Avertizare de vreme severă de la ANM. Zonele vizate de vijelii și grindină

62112956
ANM

Fenomene meteo de instabilitate atmosferică accentuată sunt prognozate în majoritatea regiunilor până sâmbătă dimineaţa, reiese din prognoza Administraţiei Naţionale de Meteorologie (ANM).

Potrivit meteorologilor, în intervalul 24 iulie, ora 12:00 - 25 iulie, ora 10:00, la deal şi la munte, precum şi în centrul teritoriului, apoi şi în vest şi sud-vest, se vor semnala averse cu caracter caracter torenţial, însoţite de descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului, vijelii şi grindină, transmite Agerpres.

Cantităţile de apă vor depăşi 20 - 25 l/mp şi, izolat, 30 - 35 l/mp.

ANM precizează că, până la sfârşitul acestei săptămâni, vor predomina perioadele cu instabilitate atmosferică accentuată, îndeosebi în jumătatea de vest a ţării, la deal şi la munte.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Lewis Hamilton și-a oficializat relația cu Kim Kardashian pe Instagram
FOTO Lewis Hamilton și-a oficializat relația cu Kim Kardashian pe Instagram
Citește și...
Tătaru, despre starea de urgență: ”Dacă unii vor cu tot dinadinsul”. Care este cel mai negru scenariu

Ministul Sănătății nu crede că vom reveni la starea de urgență, doar dacă nu vor dori unii asta ”cu tot dinadinsul” prin încălcarea regulilor de protecție.

Vremea azi, 24 iulie. Temperaturile maxime ajung la 34 de grade, dar nu scăpăm de ploi

Astăzi, mai vin ceva averse prin sud-vest, în centrul țării, la deal și la munte.

Un tânăr de 17 ani, angajat al unui restaurant din Năvodari, găsit mort în subsolul acestuia

Un tânăr de 17 ani, din Botoşani, angajat al unui restaurant din Năvodari, a murit joi seară într-o anexă de la subsolul unităţii de alimentaţie publică, a informat Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Constanţa.

Recomandări
Diana Buzoianu: Romsilva a introdus premierea colectivă în contract, încălcând recomandările Curții de Conturi

Diana Buzoianu, ministrul interimar al Mediului, a dezvăluit miercuri o nouă neregulă la Romsilva privind premierea colectivă.

NATO răspunde după informațiile că Iranul ar putea ataca ținte militare americane din Europa: „Suntem pregătiți”

Alianţa Nord-Atlantică este pregătită să abordeze orice ameninţare şi va face întotdeauna tot ce este necesar pentru a-şi apăra aliaţii, a declarat miercuri un oficial al NATO, relatează Reuters.

Un medic rezident a murit după ce s-a aruncat de la etaj la Spitalul Universitar din București

Un medic rezident care efectua un stagiu de pregătire la Spitalul Universitar de Urgență București a murit miercuri. Reprezentanții unității medicale confirmă că decesul a survenit în urma unui act suicidar.