Cât a cheltuit statul român ca să-l ancheteze pe Dincă. Ce vor procurorii

62103211
Inquam Photos / Octav Ganea

Ancheta în dosarul Caracal, în care Gheorghe Dincă este acuzat că le-a răpit şi ucis pe Luiza Melencu şi Alexandra Măceşanu, a costat statul român peste 745.600 de lei, aproximativ 160.000 de euro.

Procurorii DIICOT cer acum ca Dincă să fie obligat la plata cheltuielilor judiciare.

”Conform prevederilor art. 274, alin. 1 şi 2 din C. proc. pen. solicităm obligarea inculpaţilor la plata cheltuielilor judiciare avansate de stat, în cuantum total de 745.629,55 lei”, afirmă procurorii DIICOT în rechizitoriul privind cazul Caracalm consultat de News.ro.

Ei solicită ca Gheorghe Dincă să achite suma de 744.129,55 lei, iar Ştefan Risipiţeanu suma de 1.500 lei.

Dosarul Caracal, în care Gheorghe Dincă este acuzat de trafic de persoane, trafic de minori, omor calificat, viol şi profanare de cadavre pentru răpirea şi uciderea Luizei Melencu şi Alexandrei Măceşanu, a fost trimis miercuri de DIICOT în instanţă, urmând să fie judecat de Tribunalul Olt.

”Prin rechizitoriul din data de 10.01.2020, procurorii Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism – Structura Centrală au dispus trimiterea în judecată a inculpaţilor D.G. şi R.Ş., pentru săvârşirea infracţiunilor de trafic de persoane, trafic de minori, omor calificat, viol şi profanare de cadavre”, anunţă DIICOT, referindu-se la Gheorghe Dincă şi la Ştefan Risipiţeanu, acuzat că a violat-o pe Luiza Melencu.

 

Articol recomandat de sport.ro
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Citește și...
Avertisment CE: Ungaria a trimis în România carne de curcan de la fermele cu gripă aviară

Comisia Europeană a alertat Autoritatea Sanitar Veterinară de la noi după ce carne de curcan, provenită din fermele cu gripă aviară din Ungaria, a ajuns în România.

Protest la Târgu Mureș, după declarațiile primarului: "Facem cerere pentru a merge la baie"

Protest în centrul oraşului Târgu Mureş. Peste 200 de localnici şi-au arătat nemulţumirea faţă de declaraţiile primarului Dorin Florea, făcute la începutul săptămânii pe paginile de socializare.

Incendii grave în Vaslui. Un bărbat a suferit arsuri grave și a fost transferat la Iași

O garsonieră aflată la etajul al patrulea al unui imobil a luat foc în noaptea de vineri spre sâmbătă în Vaslui.

Recomandări
Cazul ambulanței din Cluj scoate la iveală lacunele legii. Un clip fals poate fi șters de autorități abia după 10 zile

Imaginile, ori informațiile false pot să provoace panică, să pună oameni în pericol și, în cazuri extreme, chiar să ducă la violență. 

Dunărea rămâne la un debit minim istoric. Când ar putea fi înregistrate creșteri importante la intrarea în România

Debitul Dunării la intrarea în țară, în secțiunea Baziaș, se va menține staționar, la valoarea de 1.400 m³/s, până la data de 17 august, anunță luni Administrația Națională „Apele Române” (ANAR).

Un cutremur cu magnitudinea 7,4 a lovit Columbia. Cel puțin 26 de oameni au murit. FOTO

Un seism puternic a zguduit luni Columbia, fiind resimţit în mari oraşe precum capitala Bogota (centru) şi Cali (sud-vest). Seismul a provocat cel puțin 26 decese, precum şi pagube materiale în vestul ţării.