Ce se va intampla la Primaria Bucuresti dupa arestarea lui Oprescu. Mandatul primarului, suspendat

61713926

Mandatul edilului general al Capitalei, Sorin Oprescu, se suspenda in cazul arestarii sale preventive.

"Primarul general Sorin Oprescu a fost retinut pentru 24 de ore, urmeaza ca dupa aceste 24 de ore justitia sa ia o decizie. Justitia trebuie lasata sa isi urmeze cursul independent. In cazul in care primarul va fi eliberat si isi va putea exercita sarcinile de serviciu va reveni la Primarie. In cazul in care se va decide continuare prin arest preventiv conform Legii nr. 215/2001, Legea administratiei publice locale, mandatul primarului se suspenda", a spus Cornel Pieptea, viceprimarul Bucurestiului, relateaza Agerpres.

Potrivit acestuia, acest act administrativ este emis de prefectul Municipiului Bucuresti. "Ulterior Consiliul General va alege dintre cei doi viceprimari existenti in momentul de fata un viceprimar care sa preia toate atributiile primarului general. Daca decizia va fi aceea de a fi eliberat si practic primarul este considerat nevinovat, el va reveni si va ocupa functia pe care o are in momentul de fata", a precizat viceprimarul Capitalei.

In opinia sa, Sorin Oprescu nu mai are legitimitatea pentru a ocupa aceasta functia de edil general al Capitalei. "Cred ca odata primarul general retinut pentru 24 de ore acesta nu mai are legitimitatea pentru a ocupa aceasta functie reprezentativa pentru Bucuresti si nu mai are forta necesara pentru a realiza si conduce o primarie atat de mare. Sa nu uitam ca Primaria Municipiului Bucuresti, care are un buget de aproape 1 miliard de euro, deserveste 2 milioane de locuitori", a adaugat Pieptea
 

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Reactia lui Klaus Iohannis dupa retinerea lui Sorin Oprescu. PNL ii cere demisia primarului

Presedintele Klaus Iohannis a afirmat duminica, la Mioveni, ca retinerea primarului Sorin Oprescu este un eveniment trist, dar reprezinta un semnal ca lupta anticoruptie continua in forta.

Declaratia de avere a lui Sorin Oprescu. Primarul detine doua locuinte, dar si bijuterii in valoare de 91.000 de euro

Primarul Capitalei, retinut in noaptea de sambata spre duminica pentru luare de mita, detine, potrivit declaratiei de avere pe 2015, doua locuinte, doua terenuri intravilane si mai multe obiecte de arta si bijuterii.

OPRESCU, ARESTAT PREVENTIV. Referat DNA: Mita de un milion de euro de la un denuntator, aparat de bruiaj si bani sub perna

Magistratii Tribunalului Bucuresti au decis duminica arestarea preventiva pentru 30 de zile a primarului general al Capitalei, Sorin Oprescu, acuzat de procurorii DNA de luare de mita.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.