Tradiționala aglomerație pe drumul către Revelionul de la munte. 8 ore de la București la Bran: ”Ne prinde și Paștele aici”

×
Codul embed a fost copiat

Dumul Național 1 a arătat joi de parcă tot sudul țării a plecat spre stațiunile de pe Valea Prahovei, ca să-l găsească acolo pe 2022.

Și așa cum se întâmplă la fiecare sărbatoare, pe șosea mașinile mai mult au stat, iar pentru unii călatoria spre vacanță a durat peste 8 ore, de la București.

Într-un final, când au ajuns la destinație, turiștii au dat de alte cozi în parcări și la instalațiile de schi. S-au consolat totuși că urmează petreceri cu mâncare și băutură din belșug.

Pentru turiștii care au plecat spre munte, vacanța de Revelion a început cu nelipsita aglomerație de pe Drumul Național 1. Pe șoseaua prea mică pentru marea de mașini s-a circulat greu.

Am plecat la 7 din București și este ora 2 și mai avem o oră până la Bran, practic 8 ore am face”.

Citește și
munte
Administratorii pârtiilor de pe Valea Prahovei au pregătit primul strat de zăpadă bine bătătorit

Chiar și cei care au pornit de dimineață din București cu speranța că nu vor fi prinși în cârdul de mașini au avut probleme.

- Suntem pe drum deja de 4 ore și mai avem o oră până în Brașov. Ajungem pe întâi, până la urmă.
- Anul ăsta.
Anul ăsta nu, la anul!
”.

Pe marginea Drumului Național 1, cine a umblat pe jos, a fost mai rapid decât coloana de autoturisme.

Mi se pare bătaie de joc, bătaie de joc”.

Mesaje către autoritățile responsabile de această situație

Oamenii i-au pomenit și de această dată pe cei responsabili pentru situație.

Să-i dea Dumnezeu sănătate și fericire, 5 ore de la București, vreau o țară ca afară, vă pupăm!”.

Pe DN1 s-a circulat încet pe ambele sensuri. Ca să își alunge plictiseala, unii au pus în practică idei trăznite. Alții au luat totul cu umor.

Ne-am luat provizii la noi, suntem pregătiți cu mâncărică, cu o țuiculiță, că au și fetele permis”.

„- A început distracția aici deja?
- Am început de când am plecat
”.

La mulți ani pe Valea Prahovei!

Când au ajuns, în sfârșit în Predeal, oamenii s-au dezlănțuit. I-au ajutat și lăutarii.

Florin Burlacu, turist: „Noi locuim afară și e un moment prielnic să ne întâlnim în familie, suntem fericiți că suntem împreună”.

- Să trăiascăăăă!
- 50 de euro
”.

Și pentru ceilalți turiști sosiți în Predeal, prioritățile sunt clare.

Mâncat mult, cum am făcut de altfel, o să beau ceva și atât”.

Pârtia Clăbucet a fost plină de oameni. Cei care nu știu să schieze, au încălecat pe sănii și s-au lansat fără teamă peste hopuri.

Așa-zișii colindători au încercat să depășească recordul încasărilor.

Un turist a postat pe Facebook fotografii cu coada de la telescaunul din Sinaia.

Petrecerile au început de joi seara

Șirul de oameni este impresionant. Se vede și din imaginile camerelor de supraveghere instalate pe domeniul schiabil.

Dacă te înarmezi cu un vin fiert și o cafea, e totul ok”.

Aglomerație a fost și în Bran. Centrul stațiunii a fost paralizat de mașini.

"Am făcut 6 ore de la Ploiești până aici!”.

Iar la Cheile Grădiștei, în Fundata, parcările s-au umplut rapid. La fel și restaurantele.

"La mulți ani de Anul Nou! Sănătate la toată lumea!".

"Poate ne prinde și Paștele aici”.

"Avem SPA, mergem în Brașov, vizităm Bran, împrejurimi, stăm și pe aici la mesele festive".

Totul trebuie să încapă în următoarele trei zile, așa că turiștii nu au timp de pierdut. Petrecerile încep de joi seară.

 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Evghenia Guțul, bașkana tatuată a Găgăuziei, arestată la Chișinău! De ce este acuzată favorita lui Ilan Șor, patronul lui Milsami Orhei
GALERIE FOTO Evghenia Guțul, bașkana tatuată a Găgăuziei, arestată la Chișinău! De ce este acuzată favorita lui Ilan Șor, patronul lui Milsami Orhei
Citește și...
Final de vacanță, dar și coșmar în trafic pentru mii de români care se întorc de la munte
Final de vacanță, dar și coșmar în trafic pentru mii de români care se întorc de la munte

Spre deosebire de ieri când soarele a strălucit, duminică, pe Valea Prahovei a plouat, iar ceața și frigul au fost nelipsite din peisaj.

Administratorii pârtiilor de pe Valea Prahovei au pregătit primul strat de zăpadă bine bătătorit
Administratorii pârtiilor de pe Valea Prahovei au pregătit primul strat de zăpadă bine bătătorit

Cum deja se poate ghici din traficul tot mai aglomerat mulți turiști au pornit deja în vacanță. Moș Crăciun le-a făcut și un dar în avans pe Valea Prahovei.

Românii au luat cu asalt Valea Prahovei de Ziua Națională. Tarifele au crescut anul acesta față de 2020
Românii au luat cu asalt Valea Prahovei de Ziua Națională. Tarifele au crescut anul acesta față de 2020

Stațiunile de pe Valea Prahovei au arătat de Ziua Națională ca în vremurile de dinainate de pandemie.

Recomandări
Comisia Europeană ne sfătuiește să avem în casă un kit de urgență pentru minimum 72 de ore în caz de criză
Comisia Europeană ne sfătuiește să avem în casă un kit de urgență pentru minimum 72 de ore în caz de criză

Comisia Europeană ne avertizează că până la următoarea criză este doar o chestiune de timp! De aceea, fiecare dintre noi trebuie să fie pregătit cu un kit de urgență pentru minimum 72 de ore.

Cum se „apără” ANAF în cazul lipsei de transparență privind marii datornici la buget. Răspunsul Fiscului pentru Știrile ProTV
Cum se „apără” ANAF în cazul lipsei de transparență privind marii datornici la buget. Răspunsul Fiscului pentru Știrile ProTV

Într-un răspuns trimis Știrilor ProTV, ANAF și-a explicat poziția în ceea ce privește transparența activității sale și modul în care face publică situația marilor datornici.

Armata SUA a trimis la baza de la Mihail Kogălniceanu celebra Divizie 101. Aceasta ar urma să devină cea mai mare din Europa
Armata SUA a trimis la baza de la Mihail Kogălniceanu celebra Divizie 101. Aceasta ar urma să devină cea mai mare din Europa

Armata americană a trimis la baza de la Mihail Kogălniceanu una dintre unitățile sale de elită - celebra Divizie 101, rămasă în istorie pentru contribuția la reușita debarcării din Normandia.