Bărbatul care a condus barca răsturnată în Golful Musura, plasat sub control judiciar. ”A fost ghinion”
Bărbatul care a condus luni seară ambarcațiunea răsturnată în golful Musura din Delta Dunării, incident soldat cu moartea a patru persoane, inclusiv un copil, a fost plasat sub control judiciar.
Tribunalul Militar i-a impus o serie de obligații și restricții. La ieșire bărbatul - care este cadru militar - a declarat că a fost vorba despre ghinion și că îi pare rău.
Cosmin Adrian Ieremia, Inculpat: ”Îmi pare rău!”
Dacă în fața procurorilor și a judecătorului de drepturi și libertăți s-a prevalat de dreptul la tăcere, bărbatul de 34 de ani a mărturisit public că tragedia, în urma căreia au murit 4 oameni- printre care și o fetiță de 3 ani- nu putea fi evitată.
Procurorii Parchetului Curții Militare de Apel l-au acuzat că ar fi transportat mai multe persoane decât era permis, ar fi ignorat avertismentele meteorologice și ar fi navigat într-o zonă în care ambarcațiunea pe care o pilota nu ar fi avut ce să caute.
Prin vocea apărătorului, a fost reconstituit filmul tragediei petrecute în apele Mării Negre, în Golful Musura.
Eugen Morozov, avocatul lui Cosmin Adrian Ieremia: ”Apa era liniștită atunci când au ieșit în cursă. S-a montat undeva pe parcurs, în sensul că valurile au început să crească, când era deja pe traseu, dar nu atât de mari încât să îi sune un semnal de alarmă, să facă ceva imediat. A lovit fundul apei, ca urmare a unui val care a ridicat ambaracțiunea și a lăsat-o să cadă. Lovind fundul apei, barca s-a dezechilibrat, a fost lovită de un alt val și s-a răsturnat”.
După mai bine de două ore petrecute în boxa acuzaților, timp în care i-a expirat ordonanța de reținere, bărbatul acuzat de ucidere din culpă a părăsit sediul Tribunalului Militar București cât se poate de liber.
Judecătorul de drepturi și libertăți a respins propunerea de arestare preventivă, însă l-a plasat sub control judiciar pentru următoarele 60 de zile.
Impunându-i o serie de obligații și interdicții, inclusiv aceea de a mai conduce ambarcațiuni de agrement de tipul celei care a fost implicată în tragedia de luni seară.
Cosmin Adrian Ieremia, Inculpat: ”Sunt în stare de șoc. Chiar nu pot să vă dau declarații, în momentul acesta. A fost ghinion”.
Parchetul Curții Militare de Apel București va face contestație.