Centrele medicale de permanență, fără bani din luna noiembrie. Ce spun medicii

62420614

Cele peste 200 de centre medicale de permanență din țară care le acordă îngrijiri pacienților cu urgențe minore sunt în pragul colapsului.

Casa Națională de Asigurări de Sănătate le asigură finanțare cu țârâita, iar în unele locuri n-a mai fost dat niciun ban, din octombrie anul trecut. Pentru că nu sunt plătiți, medicii din centrele de permanență spun că vor renunța la aceste gărzi, menite a reduce aglomerația de la unitățile de primiri urgențe.

Localnicii din Făgetu, județul Argeș, sunt mulțumiți că au un medic la care pot merge seara târziu, sau în zilele de sărbătoare. Îl găsesc la centrul de permanență din sat și nu trebuie să bată drumul până la Mioveni, la spital.

Pacient : „Viu, viu, mi-e rău noaptea ...
Reporter: Și găsiți tot timpul pe cineva aici?
Pacient: Viu la doamna doctor întotdeauna aici."

Centrele de permanență funcționează de la ora 15 până la 8 dimineața și în weekenduri. Gărzile sunt asigurate de medici de familie, care așteaptă banii pentru munca lor, de la Casa de asigurări de sănătate.

Reporter: „De când nu v-ați luat banii?
dr. Mihaela Bondoc medic centru de permanență: Din octombrie. 800 de lei în noiembrie, cred. Ne-o plăti Casa de Asigurări, vreodată.”

Pacientă: „Plătim și noi un CAS, un CSSAS, deci banii ăștia totuși se duc. Unde sunt guvernanții ? De ce nu plătesc medicii ?”

Gabriela Ștefănescu, medic la centrul de permanență din comuna Budeasa, a încasat bani ultima oară în luna decembrie.

dr. Gabriela Ștefănescu medic centru de permanență: „411 lei am primit eu. Pentru mine și pentru asistentă. I-am dat asistentei toți banii care i se cuveneau, i-am dat din buzunarul meu, pentru că eu am un contract cu ea și nu pot invoca scuza aceasta, că nu mă plătește Casa.”

Localnicii cunosc situația și sunt revoltați

În ciuda avertismentelor medicilor din centrele de permanență, Casa de asigurari de sănătate n-a anunțat când va achita restanțele. Echipa Știrilor ProTv a solicitat informații legate de suma totală restantă, însă răspunsul a fost că datele sunt greu de strâns și vor fi comunicate în termenul legal - cuprins între 10 și 30 de zile.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Incendiu violent în Arad. Aproximativ 600 de baloți de paie au ars

600 de baloți de paie au ars într-un incendiu violent care a cuprins un șopron, la Arad.

Mită ascunsă în frigider, la Bârlad. Directorul companiei de drumuri și poduri, reținut de DNA

Directorul Societății de drumuri și poduri din Bârlad a fost reținut de procurorii DNA după ce ar fi primit 100.000 de lei, mită de la un om de afaceri din județul Galați.

Mama băiatului care a căzut de la etajul 5 în Sibiu își crește singură cei 3 copii. Plecase la magazin în acel moment

Caz șocant la Sibiu! Un băiețel de numai 3 ani este în stare gravă, la spital, după ce a căzut de la etajul 5.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.