Ce s-a întâmplat cu o fată de 17 ani din Vaslui care a născut și ar fi aruncat fătul într-o toaletă

62382529
Shutterstock

Poliţiştii vasluieni fac cercetări în cazul unei adolescente în vârstă de 17 ani care ar fi născut în urmă cu câteva zile, după care ar fi aruncat fătul în toaleta unei case din comuna Dumeşti.

Fata a ajuns la spital fiindcă s-a simţit rău, cadrele medicale suspectând că aceasta născuse recent.

"Potrivit procedurilor, medicul ginecolog a anunţat reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie Judeţean cu privire la acest caz", a declarat, pentru Agerpres, managerul Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) Vaslui, Ana Rinder.

În baza sesizării, a fost constituită o echipă operativă formată din poliţişti ai Serviciului Investigaţii Criminale şi ai Serviciului Criminalistic, care a derulat activităţi specifice de cercetare în localitatea Dumeşti.

"Urmare a primelor cercetări efectuate, poliţiştii au stabilit că minora ar fi născut un făt, în cursul săptămânii trecute, în interiorul unui grup sanitar al unei gospodării din localitatea Dumeşti. Cadavrul nou-născutului a fost ridicat şi transportat la Serviciul Judeţean de Medicină Legală Vaslui în vederea efectuării necropsiei şi stabilirii cauzei decesului. La data de 19 septembrie, având în vedere faptul că există suspiciunea săvârşirii unei infracţiuni contra vieţii, cauza a fost declinată Parchetului de pe lângă Tribunalul Vaslui", a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Vaslui, Bogdan Gheorghiţă.

În acest caz a fost deschis un dosar de cercetare penală sub aspectul săvârşirii infracţiunii de uciderea ori vătămarea nou-născutului săvârşită de către mamă.

Articol recomandat de sport.ro
Fosta iubită a lui Gabi Torje trece printr-o nouă despărțire
Fosta iubită a lui Gabi Torje trece printr-o nouă despărțire
Citește și...
Raport: Statul recuperează doar 7% din amenzile electorale. AUR și Călin Georgescu conduc topul sancțiunilor

Doar 7% din amenzile aplicate de Autoritatea Electorală Permanentă partidelor politice sunt recuperate. Un raport recent publicat de think-tankul Expert Forum (EFOR) subliniază o ineficienţă majoră în sistemul de sancţionare.

Procurorii Parchetului European, conduși de Kovesi, fac percheziții în Timiș. Prefectul, suspectat de fraudă cu bani de la UE

Procurorii Parchetului European coordonați de Laura Codruța Kovesi investighează o presupusă fraudă cu fonduri europene. Vineri dimineață au avut loc percheziții la locuința prefectului de Timiș, Cornelia Elena Micicoi.

Pericol de inundaţii locale şi viituri rapide în mai multe judeţe din sudul şi estul ţării. Avertismentul hidrologilor

Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis vineri noi avertizări de Cod portocaliu şi Cod galben, valabile în intervalul 12 iunie, ora 12:00 - 13 iunie, ora 16:00, ca urmare a precipitaţiilor prognozate şi a propagării.

Recomandări
Acord de pace între Iran și SUA. Ce prevede documentul publicat de Teheran

Agenţia de presă iraniană Mehr a publicat vineri ceea ce a prezentat ca fiind un proiect de acord cu Statele Unite vizând să stabilească un cadru pentru încetarea războiului pe toate fronturile, inclusiv în Liban, informează AFP.

Asociația Română a Băncilor, despre băncile amendate: „România a fost scoasă de pe radarul investitorilor în zona bancară”

Asociaţia Română a Băncilor (ARB) solicită public Consiliului Concurenţei să ofere explicaţii concrete privind modul în care a fost stabiltă vinovăţia celor zece bănci sancţionate pentru manipularea ROBOR. 

Ilie Bolojan: Nu am acordat un vot de susţinere Guvernului Tomac pentru că formula e una de tip paravan care scuteşte PSD

Preşedintele PNL, Ilie Bllojan, a anunțat că PNL nu va vota Guvernul propus de Eugen Tomac.