O fată de 16 ani a fost abuzată sexual de muncitorul angajat de tatăl ei să pună gresie și faianță în casă, în Botoșani

×
Publicitate

Un tânăr din județul Botoșani, tocmit să facă niște lucrări de construcție la casa unui bărbat, a profitat de faptul că fiica acestuia, o adolescentă de 16 ani, este în preajmă.

Beat fiind, ar fi abuzat-o sexual. Individul este acum în arest.

Fata de 16 ani este elevă în Botoșani, iar la sfârșit de săptămână se întoarce de la internat în comuna natală. Atunci, locuiește singură într-o anexă din gospodărie.

Alături este casa în construcție a tatălui ei. Suspectul fusese plătit să pună gresie și faianță într-o cameră. În ziua atacului, fata l-a găsit la muncă. Aflat sub influența alcoolului, tânărul de 34 de ani a abuzat-o sexual, deși fata s-a luptat cu el ca să se apere.

El s-a dus să pună gresia. Fata era acasă, în camera ei și trebuia să supravegheze.

Părinții victimei sunt divorțați, iar mama fetei s-a recăsătorit într-un sat vecin. Imediat după agresiune, adolescenta a sunat-o să-i ceară ajutor, iar femeia a sesizat Poliția.

Localnică: „Ar fi abuzat la o fată, aici unde e începută casa și nu e gata. Ar fi pipăit-o. A venit mama cu tot cu poliția de acolo”.

Reporter: El e căsătorit?

Localnică: „Da, are doi copii”.

Suspectul a fost reținut inițial. Între timp, cei de la Asistența Socială locală s-au autosesizat pentru consilierea psihologică a elevei.

Felicia Rusu, asistență socială: „Locuia singură acum, tatăl a plecat în străinătate, nu ne-a informat, pleca și venea. Niciodată nu am fost informați că el pleca. Am făcut anchetă socială la divorțul părinților, anul trecut. Mama a părăsit domiciliu, fata nu a păstrat legătură cu mama o perioadă”.

Suspectul este cercetat sub control judiciar pentru agresiune sexuală.

Articol recomandat de sport.ro
Iubita lui Lamine Yamal, interzisă pe TikTok: „Eram supărată!”
Iubita lui Lamine Yamal, interzisă pe TikTok: „Eram supărată!”
Citește și...
Peste 170.000 de oameni s-au distrat pe litoral în acest weekend. Turist: ”O masă ne-a dus la 114 lei două persoane”

Peste 170.000 de turiști își petrec acest weekend la mare și la soare, pe litoral. Au avut o zi excelentă în bătaia valurilor. Apa s-a încălzit, are aproximativ 24 de grade și este numai bună pentru baie.

Anchetă după incendiul de la depozitul din Giurgiu. Autoritățile iau în calcul că focul ar fi fost pus intenționat

În Giurgiu, un depozit de reciclare a deșeurilor din plastic a fost cuprins de un incendiu violent. Flăcările au făcut scrum o suprafață de aproximativ 5.000 de metri pătrați.

O vijelie a lovit, sâmbătă, o comună din Suceava. Străzile s-au umplut rapid de apă

O vijelie a lovit, sâmbătă, o comună din Suceava. Străzile s-au umplut rapid de apă. Totuși, potrivit pompierilor, oamenii din localitate nu au cerut ajutor la 112.

Recomandări
Canicula a pus stăpânire pe București și 13 județe. Urmează o schimbare bruscă a vremii, cu furtuni și ploi torențiale

După câteva zile în care temperaturile au crescut treptat, canicula s-a instalat în București și 13 județe din țară. La prânz, căldura a devenit greu de suportat, iar disconfortul termic i-a convins pe mulți să renunțe la activitățile în aer liber.

Legea salarizării provoacă nemulțumiri. Sindicatele din Educație și Sănătate amenință cu proteste și grevă generală

Noua formă a proiectului legii salarizării naște nemulțumiri în rândul angajaților din Educație, Sănătate și Asistență Socială.

Armata SUA anunță că doi soldați au murit și unul este dat dispărut în urma atacurilor Iranului asupra unei baze din Iordania

Armata americană a anunțat primele victime în rândul trupelor americane, cauzate de atacul Iranului, precizând că doi soldați au fost uciși și un altul este dat dispărut în urma unui atac asupra unei baze din Iordania.