Ce a făcut înainte să fie ucisă Andreea, tânăra însărcinată din Lipănești, lovită cu toporul de partener

×
Publicitate

Este anchetă internă în Poliția Prahova, după cazul sinistru de luni, când o tânără de 22 de ani, însărcinată, a fost ucisă în stradă, cu toporul, de fostul partener.

Se verifică dacă polițiștii puteau interveni legal și nu au făcut-o, în condițiile în care un echipaj a vorbit cu femeia, cu puțin timp înainte de crimă. Atenție, urmează imagini și detalii care vă pot afecta emoțional!

Andreea s-a întâlnit pe stradă cu o polițistă, care a întrebat-o cum mai decurge relația sa cu bărbatul, despre care se știa că e conflictuală.

Femeia a anunțat că l-a părăsit, dar nu a cerut ajutor, după cum a spus agenta. Totuși, din 2022 și până în momentul crimei, au existat 4 apeluri la 112, în urma cărora fie tânăra, fie mama ei, au cerut intervenția oamenilor legii pentru că se tot certau cu agresorul.

Deși în urma intervenţiilor, polițiștii au întocmit formulare de evaluare a riscului, conform procedurilor, se pare că monitorizarea situației s-a făcut mai mult formal. Controlul intern trebuie să stabilească dacă agenții din Lipănești aveau posibilitatea legală de a interveni între cei doi și nu au făcut-o.

Victima a fost ucisă pe 16 iunie, în plină zi, pe stradă, sub privirea copiilor și mamei sale. Agresorul a mărturisit că era furios, pentru că femeia nu voia să se întoarcă la el. 

Articol recomandat de sport.ro
Fostul campion al României și-a scos la vânzare casa de lux! Cere 547.000 de euro
Fostul campion al României și-a scos la vânzare casa de lux! Cere 547.000 de euro
Citește și...
Caz șocant în București: Femeie găsită spânzurată de unitatea exterioară de aer condiţionat a unei locuinţe din sectorul 3

O femeie de aproximativ 42 de ani a fost găsită, miercuri dimineaţă, spânzurată de unitatea exterioară de aer condiţionat situată la etajul al doilea al unei locuinţe din sectorul 3 al Capitalei. 

Culisele luptei pentru Herăstrău. Anii în care primăriile au oprit avizele și autorizațiile pentru terase în parc

Pe 17 aprilie – după ce a dat startul „curățeniei” de chioșcuri și terase în Cișmigiu – primarul Ciprian Ciucu a spus că nu are, încă, o situație din care să reiasă care dintre terasele din Parcul Herăstrău sunt legale și care nu. 

Incendiu violent într-un bloc din Sibiu. Un bărbat a murit după ce a uitat țigara aprinsă lângă canapea

O țigară uitată aprinsă lângă canapea a dus la o tragedie, în Sibiu. Un bărbat de 65 de ani a fost găsit carbonizat, în locuința distrusă de incendiu.

Recomandări
LIVE, ora 12.30: PSD și AUR își prezintă moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Ilie Bolojan. Vot decisiv pe 5 mai

Moţiunea de cenzură intitulată "STOP 'Planului Bolojan' de distrugere a economiei, de sărăcire a populaţiei şi de vânzare frauduloasă a averii statului", este prezentată astăzi în plenul reunit al Parlamentului.

Regele Charles i-a reamintit lui Trump că aliații NATO au sărit mereu în ajutorul SUA. Președintele american: ”Doi regi”

Regele Charles al III-lea a ținut marți un discurs istoric în Congresul American. Și a început prin a condamna tentativa de asasinat împotriva președintelui Donald Trump, de sâmbătă.

Siegfried Mureşan, la EURomânia: 10 miliarde de euro din PNRR, în pericol. Instabilitatea riscă să blocheze banii europeni

Tensiunile politice de la București au ajuns să provoace reacții dure și la Strasbourg, chiar în ziua în care Parlamentul European a discutat viitorul buget al Uniunii Europene.