete cu reducere

De asemenea, Softrans, operator privat de transport de călători pe calea ferată, a anunţat, pe site-ul său, că „începând cu data de 03.09.2023 intră în vigoare Legea 199/2023 privind acordarea de noi facilităţi studenţilor. Din cauza faptului că pentru legea mai sus menţionată nu există norme metodologice, începând cu data de 03.09.2023 se suspendă eliberarea legitimaţiilor de călătorie cu reducere/gratuitate pentru studenţi. Studenţii ce au achiziţionat în avans legitimaţii de călătorie vor beneficia de reducerea acordată".

O poziţie similară a fost exprimată şi de Astra Trans Carpatic, care a anunţat printr-un comunicat că „începând cu data de 03 Septembrie 2023, ora 00:00, eliberarea legitimaţiilor de călătorie cu reducere pentru studenţi se va face după publicarea prin Hotărâre de Guvern a normelor metodologice referitoare la transportul studenţilor pe calea ferată aferente Legii învăţământului universitar 199/2023”.

În schimb, Autoritatea de Reformă Feroviară (ARF) a afirmat că studenţii trebuie să beneficieze de reducerea în cuantum de 90% la călătoriile cu trenul începând chiar din 3 septembrie, considerând că legea este foarte clară în ceea ce priveşte drepturile stabilite şi canalul de plată a facilităţilor.

În urma consultării juriştilor proprii şi a unor avocaţi, noi, la ARF, ne menţinem opinia că studenţii trebuie să beneficieze de reducere de mâine, în cuantum de 90%. Legea este foarte clară privind drepturile stabilite şi canalul de plată a facilităţilor, normele, sunt doar pentru a clarifica tipurile de documente cerute şi modul de verificare şi arhivare. Sperăm ca toţi operatorii să aplice legea încă din prima zi”, a spus ARF, într-un punct de vedere remis, sâmbătă, AGERPRES.

Reacția studenților la anunțul CFR

Alianța Organizațiilor Studențești (ANOSR) a reacționat imediat după anunțul CFR, spunând că susține poziția companiei feroviare.

„Acest comunicat (n. red. al CFR Călători) confirmă, de asemenea, corectitudinea interpretării juridice avute încă de la început de federație și de Ministerul Transporturilor, prin Autoritatea pentru Reformă Feroviară. Suntem convinși că, în perioada imediat următoare, atât ceilalți operatori feroviari, cât și operatorii de transport în comun de la nivel local și METROREX vor veni cu comunicate similare”, se arată în comunicatul de presă al asociației.

Articol recomandat de sport.ro
Gata! E oficial: Iranul s-a retras! „E cu adevărat dezamăgitor“
Gata! E oficial: Iranul s-a retras! „E cu adevărat dezamăgitor“
Citește și...
O agenție privată repatriază 369 de turiști români blocați în EAU cu două zboruri speciale. Suportă și costurile
O agenție privată repatriază 369 de turiști români blocați în EAU cu două zboruri speciale. Suportă și costurile

Agenția de turism Christian Tour a organizat sâmbătă două zboruri speciale pentru revenirea în România a 369 de turiști români blocați în Emiratele Arabe Unite din cauza conflictului din Orientul Mijlociu și a perturbărilor traficului aerian.

Încă o tragedie din cauza drumului înnămolit, în Iași. Un bebeluș prematur a murit pentru că  ambulanța s-a împotmolit
Încă o tragedie din cauza drumului înnămolit, în Iași. Un bebeluș prematur a murit pentru că ambulanța s-a împotmolit

Tragedie cu repetiție în Iași. Un bebeluș născut prematur a murit, după ce ambulanța s-a împotmolit în noroi la aproximativ 2 kilometri de casa gravidei.  

Flagrantul de șpagă din WC al fostului șef al vămii din Portul Constanța, cu suspiciuni:  „Bă, ai vrut să tragi din ei”
Flagrantul de șpagă din WC al fostului șef al vămii din Portul Constanța, cu suspiciuni: „Bă, ai vrut să tragi din ei”

Fostul șef al vămii din Portul Constanța își va petrece următoarele 30 de zile după gratii. Tribunalul București a emis pe numele său un mandat de arestare preventivă, în timp ce adjunctul său a fost plasat sub control judiciar.  

Recomandări
Ce riscă România dacă guvernul nu reduce deficitul bugetar. Avertismentul specialiștilor Moody’s, după noua evaluare
Ce riscă România dacă guvernul nu reduce deficitul bugetar. Avertismentul specialiștilor Moody’s, după noua evaluare

Experții Moody's au analizat economia României și confirmă că țara rămâne o destinație sigură pentru investiții. Noua evaluare vine însă și cu avertismente.  

Război în Iran, ziua a opta. Adunarea iraniană se va reuni „în decurs de o zi” pentru a alege un nou lider suprem
Război în Iran, ziua a opta. Adunarea iraniană se va reuni „în decurs de o zi” pentru a alege un nou lider suprem

Războiul din Orientul Mijlociu a bifat cea de-a opta zi și continuă să se intensifice. Explozii s-au auzit, sâmbătă dimineaţă, în Dubai, în Emiratele Arabe Unite, şi în capitala Bahrainului, Manama.

Trump: „SUA au făcut lumii un serviciu declanșând războiul din Iran. Ar fi folosit arme nucleare, știți că sunt nebuni”
Trump: „SUA au făcut lumii un serviciu declanșând războiul din Iran. Ar fi folosit arme nucleare, știți că sunt nebuni”

Donald Trump susține că a făcut „lumii o favoare atacând Iranul care „era dispus să folosescă armele nucleare dacă apuca să le obțină”.