Cel puțin un avion BlueAir sechestrat de ANAF. Compania mai operează doar două aeronave

62301807
Shutterstock

Un avion BlueAir se flă sub sechestru ANAF, a recunoscut compania aeriană, iar altele sunt inapte de zbor. Doar două avioane mai pot zbura.

Cel puțin unul dintre avioanele companiei Blue Air este sub sechestrul Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF).

Boeingul 737-500 înmatriculat YR-AME deținut de compania aeriană Blue Air a fost pus recent sub sechestru de către ANAF, arată publicația online de travel BoardingPass.

BlueAir a confirmat informația: „aeronava YR-AME este parcata la Aeroportul Bacău, ea făcând obiectul unui sechestru instituit de ANAF”.

Potrivit ANAF, la data de 30 septembrie 2022, compania low-cost avea față de bugetul de stat o datorie de aproximativ 14,4 milioane de lei. Se adaugă și 36,3 milioane de lei datorii la bugetul asigurărilor sociale de stat și 12,2 milioane de lei la bugetul asigurărilor de sănătate,

Un alt avion care a fost operat de Blue Air, cel care a fost înmatriculat YR-BMN, este reținut la sol de către aeroportul din Cluj Napoca.

Potrivit sursei citate, reprezentantul companiei aeriene declară că acest avion „nu mai face parte din flota Blue Air, reținerea acesteia la sol constituind un abuz ce face obiectul unor proceduri legale derulate de noul operator al aeronavei”.

Compania acuză un abuz la Cluj Napoca

Boeingul 737-800NG rămas pe aeroportul din Cluj Napoca este deținut de compania de leasing Air Lease Corporation și a fost radiat recent din registrul Autorității Aeronautice Civile Române.

Potrivit informațiilor obținute de BoardingPass, agenții de securitate ai aeroportului clujean nu permit angajaților Blue Air accesul la acest avion.

Un alt Boeing 737-500 deținut de Blue Air, înmatriculat YR-AMA, este parcat de la începutul lunii octombrie 2022 pe aeroportul din Forli (Italia).

Este neclar dacă și pe acest avion, fiind proprietatea Blue Air, a fost instituit sechestru de către Agenția Națională de Administrare Fiscală.

YR-AMA și YR-AME sunt singurele avioane din flota Blue Air care mai sunt apte de zbor. Alte Boeinguri 737 din seriile clasice deținute de compania low-cost sunt inactive de câțiva ani, detalii AICI.

Pe lângă datoriile față de statul român, compania low-cost mai are datorii mari și către aeroporturi din România și din străinătate.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
Citește și...
Percheziții de amploare în 22 de județe. Polițiștii au confiscat arme comandate online din Ungaria și mii de cartușe ilegale

50 de arme și mii de cartușe au fost confiscate de polițiștii din Dâmbovița în urma a 42 de percheziții făcute în 22 de județe.

Cod galben de inundaţii pe râuri de pe raza a zece judeţe, până vineri la prânz. Avertismentul hidrologilor

Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, joi, o atenţionare Cod galben de inundaţii, valabilă până vineri la prânz, pe râuri din zece judeţe.

Un cimitir din Buzău, cu tot cu clopotniță, riscă să alunece peste casele din sat. „Vine peste noi, încoa'. Cu tot cu morți”

Într-o comună din județul Buzău, un cimitir cu tot cu clopotniță stă să alunece peste case. Ploile abundente din ultima vreme au cauzat alunecări de teren, iar zidul de susținere a terenului unde sunt mormintele e pe cale să cedeze.

Recomandări
Președintele Nicușor Dan critică proiectul de lege PSD-AUR privind ONG-urile: ”Ar afecta societatea civilă”

Președintele Nicușor Dan a transmis, joi, un punct de vedere referitor la proiectul de lege inițiat de senatorii PSD și AUR, privind publicarea numelor tuturor donatorilor care oferă mai mult de 5.000 de lei pe an către ONG-uri. 

Ce s-a întâmplat, de fapt, cu liftul căzut în gol la Ministerul Transporturilor. „Nu au funcționat”

Frânele de siguranţă ale liftului implicat, joi, într-un incident la Palatul CFR din Bucureşti nu au funcţionat, iar ISCIR face o expertiză pentru a stabili de ce mecanismele nu s-au activat.

Reacții dure, după ce Ilie Bolojan a criticat proiectul nuclear american SMR de la Doicești: ”Transmite un semnal” către SUA

Declarațiile premierului interimar Ilie Bolojan privind ”problemele” cu care se confruntă proiectul SMR - al mini-reactoarelor nucleare americane de la Doicești - a provocat reacții dure nu doar în rândul PSD, ci și al colegilor săi din PNL.