„Ar fi vrut să arunce ceva pe stadion”. Ce au găsit polițiștii la locuința bărbatului ucis de bomba pe care o construia

×
Publicitate

Un incident deosebit de grav s-a petrecut la Fetești. Un bărbat care construia o bombă artizanală a fost ucis de suflul dispozitivului pe care, cel mai probabil, l-a manevrat greșit.  

Polițiștii, chemați la locul deflagrației, au început cercetările și au chemat Brigada Antitero a SRI.

Romeo Dragnea, în vârstă de 44 de ani, locuia într-o casă în apropiere de centrul orașului Fetești. Zgomotul unei explozii i-a alertat pe vecinii lui, care au sunat la 112 și au cerut ajutorul pompierilor.

Salvatorii l-au găsit pe bărbat în casă, decedat. Potrivit anchetatorilor, suflul exploziei l-a ucis.

În imobil, anchetatorii au găsit materiale pirotehnice și explozive și au cerut sprijinul Brigăzii Antitero a SRI.

Citește și
Ce a făcut delegația României la Davos. „Miza acestor zile este foarte clară”
Ce a făcut delegația României la Davos. „Miza acestor zile este foarte clară”

Martor: „Era poliție și încolo și încolo și încoace. O doamnă de acolo spunea că a făcut o bombă din artificii”.

Romeo era frizer și nu ieșea cu nimic în evidență în oraș. Abia după producerea exploziei, au apărut unele informații.

Fată: „Ar fi găsit butelii și din ce am înțeles se uita pe YouTube cum să-și facă bombe. Am auzit că ar fi vrut să arunce ceva pe stadion.”

Martor: „S-a auzit o bubuitură la casa asta, la frizer aici.Când a bubuit aia cu ceas, cică a fost bombă de-asta cu ceas, cică a ieșit și fum d-ăla negru. Mi se părea băiat de treabă. Mă tundea, își vedea de treaba lui”.

Rudă: „Noi suntem neamuri cu ei, pe noi ne-a anunțat în privința că a decedat. Noi nu mai știm nimic, ne-a anunțat că l-o găsit mort. Acum ce-a făcut, ce n-a făcut, Dumnezeu știe”.

În acest caz a fost deschis un dosar penal pentru omor, nerespectarea regimului armelor și munițiilor și nerespectarea regimului materiilor explozive.

Cercetarea la fața locului, care a durat aproape 24h, s-a încheiat, însă verificările continuă cu percheziția informatică, adică anchetatorii vor să vadă ce se afla în telefonul victimei.

Se pare că noaptea de marți spre miercuri, acestuia i-a explodat în mâini un dispozitiv artizanal, o bombă, după cum spun apropiații, pe care încerca să o confecționeze chiar în toiul nopții. Se pare că suflul exploziei i-a secționat artera femurală, iar bărbatul ar fi murit din cauza hemoragiei și a rănilor provocate, arată raportul preliminar al medicilor legiști.

Lângă el au fost găsite mai multe materiale explozive, dar și articole pirotehnice și elemente de muniție. Acestea au fost ridicate de brigada antitero din cadrul SRI, în siguranță și urmează să fie expertizate.

De asemenea, se fac cercetări și la nivelul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, iar procurorii de acolo au deschis un dosar penal pentru omor, dar și pentru nerespectarea regimului armelor și munițiilor și nerespectarea regimului materialelor explozive.

Nimeni nu știe ce scop avea bărbatul pentru a construi această bombă, dar surse din rândul apropiaților spun că acesta obișnuia să confecționeze diverse astfel de articole, obiecte pe care le avea și le depozita în curte, de exemplu. La fața locului exista o machetă a turnului Eiffel, iar pasiunea pentru clădirile înalte reiese și din postările sale de pe rețelele de socializare, unde publicase recent mai multe fotografii cu clădiri înalte și turnuri.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO A spus ”DA!” S-a retras din fotbal acum șapte ani și se căsătorește cu o superbă blondină
GALERIE FOTO A spus ”DA!” S-a retras din fotbal acum șapte ani și se căsătorește cu o superbă blondină
Citește și...
Ce a făcut delegația României la Davos. „Miza acestor zile este foarte clară”
Ce a făcut delegația României la Davos. „Miza acestor zile este foarte clară”

Trebuie să conectăm România la deciziile şi investiţiile care vor conta în următorul deceniu, pentru că aici, la Forumul Economic Mondial de la Davos, se conturează parteneriate, direcţii de finanţare şi priorităţi strategice, a transmis Dragoş Pîslaru.

Maia Sandu, aşteptată la manifestările de Ziua Unirii de la Iaşi. Nicuşor Dan va fi prezent
Maia Sandu, aşteptată la manifestările de Ziua Unirii de la Iaşi. Nicuşor Dan va fi prezent

Preşedinta Republicii Moldova, Maia Sandu, este aşteptată să participe la manifestările oficiale organizate de Ziua Unirii la Iaşi, o confirmare în acest sens urmând să vină în zilele următoare.

O femeie de 84 de ani a fost găsită moartă în pat, în locuința sa din județul Galați. Camera avea urme de fum
O femeie de 84 de ani a fost găsită moartă în pat, în locuința sa din județul Galați. Camera avea urme de fum

La data de 21 ianuarie 2026, în jurul orei 06:40, polițiștii Secției 7 Poliție Rurală Matca au fost sesizați prin apel la 112 cu privire la faptul că o femeie a fost găsită decedată în locuința sa din localitatea Valea Mărului, județul Galați.

Recomandări
Trump anunță o înțelegere cu NATO pentru Groenlanda și renunță la tarifele vamale pentru Europa
Trump anunță o înțelegere cu NATO pentru Groenlanda și renunță la tarifele vamale pentru Europa

Donald Trump a declarat miercuri că el și secretarul general al NATO, Mark Rutte, au „stabilit cadrul unui viitor acord cu privire la Groenlanda” la câteva ore de la discursul de la Davos.

Mesajul lui Ilie Bolojan după ce s-a întâlnit cu Mugur Isărescu și primarii. Premierul promite că nu vor mai crește taxele
Mesajul lui Ilie Bolojan după ce s-a întâlnit cu Mugur Isărescu și primarii. Premierul promite că nu vor mai crește taxele

Premierul Ilie Bolojan afirmă că, în această perioadă, reprezentanţii Guvernului lucrează la construcţia bugetului de stat pe anul 2026, pe „baze realiste”, subliniind că obiectivul este „un buget al relansării şi al investiţiilor”.

Cum explică George Simion tortul cu forma Groenlandei şi steagul SUA, tăiat în timpul vizitei în America
Cum explică George Simion tortul cu forma Groenlandei şi steagul SUA, tăiat în timpul vizitei în America

George Simion, aflat într-o vizită în SUA, a tăiat un tort în forma Groenlandei, cu steagul american, la un eveniment al unor congresmani republicani care au au sărbătorit primul an din cel de al doilea mandat al lui Donald Trump.