Avocatul Doru Bostina, eliberat din arest. Este cercetat intr-un dosar de evaziune fiscala

61669226

Judecatorii de la Inalta Curte de Casatie si Justitie au decis, miercuri, eliberarea din arest preventiv a avocatului Doru Catalin Bostina, urmand ca acesta sa fie cercetat de procurori sub control judiciar, intr-un dosar de evaziune fiscala.

In acelasi dosar, magistratii au decis eliberarea din arest preventiv a altor doua persoane, Mihai Tudorica (control judiciar) si Alexandru Cucu (arest la domiciliu), potrivit Agerpres.

Curtea Suprema a admis contestatiile celor trei la decizia Curtii de Apel Bucuresti din 15 mai, prin care au fost arestati preventiv. Decizia este definitiaă.

Cunoscutul avocat Doru Bostina a fost retinut saptamana trecuta, fiind acuzat de procurorii Parchetului de pe langa Curtea de Apel Bucuresti o evaziune fiscala de 4 milioane de lei. Potrivit procurorilor, in perioada 2012-2013, persoanele cercetate s-au sustras de la indeplinirea obligatiilor fiscale prin evidentierea, in actele contabile sau in alte documente legale, de cheltuieli care nu aveau la baza operatiuni reale ori evidentierea altor operatiuni fictive.

Prin activitatea infractionala, pana in prezent, a fost estimat un prejudiciu cauzat bugetului statului de 4.310.283 de lei, reprezentand TVA si impozit pe profit.

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Doi tineri si un bebelus de 2 luni au scapat ca prin minune cu viata, dupa ce masina lor a fost lovita de tren

Doi tineri si bebelusul lor de numai doua luni au trecut razant pe langa moarte, miercuri seara.

Autoritatile romane vor sa cumpere un avion de protocol, pentru vizitele in strainatate. Cine il va folosi

Autoritatile noastre vor cumpara un avion de protocol, pentru vizitele in strainatate.

Trei variante pentru atacul de la Pitesti: comanda, jaf sau razbunare. Sotul victimei a dat declaratii in fata procurorilor

Milionarul din Pitesti, a carui nevasta a fost atacata si batuta crunt de un necunoscut, in curtea vilei, a dat miercuri declaratii.

Recomandări
Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Noi modificări la legea salarizării. Ce s-a schimbat în ultima variantă - surse

Noua variantă a proiectului legii salarizării bugetarilor aduce mai multe modificări față de forma anterioară, în special în ceea ce privește modul de calcul și control al sporurilor și finanțarea creșterilor salariale din sănătate.

Vești bune. Debitul Dunării este în creștere la intrarea în țară. Ce se întâmplă la Cernavodă

În timp ce România se confruntă cu o secetă prelungită care a afectat grav culturile agricole și rezervele de apă, iar centrala de la Cernavodă a fost oprită, Dunărea dă semne de revenire.