ANAF anunţă că furnizorii vor transmite în continuare facturile către destinatari și după 1 ianuarie 2025

62346435

ANAF anunţă, luni, că furnizorii vor transmite în continuare facturile către destinatari, după 1 ianuarie 2025, întrucât persoanele fizice nu au obligaţia de a descãrca facturi şi nici de a accesa Spaţiul Privat Virtual.

Reacţia vine după ce FACIAS a atras atenţia că ”implementare a sistemului e-Factura de la 1 ianuarie 2025 riscã sã lase milioane de români fãrã energie şi gaze naturale”.

”Persoanele fizice NU au nicio obligaţie de a descãrca facturi şi nici de a accesa Spaţiul Privat Virtual (SPV) în urma implementãrii sistemului e-Factura, aceastã responsabilitate revenind exclusiv operatorilor economici emiţãtori. Potrivit art. 101 alin. (4) din Ordonanţa de urgenţã a Guvernului nr. 120/2021, în relaţia B2C, furnizorii/prestatorii sunt obligaţi sã transmitã facturile emise cãtre destinatari conform prevederilor art. 319 din Legea nr. 227/2015, cu modificãrile şi completãrile ulterioare”, a transmis, luni, ANAF, într-un comunicat de presă.

Potrivit documentului citat, furnizorii vor transmite în continuare facturile emise cãtre destinatari, în cadrul unei relaţii B2C, în conformitate cu prevederile art. 319 din Codul fiscal, respectiv pe suport hârtie sau orice alt suport, inclusiv electronic, având, totodatã, obligaţia de a transmite respectivele facturi şi în sistemul naţional privind factura electronicã RO e-Factura.

”Aceastã obligaţie a operatorilor economici de transmitere a facturilor în sistem are astfel doar rolul de raportare, nu de transmitere cãtre clienţi prin intermediul sistemului, şi, în consecinţã, nu impacteazã persoanele fizice beneficiare. În concluzie, modalitatea de transmitere a facturilor emise în relaţia B2C nu se modificã, elementul de noutate fiind raportarea în sistemul naţional privind factura electronicã RO e-Factura a acestora de cãtre emitenţi”, a mai transmis ANAF.

Fundaţia pentru Apărarea Cetăţenilor Împotriva Abuzurilor Statului (FACIAS) a avertizat, luni, că milioane de români riscă deconectarea de la energie şi gaze din 2025, din cauza implementării ”pripite” a sistemului e-Factura.

Articol recomandat de sport.ro
Key Alves ”rupe” internetul, la patru luni după ce a născut! Cum arată cea mai frumoasă voleibalistă din lume
Key Alves ”rupe” internetul, la patru luni după ce a născut! Cum arată cea mai frumoasă voleibalistă din lume
Citește și...
Un bărbat din județul Giurgiu, rănit grav după ce capul tractor al unui camion a căzut peste el în timpul reparațiilor

Un bărbat din judeţul Giurgiu a fost rănit grav, în timp ce repara un camion. Cricurile au cedat, iar capul tractor a căzut peste el, victima fiind scoasă de către pompieri de sub autovehicul şi preluată de un elicopter.

Primul contract SAFE din România. Autostrada A7 Pașcani-Suceava primește finanțare de 1,16 miliarde euro

Astăzi s-a semnat la Suceava primul contract finanțat prin programul SAFE din țara noastră. Acesta vizează lucrările pentru tronsonul Pașcani–Suceava al autostrăzii A7.

Românii care au vrut să petreacă 1 Mai în Grecia, luați prin surprindere de greve. Întârzieri și curse de feribot anulate

Pentru mii de români 1 Mai a însemnat Grecia, cu insulele din nordul țării, mai ales Thassos. Dar sezonul estival a început cu o grevă în transportul maritim.

Recomandări
Ruptură în Opoziție înainte de votul moțiunii. „N-aș vrea să fim instrumentul prin care partidele își ating obiectivele”

În timp ce majoritatea românilor erau atenți să nu li se ardă carnea pe grătar, pe scena politică a continuat lupta pentru moțiune, prin care PSD și AUR vor să dea jos Guvernul Bolojan. 

Scumpiri la carburanți în minivacanța de 1 Mai. Cât a ajuns să coste un litru de benzină astăzi

Zilele libere au început cu scumpiri în benzinării. După ieftinirile din ultima perioadă, prețurile carburanților au început din nou să urce.

Iranul vine cu o ofertă surpriză pentru Washington. Ar putea debloca negocierile de pace

Iranul a prezentat Statelor Unite o nouă propunere menită să relanseze negocierile pentru a pune capăt războiului în mod durabil, a anunţat vineri presa iraniană de stat, pe fondul impasului privind deblocarea strategicei strâmtori Ormuz, relatează AFP.