Bărbat din Gorj, acuzat de soție că o alungă de acasă și că îi oprește utilitățile. Cei doi au un copil mic împreună

62425636

Poliţiştii din Gorj au emis ordin de protecţie împotriva unui bărbat din oraşul Rovinari, a cărui soţie a sunat la 112 şi a povestit că, în mod frecvent, soţul său o alungă din casă, îi ia banii şi telefonul şi îi opreşte apa şi gazele.

Femeia, în vârstă de 23 de ani, din oraşul Rovinari, este căsătorită cu un bărbat cu zece ani mai în vârstă, iar cei doi au împreună un băieţel de un an şi şapte luni. Marţi, ea a sunat la 112 reclamând comportamentul agresiv şi restrictiv pe care bărbatul îl are faţă de ea de mai mult timp.

Tânăra a povestit că, atunci când ”nu se conformează cerinţelor sale”, soţul devine ”abuziv prin aceea că o alungă frecvent din locuinţa comună, îi opreşte alimentarea la utilităţi (apă, gaze) şi o lipseşte de bunuri materiale necesare, confiscându-i telefonul şi banii”.

”În acest context a fost completat formularul de evaluare a riscului, stabilindu-se că există un risc iminent, motiv pentru care a fost emis un ordin de protecţie provizoriu împotriva bărbatului, pe o perioadă de cinci zile, prin care i se interzice să se apropie de persoana vătămată, fiul acestora şi faţă de locuinţă, la o distanţă mai mică de 100 metri”, informează, miercuri, Poliţia judeţeană Gorj.

Pe numele bărbatului a fost deschis un dosar penal pentru violenţă în familie.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
Citește și...
”Pandemie de risipă”, ancheta ”România, te iubesc!” despre milioanele de euro ”aruncate”, a alertat Parchetul European

”Pandemie de risipă” - ancheta jurnalistică a echipei ”România, te iubesc!” despre milioanele de euro ”aruncate” - a alertat Parchetul European, care a declanșat, marți, cinci percheziţii în Bucureşti.  

Un copil din Galați a primit o corecție soră cu moartea pentru că a speriat un cal. A fost bătut cu un bici

Prin clipe de coșmar a trecut un băiat de 10 ani dintr-o comună din județul Galați care a primit o corecție soră cu moartea.

Preocupările a doi tineri din Caraș-Severin i-au dus direct în arestul poliției. Unul dintre ei este minor

Doi tineri din comuna Mehadica au fost reţinuţi fiind bănuiţi că ar fi distrus mai multe obiecte aflate într-o şcoală, după care au furat un tractor dintr-o gospodărie şi l-au avariat, lovindu-se cu utilajul de un pom din grădină.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Titlurile de stat ar putea deveni garanție pentru credite bancare. Românii nu ar mai fi nevoiți să le vândă pentru bani

Pentru prima dată, românii care au titluri de stat precum „Fidelis” ar putea obține credite bancare cu ajutorul lor. Titlurile de stat le-ar putea servi drept garanție pentru împrumuturi fie de consum, fie ipotecare.