Ce a pățit o femeie care a sunat la 112 să sesizeze că, lângă Intercontinental, o tânără este trasă de păr

112

O tânără a fost martoră unui incident violent petrecut luni seara în centrul Capitalei. Femeia a povestit pe contul de Facebook că a sunat la 112 imediat ce a observat că o tânără era trasă de păr de un bărbat, care voia să o bage cu forţa în maşină.

Roxana a făcut o fotografie maşinii şi bărbatului, după care a sunat la 112 pentru a anunţa ce se întâmplă în spatele Hotelului Intercontinental.

După o perioadă lungă de aşteptare, la faţa locului s-au prezentat mai mulţi poliţişti şi jandarmi, Roxana fiind nevoită să povestească de mai multe ori ceea ce s-a întâmplat în centrul Bucureştiului.

"Înainte cu 3-4 secunde de poza asta, individul care urcă în maşină trăgea o fată de păr şi o împingea în maşină, fără voia ei, în spate la Intercontinental. Lume pe stradă, nimeni nici măcar nu a strigat la el să o lase, darămite să intervină. Am reuşit să fac poza asta. M-a înjurat, a încercat să vină după mine, dar a renunţat. Am sunat imediat la 112. Am povestit întâmplarea operatoarei. Apoi poliţistului. Le-am zis că am şi poza. La un sfert de oră, când mergeam spre casă, m-au sunat să revin la "locul faptei". Era deja 10.20 seara. Mă întorc. Aştept 20 de minute. Poliţistul din centrală dăduse numărul meu greşit, iar echipele de pe teren treceau pe lângă mine, dar nu opreau, deşi eram poziţionată fix unde stabilisem cu ei. Într-un final, ajung 3-4 jandarmi şi vreo 4 poliţişti. Reiau povestea. Îmi iau datele de pe buletin. Încep să discute prin staţie de ce secţie tine zona respectivă. Îmi zic să aştept alt coleg. Vine. Îi povestesc şi lui. Se uită nedumeriţi la ce cameră putea prinde scena - în centrul Bucureştiului, la Universitate!!! Îmi zic să aştept să vină şi "grupul operativ". Vine un puştan de maximum 23 de ani. Îi povestesc şi lui. Îmi spune să ţin telefonul aproape că mâine s-ar putea să mă sune să vin să dau o declaraţie. La secţia 1. Sau la 6. Nu se ştie încă sigur. Între timp s-a făcut ora 23.20. Chem pe cineva să mă ducă acasă cu maşina pentru că era foarte puţin probabil să mai prind transportul public. O oră şi 20 de minute. În Bucureşti, capitala României", a scris Roxana pe contul său de Facebook.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Rudele Alexandrei vor expertiză internaţională. Poliţia declarase dispariţia
Rudele Alexandrei vor expertiză internaţională. Poliţia declarase dispariţia "plecare voluntară"

Rudele Alexandrei Măceșanu - fata pe care Gheorghe Dincă susține că a ucis-o - vin cu acuzații grave la adresa polițiștilor de la IPJ Olt.

Anunțul STS privind modernizarea echipamentelor pentru 112
Anunțul STS privind modernizarea echipamentelor pentru 112

STS a semnat cu Asocierea Orange Romania SA - Atos Convergence Creators SRL un contract de furnizare echipamente şi aplicaţii informatice pentru modernizarea infrastructurii hardware şi software a Sistemului 112.

Ce apare în fișa de evenimente MAI în cazul Alexandrei. Familia a făcut acuzații grave
Ce apare în fișa de evenimente MAI în cazul Alexandrei. Familia a făcut acuzații grave

Ziua şi scandalul în ancheta de la Caracal. Rudele Alexandrei îi acuză pe poliţiştii de la IPJ Olt, că deşi fata a sunat la 112 şi a cerut disperată ajutor, poliţiştii au scris în fişa de evenimente, că a plecat în ''mod voluntar de la domicilu''.

Recomandări
Vânt puternic, ninsori viscolite și polei. ANM a emis avertizări meteo pentru toată țara. HARTĂ
Vânt puternic, ninsori viscolite și polei. ANM a emis avertizări meteo pentru toată țara. HARTĂ

Meteorologii au emis mai multe avertizări de vreme severă, valabile în perioada 27 decembrie, ora 10:30 – 29 decembrie, ora 21, ce vizează intensificări ale vântului, precipitații predominant sub formă de ninsoare, viscol, ghețuș și polei.

Donald Trump: „Zelenski nu are nimic până nu aprob eu. Aşa că vom vedea ce are”
Donald Trump: „Zelenski nu are nimic până nu aprob eu. Aşa că vom vedea ce are”

Preşedintele american Donald Trump s-a declarat vineri arbitrul suprem al oricărui acord de pace între Ucraina şi Rusia, el declarând pentru Politico faptul că, până nu aprobă el, Volodimir Zelenski „nu are nimic”.

Aproape 550 kg de articole pirotehnice deținute ilegal au fost descoperite de polițiști în urma unor percheziții în Vâlcea
Aproape 550 kg de articole pirotehnice deținute ilegal au fost descoperite de polițiști în urma unor percheziții în Vâlcea

Aproape o jumătate de tonă de articole pirotehnice, deținute și depozitate ilegal, a fost descoperită de polițiști în urma unor percheziții desfășurate în județul Vâlcea.