CCR a amânat pentru 20 mai sesizarea PNL privind delegarea competențelor către Iordache

62040069
Agerpres

Curtea Constituțională a României a amânat, marți, sesizarea PNL referitoare la prevederile din regulamentul Camerei Deputaților privind delegarea atribuțiilor președintelui către vicepreședinți.

Astfel, următoarea dată în care se va analiza sesizarea PNL este 20 mai.

Tot pe 20 mai, CCR va discuta despre completurile nespecializate de 3 judecatori de la ÎCCJ, care au dat decizii inclusiv în procesele lui Liviu Dragnea de la instanța supremă.

De asemenea, pe 20 mai, completul de judecatori de la Înalta Curte va pronunta sentința definitivă în procesul angajărilor fictive de la DGASPC Teleorman, în care liderul PSD Liviu Dragnea a contestat condamnarea de 3 ani și jumatate de inchisoare, cu executare.

PNL a atacat la Curtea Constituţională aceste prevederi şi a cerut amânarea sesizării lui Florin Iordache, vicepreşedinte al Camerei, privind un posibil conflict juridic între Parlament şi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie pe tema completurilor specializate în corupţie.

„PNL a atacat la Curtea Constituţională Regulamentul Camerei Deputaţilor, solicitând CCR să se pronunţe asupra delegării de competenţe pe care poate să o facă preşedintele Camerei Deputaţilor către vicepreşedinţi. Punctul nostru de vedere este foarte clar: preşedintele Camerei Deputaţilor nu poate să delege atribuţii ale preşedintelui Camerei Deputaţilor prevăzute de Constituţie către vicepreşedinţi", motiva demersul preşedintele PNL, Ludovic Orban.

El a susţinut că solicitarea PNL este "extrem de importantă".

„Nu putem accepta ca un organism atât de important în statul român cum este CCR să se transforme într-o instituţie de amnistiere a lui Liviu Dragnea. Este limpede pentru orice om cu scaun la cap că toate conflictele declanşate de Florin Iordache în numele lui Liviu Dragnea au ca scop să-l scape de pedeapsă pe Liviu Dragnea. CCR nu poată să devină o firmă de avocaţi a lui Liviu Dragnea sau un organism de amnistiere sau de graţiere pentru Liviu Dragnea", arăta Orban.

Pe 25 martie, vicepreşedintele Camerei Deputaţilor Florin Iordache anunţa că a sesizat CCR cu un posibil conflict juridic între Parlament şi Înalta Curte pe tema completurilor specializate în corupţie. Sesizarea a fost făcută în perioada în care preşedintele Camerei Deputaţilor, Liviu Dragnea, îşi delegase atribuţiile lui Florin Iordache.

Ulterior, la dezbaterile de la CCR din 10 aprilie, Florin Iordache a susţinut că Înalta Curte a refuzat să constituie completuri specializate, aşa cum prevedea Legea 78/2000 privind prevenirea, descoperirea şi sancţionarea faptelor de corupţie.

În replică, preşedintele Înaltei Curţi, Cristina Tarcea, a arătat că Florin Iordache a formulat sesizarea în cazul completurilor specializate cu încălcarea voinţei Curţii Constituţionale, care a stabilit anterior, cu referire la funcţia de prim-ministru, că atribuţiile constituţionale nu pot fi delegate.

Totodată, Tarcea i-a trimis preşedintelui CCR, Valer Dorneanu, un răspuns primit de la Reţeaua Preşedinţilor Curţilor Supreme de Justiţie din Uniunea Europeană, în care se arată că, la nivelul instanţelor supreme, doar Austria are completuri specializate în dosare de corupţie.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
Răzvan Lucescu, „îmbătrânit” în ultima sută de ore: cum arăta duminică, la sosirea în țară
Răzvan Lucescu, „îmbătrânit” în ultima sută de ore: cum arăta duminică, la sosirea în țară
Citește și...
Ger puternic în Maramureș. Sunt minus 13°C în Munții Rodnei. Culturile pomicole, afectate de frig

La staţia meteo Iezer din Munţii Rodnei s-au înregistrat vineri dimineaţa minus 13 grade Celsius, iar stratul de zăpadă era de 40 cm.

Florin Răducioiu, mesaj tulburător în ziua în care este înmormântat Mircea Lucescu: “Nu, nu sunt pregătit pentru ziua asta”

Florin Răducioiu a postat pe Instagram un mesaj tulburător în ziua în care marele antrenor Mircea Lucescu este înmormântat.

Slujba de înmormântare pentru Mircea Lucescu a început. Marele antrenor, înhumat la cimitirul Bellu cu onoruri militare

Slujba de înmormântare pentru Mircea Lucescu a început la Biserica Elefterie din Capitală şi va dura aproximativ două ore. Marele antrenor va fi înhumat la cimitirul Bellu, cu onoruri militare.

Recomandări
Vămile care erau pline, anii trecuți, în Săptămâna Mare, acum sunt aproape pustii. Prețul unei călătorii e aproape dublu

Vămile care erau pline, anii trecuți, în Săptămâna Mare, sunt acum aproape pustii. Asta pentru că sunt puțini românii stabiliți în străinătate, care se întorc acasă de Paște anul acesta.

Slujba de înmormântare pentru Mircea Lucescu a început. Marele antrenor, înhumat la cimitirul Bellu cu onoruri militare

Slujba de înmormântare pentru Mircea Lucescu a început la Biserica Elefterie din Capitală şi va dura aproximativ două ore. Marele antrenor va fi înhumat la cimitirul Bellu, cu onoruri militare.

Război în Orientul Mijlociu. Germania este nemulțumită de ”severitatea cu care Israelul poartă un război” în Liban

Acordul dintre Iran și Statele Unite se dovedește extrem de fragil. Teheranul continuă să controloze traficul prin Strâmtoarea Ormuz și susține că încă sunt anumite „restricții tehnice”, cum ar fi problema minelor.