Arhiepiscopul Teodosie al Tomisului ramane sub control judiciar. Instanta Suprema a admis contestatia DNA

61819776

Arhiepiscopul Teodosie al Tomisului ramane sub control judiciar, dupa ce procurorii au contestat o decizie a Curtii de Apel Constanta.

Masura a fost dispusa de Inalta Curte de Casatie si Justitie, care a admis contestatia DNA la decizia Curtii de Apel Constanta, prin care masura fusese revocata. Hotararea instantei supreme este definitiva.

Ierarhul este judecat pentru ca ar fi obtinut pe nedrept bani europeni pentru ferma viticola de la Nazarcea. Potrivit Directiei Nationale Anticoruptie, intre 2010 si 2016, impreuna cu alti inculpati, Arhiepiscopul Teodosie a prezentat declaratii false in relatia cu Agentia de Plati si Interventie in Agricultura si a primit aproape 300 de mii de euro din fonduri europene.

IPS Teodosie

Inaltul prelat a fost inregistrat de procurorii DNA in timp ce se interesa ce declaratii au dat ceilalti cercetati in dosar, si stabilea intalniri cu ei. Interceptarile au dezvaluit ca Teodosie stia despre problema accesarii fondurilor europene, dar si ca ar fi incercat, potrivit DNA, sa controleze declaratiile celorlalti inculpati din dosar. Doi dintre preotii cercetati au admis in fata procurorilor ca nu se planta pe toata suprafata pentru care se cerea subventie.

Stenogramele mai suprind o discutie intre inaltul prelat si o maicuta, suparata de declaratiile unuia dintre cei doi preoti.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Un autocar cu 28 de pasageri romani a intrat pe contrasens, pe DN7, si a izbit un autoturism. Cinci persoane au fost ranite

Cinci persoane dintr-un autoturism cu numere de Bulgaria, intre care doi copii, au fost ranite, joi seara, dupa ce un autocar cu 28 de pasageri romani care mergeau in Spania a intrat frontal, pe contrasens, in autoturism, pe DN7, in judetul Arad.

Comisarul european Corina Cretu: "Ce daca grecii mor de foame, oamenii mor pretutindeni". Cui i-a dat acest raspuns

Declaratie uluitoare a reprezentantei Romaniei in Comisia Europeana.

Romania are un al patrulea produs protejat la nivelul UE. Novacul afumat a intrecut carnatii de Plescoi

Romania a reusit sa inregistreze la nivel european si „Novac afumat din Tara Barsei” ca produs de Indicatie Geografica Protejata (IGP).

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Comenzile din China s-au prăbușit după noile taxe. În România, numărul coletelor din afara UE a scăzut chiar și cu 50%

La aproape două luni de la intrarea în vigoare a taxei europene pentru comenzile din afara Uniunii Europene, numărul coletelor venite din China a scăzut chiar și cu 50%.