Călin Georgescu rămâne sub control judiciar după ce judecătorii i-au respins plângerea

62547185

Călin Georgescu rămâne sub control judiciar după ce Judecătoria Sectorului 1 a respins, vineri, plângerea depusă de fostul candidat la prezidenţiale împotriva deciziei procurorilor de a-i prelungi această măsură preventivă.

"În temeiul art.215 ind.1 alin. 5 Cpp, respinge, ca neîntemeiată, plângerea formulată de inculpatul Georgescu Călin împotriva ordonanţei nr. 2226/221/P/2023/d1 din data de 06.06.2025 a Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie de prelungire a măsurii preventive a controlului judiciar. Definitivă", se arată în decizia instanţei.

Procesul s-a desfăşurat joi, cu participarea lui Călin Georgescu în sala de judecată.

Pentru prima dată de când a fost pus sub urmărire penală, Georgescu a făcut declaraţii în legătură cu dosarul său.

"Trăiesc evidenţa unui abuz, pe care nu l-aş fi crezut posibil după căderea comunismului. Este o hărţuire politică, făţişă, incompatibilă cu legea şi cu bunul simţ. De aceea, aş dori să fiu foarte concis. Nu se poate face justiţie decât în sala de judecată şi nu la televizor. Libertatea de expresie defineşte o democraţie adevărată. Dacă ea este atacată, atunci se merge pe trepte ale dictaturii. Libertatea de expresie înseamnă libertatea de a spune orice, chiar şi adevărul. De aceea, adevărul nu poate să fie clamat de o autoritate, adevărul însuşi este autoritatea", a spus, joi, Georgescu.

Pe 27 mai, Parchetul General a extins urmărirea penală pe numele lui Călin Georgescu, după ce fostul candidat la alegerile prezidenţiale a reprodus la un post de televiziune un citat din fostul lider legionar Corneliu Zelea Codreanu.

Ulterior, pe 6 iunie, el a fost chemat la Parchet pentru a i se aduce la cunoştinţă prelungirea controlului judiciar.

Georgescu se află sub această măsură restrictivă din 26 februarie, având mai multe interdicţii, printre care să părăsească ţara fără încuviinţarea autorităţilor judiciare şi nu are voie să posteze pe reţelele de socializare conţinut cu caracter legionar, fascist, antisemit, rasist sau xenofob.

El este urmărit penal pentru săvârşirea a şase infracţiuni, cea mai gravă fiind cea de instigare la acţiuni împotriva ordinii constituţionale, în formă tentată, fiind acuzat că ar fi pus la cale un plan de destabilizare a României cu ajutorul mercenarilor conduşi de Horaţiu Potra, după ce Curtea Constituţională a anulat rezultatele primului tur al alegerilor prezidenţiale.

Pe 9 martie, Biroul Electoral Central a invalidat candidatura lui Călin Georgescu la prezidenţiale, fiind invocată decizia Curţii Constituţionale din luna decembrie 2024 prin care au fost anulate alegerile din primul tur.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Imaginea cu Vladimir Putin care a stârnit revoltă! Ucrainenii acuză lipsă de reacție la nivel mondial
FOTO | Imaginea cu Vladimir Putin care a stârnit revoltă! Ucrainenii acuză lipsă de reacție la nivel mondial
Citește și...
Cinci state dețin 43,2% din apa dulce regenerabilă a lumii. Ce cantitate are, de fapt, România

În timp ce câteva state concentrează jumătate din rezervele regenerabile de apă dulce ale lumii, altele dispun de resurse mult mai limitate. România, cu aproximativ 42,38 miliarde de metri cubi, are echivalentul a circa 0,1% din totalul mondial.

Acte false generate cu IA, folosite într-o escrocherie în Alba. O femeie a transferat aproape 70.000 de lei

O femeie din judeţul Alba a transferat aproape 70.000 de lei, toate economiile sale, unor infractori care s-au prezentat telefonic drept reprezentanţi ai BNR şi Poliţiei şi i-au transmis legitimaţii falsificate pentru a-i câştiga încrederea.

Carambol pe Autostrada Soarelui. Șase mașini sunt implicate în accident. Traficul este îngreunat

Un accident rutier grav s-a produs duminică pe A2 București-Constanța, în zona localității Cernavodă. Șase mașini sunt implicate.

Recomandări
Operațiunea de pe Dunăre a dat rezultate. Nivelul apei a crescut la Cernavodă, iar Unitatea 2 a câștigat cel puțin 9 zile

Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruţă, dar şi al Transporturilor, a anunţat că nivelul Dunării a crescut cu 8 centimetri în zona centralei nucleare de la Cernavodă, ceea ce asigură funcţionarea în continuare a acesteia.

NATO, sub amenințarea unui atac limitat rusesc. WSJ: Putin ar putea trimite militari în uniforme fără însemne

Serviciile de informații americane au avertizat că președintele rus Vladimir Putin ar putea pune la încercare NATO printr-un atac limitat asupra unui stat membru în următorii ani.

Ambulanță atacată cu topoarele în Cluj, după un zvon pe TikTok că „fură copii”. Șoferul, rănit. Reacția autorităților | VIDEO

Medicii chemaţi să acorde îngrijiri unui pacient în Recea Cristur, judeţul Cluj, au fost atacaţi cu bâte, topoare şi pietre, pe fondul unor zvonuri propagate pe TikTok despre o presupusă „ambulanţă care fură copii”.