Cum arată podul de 1,3 kilometri deschis pe A7. Este al doilea cel mai lung din România

×
Publicitate

Al doilea cel mai lung pod rutier din România a fost deschis vineri, pe Autostrada A7. Traversează râul Buzău și va ajuta la fluidizarea traficului spre Moldova. Lucrarea a fost începută în decembrie 2022 și a avut mai multe întârzieri.  

Lung de peste 1,3 kilometri, podul peste râul Buzău a fost deschis traficului cu o întârziere de 11 luni, după mai multe promisiuni neonorate ale constructorului și ale fostului ministru de la Transporturi, Sorin Grindeanu.

Investiția, de 690 de milioane de lei fără TVA, este esențială pentru fluidizarea traficului spre Moldova.

Sorin Robu, directorul DRDP Buzău: „Se va descongestiona traficul pe centura de nord a municipiului Buzău și se va circula de DN2B, respectiv zona industrială și reintrare pe autostradă.”

Șofer: „Foarte bine, sperăm că se va fluidiza partea asta de trafic de aici din zonă, în speranța că se vor grăbi și cu celălalt nod care e lipsă la momentul acesta pentru a face legătura înspre Mizil.”

La finalul lunii este așteptată și deschiderea lotului 2 Mizil–Spătaru din autostrada Buzău–Ploiești.

Proiectul, care trebuia terminat la sfârșitul anului trecut, este aproape gata, dar a fost întârziat de greșeli în execuția a două pasaje și un pod.

Ionuț Ciurea, directorul executiv al Asociației Pro Infrastructura: „Antreprenorii au greșit sudurile la cele trei structuri. Toate au avut probleme, toate au avut soluție de remediere.”

În prezent, pe A7 se circulă de la Ploiești până la Mizil și de la Buzău la Focșani.

Lucrările pe tronsoanele dintre Focșani și Pașcani sunt realizate între 30 și 60 la sută.

Autostrada Moldovei – 320 de kilometri în total – ar trebui să fie gata până la finalul anului 2026.

Articol recomandat de sport.ro
Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
Citește și...
Salvamarii au arborat steagul roșu pe plajele din patru stațiuni românești. Valurile ating chiar și un metru jumătate

Pe litoral marea este agitată, iar vântul suflă cu putere și ridică valuri înalte. Pe unele plaje din Eforie, Neptun, Jupiter și Olimp, salvamarii au arborat și vineri steagul roșu, ceea ce înseamnă că turiștii nu au voie să intre în apă.

Cum funcționa escrocheria la care au participat peste 250 de oameni. Au furat sute de mii de euro din 10 țări

Șase call-centere din București și Brașov, în care lucrau peste 250 de persoane, au fost închise de procurorii DIICOT, care au descoperit o escrocherie internațională. Toți angajații sunt cercetați penal pentru înșelătorie cu consecințe grave.

Guvernul vrea descentralizarea autorizațiilor pentru jocurile de noroc. Primăriile vor lua decizia privind locațiile

Guvernul va propune descentralizarea emiterii autorizaţiilor privind jocurile de noroc, a declarat premierul Ilie Bolojan, vineri, într-o conferinţă de presă.

Recomandări
Sindicatele, nemulțumite și de noua formă a legii salarizării. Proiectul reduce valoarea de referință la 4.000 de lei

Cele cinci confederaţii sindicale reprezentative la nivel naţional resping șinoua formă a proiectului Legii salarizării şi atrag atenţia că documentul este o nouă sursă de inechităţi, discriminări şi tensiuni sociale.

Legea integrității se întoarce în Parlament după decizia CCR. De ce amendamentul care îl vizează pe Fritz este constituțional

CCR și-a motivat decizia pentru legea integrității. Magistrații susțin, că amendamentul care l-ar costa mandatul pe Dominic Fritz este constituțional pentru că fapta produce efecte chiar dacă a avut loc înainte de intrarea legii în vigoare.

De la ce ar fi pornit incendiul de la Institutul Clinic Fundeni. Focul a fost stins și nu există victime

Intervenție contra cronometru sâmbătă dimineață la Institutul Clinic Fundeni, din Capitală. Un incendiu izbucnit într-o rezervă din secția de Chirurgie a dus la evacuarea promptă a zeci de pacienți.