Angajaţii din Sănătate continuă protestele. Sunt nemulţumiţi de majorarea salariilor cu doar 15%

62388233
Shutterstock

Angajaţii din Sănătate vor picheta joi, sediile ministerlor Sănătăţii şi Muncii, ei fiind nemulţumiţi de majorarea salariilor cu doar 15% şi consideră că această creştere acoperă numai parţial inflaţia şi este departe de nivelul acesteia din ultimii ani.

 

Reprezentanţii Federaţiei “Solidaritatea Sanitară” au anunţat miercuri, că va continua programul de proteste deoarece Guvernul îşi menţine intenţia de creştere a salariilor de bază cu doar 15% şi refuză onorarea obligaţiei legale de a negocia.
 
“Deşi Guvernul prezintă această măsură drept o creştere salarială, ea nu reprezintă o creştere a puterii de cumpărare a veniturilor salariale ale angajaţilor din sănătate. Este doar o acoperire parţială a inflaţiei, departe de nivelul acesteia din ultimii ani. A discuta despre o creştere salarială înseamnă a discuta despre creşterea puterii de cumpărare. Orice altă formă de «creştere» salarială care nu îndeplineşte această condiţie menţine status-quo-ul scăderilor veniturilor salariale”, au transmis reprezentanţii Federaţiei “Solidaritatea Sanitară”.
Ei au precizat că acesta este principalul motiv pentru care protestele nu se opresc şi acestea continuă joi, cu participarea a 300 de membri.
 
Astfel, între orele 12.00 – 13.30 va fi pichetat sediul Ministerului Sănătăţii, iar de la 13.30 la 15.00 sindicaliştii vor picheta sediul Ministerului Muncii.
 
“Pichetările din faţa celor două ministere sunt ultimele acţiuni de protest pe care le desfăşurăm în stradă cu un număr redus de persoane. Ele vor fi continuate de «protestul din pauza de masă» (o repetiţie pentru greva generală) ce se va desfăşura în data de 29.02.2024 şi ultimul protest în stradă dinaintea grevei generale, respectiv mitingul naţional al angajaţilor din sănătate, care va fi desfăşurat în Piaţa Victorie de Ziua naţională a personalului medical (luni, 11 martie)”, a precizat sursa citată.
Sindicaliştii au adăugat că realitatea evoluţiei veniturilor salariale ale angajaţilor din sănătate este demonstrată de datele statistice oficiale, care arată că inflaţia în perioada 1 ianuarie 2022 - 1 ianuarie 2024 este de 23,59%.
 
“Dacă din valoarea inflaţiei scădem majorările salariale nominale medii din această perioadă, care au fost (în ultimii doi ani, incluzând 1 ianuarie 2024) de 6,25% devine evident faptul că doar în ultimii doi ani puterea de cumpărare a veniturilor salariale medii (veniturile salariale reale) ale angajaţilor din sănătate a scăzut cu 17,34%. O creştere cu 15% doar a salariilor de bază în următoarele luni înseamnă o creştere cu cel mult 10% a veniturilor salariale. În consecinţă, la momentul final al creşterilor salariale angajaţii din sănătate vor avea o scădere salariilor reale (a puterii de cumpărare a veniturilor salariale) cu cel puţin 7,34% raportat la inflaţia de până acum. Acestei scăderi i se va adăuga evoluţia inflaţiei din perioada următoare (4,7% până la sfârşitul anului 2024 pe prognoza BNR), care va determina la nivelul anului 2024 o scădere a veniturilor salariale reale de 12,4%”, au mai transmis sindicaliştii.
 
Ei susţin că indexarea salariilor cu rata inflaţiei necesită o creştere a salariilor cu 25%.
 
“Aceste calcule simple şi uşor de efectuat de fiecare persoană indică o realitate tristă, pe care angajaţii din sănătate o resimt deja: Guvernul propune o creştere nominală a salariilor de bază al cărei efect este ratarea de departe a indexării veniturilor salariale şi sărăcirea angajaţilor din sănătate.
 
Calculele demonstrează că indexarea veniturilor salariale cu rata inflaţiei necesită o creştere suplimentară a veniturilor medii salariale (a anvelopei salariale) cu 22,4% (sau o creştere cu cca. 25% pentru întregul an 2024). Abia ceea ce depăşeşte acest nivel ar reprezenta o creştere a veniturilor salariale reale.
 
Doar prin intermediul unei creşteri salariale poate fi asigurată recompensarea echitabilă pentru toţi angajaţii, inclusiv pentru profesioniştii care participă la asigurarea permanenţei serviciilor medicale (în mod direct sau prin contribuţia la funcţionarea unităţilor)”, au mai anunţat reprezentanţii Federaţiei “Solidaritatea Sanitară”.
 
Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
O adolescentă din Bistrița cu dificultăți de vorbire și locomotorii a fost dată dispărută. Roberta are 14 ani

O adolescentă cu dificultăţi de vorbire şi locomotorii este căutată după ce miercuri dimineaţă, la ora 6.30, a plecat de la locuinţa sa din Bistriţa şi nu s-a mai întors.

 

Un român şi-a obligat soţia să se prostitueze timp de opt ani în Europa. Ce a făcut când femeia a vrut să renunțe

Un bărbat din Argeş, suspectat că şi-a forţat soţia să se prostitueze şi şi-a ameninţat cu moartea fiul minor, a fost reţinut.

Meditatorul care a agresat sexual o fată de 14 ani a fost arestat preventiv pentru 30 de zile

Profesorul de matematică din București, acuzat că a agresat sexual o adolescentă de 14 ani, a fost arestat preventiv. În urmă cu trei ore, tribunalul a decis trimiterea lui după gratii pentru următoarele 30 de zile.

Recomandări
Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.

Minister: Ultimul element al podului peste Siret, gata de montare. Drumul Expres Brăila-Galaţi se deschide în acest an

Secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Irinel Ionel Scrioșteanu, anunță că se montează ultimul element al noului pod peste Siret de pe Drumul Expres Brăila-Galați (DEx6), care va fi cel mai complex după podul peste Dunăre de la Brăila.

Au trecut două zile de la dezastru, dar coșmarul continuă în Nepal: aproape 1.400 de dispăruți

Cursa contracronometru în care sunt angajate echipele de salvatorii pentru a găsi supravieţuitori la două zile după inundaţiile devastatoare care au ucis peste 550 de persoane în Nepal şi China continuă vineri, sub ameninţarea unor noi viituri.