Agențiile de Turism spun că Guvernul vrea să taie voucherele de vacanță. „Veniturile din turism vor scădea cu 30-40%”

62264654
StirilePROTV

Asociaţia Naţională a Agenţiilor de Turism (ANAT) protestează faţă de ”ordonanţa trenuleţ”, despre despre care afirmă că distruge turismul românesc.

Patronatele din turism şi sindicatele spun că tăierea voucherelor de vacanţă va îngheţa sau anula investiţiile în infrastructura turistică, iar hoteluri noi şi modernizate de 4 şi 5 stele aflate în proiect nu vor mai fi construite. În plus, spun aceştia, măsura va genera scăderea cu 30-40% a veniturilor din turism, iar şansele pentru mii de români vor dispărea, care ar fi putut avea acces la vacanţe, tratamente de recuperare sau odihnă. Eventuala eliminare a voucherelor de vacanţă ar arunca România înapoi cu 20 de ani, potrivit ANAT.

„În goana după cârpirea Bugetului afectat de pomeni electorale gratuite, Guvernul României dă dovadă de lipsă de viziune şi de înţelegere a mecanismelor economice: vrea să taie chiar acele măsuri care generează venituri la buget şi pe care le-a garantat deja prin lege. Tăierea voucherelor de vacanţă:

- va îngheţa sau anula investiţiile în infrastructura turistică. Hoteluri noi şi modernizate de 4 şi 5 stele aflate în proiect nu vor mai fi construite.

- ⁠va anula succesul ultimilor ani de eliminare a turismului la negru; numărul unităţilor clasificate s-a dublat în ultimii 10 ani.

- ⁠balanţa valutară va fi grav afectată, miliarde de euro vor lua drumul Greciei, Turciei, Bulgariei în loc să rămână în ţară.

- ⁠sindicatele anticipează revoltele angajaţilor care vor fi lipsiţi atât de prime, creşteri salariale, cât şi de concedii. Sănătatea angajaţilor, nevoia de refacere, tratament sau recuperare nu contează pentru govern”, arată ANAT.

Potrivit patronatului, această măsură aberantă va avea consecinţe catastrofale, potrivit News.ro.

”1. Scăderea cu 30-40% a veniturilor din turism, un sector vital pentru economia românească. 2. Dispariţia şanselor pentru mii de români – în special cei cu venituri modeste – de a avea acces la vacanţe, tratamente de recuperare sau odihnă. Aproape 16% dintre angajaţii din sectorul public au beneficiat pentru prima dată în viaţa lor de o vacanţă datorită acestor vouchere. 3. Pierderea încrederii investitorilor privaţi, care vor fi forţaţi să îşi reducă activitatea sau să îşi închidă afacerile, contribuind astfel la creşterea şomajului. 4. Impactul negativ asupra altor industrii conexe – transport, alimentaţie publică, cultură şi agrement – care depind de turism pentru a supravieţui”, adaugă ei.

Conducerea ANAT acuză autorităţile că, în timp ce alte state investesc masiv în turism şi dezvoltă politici clare pentru a sprijini acest sector, guvernul României preferă să taie fără discernământ, ignorând cu desăvârşire consecinţele economice şi sociale ale deciziilor sale.

”Este un act de nepăsare faţă de cetăţenii români şi o demonstraţie clară a lipsei de viziune şi responsabilitate. Într-o societate normală, voucherele de vacanţă ar fi considerate o investiţie strategică, care stimulează economia, menţine banii în ţară şi contribuie la crearea unui climat economic sănătos. Eventuala eliminare a voucherelor de vacanţă ar arunca România înapoi cu 20 de ani, anulând toate progresele făcute în aceşti ani. Ar fi o măsură distructivă ce va rămâne în istorie ca o dovadă a incapacităţii de a gestiona politici publice care să construiască o economie modernă şi competitive”, mai spun ei.

Acest protest la care se alătură patronatele, federaţiile, alianţele, asociaţiile din turism precum şi sindicatele este un ultim semnal de alarmă către govern.

”Nu vă atingeţi de voucherele de vacanţă! Tăiaţi risipa şi ineficienţa publică. Dar nu omorâţi găina care dă ouă de aur. Nu omorâţi economia şi nici turismul românesc!”, precizează ANAT.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
Citește și...
Nereguli grave descoperite la cantina unei școli private din Ilfov. Elevii primeau alimente expirate. FOTO

Inspectorii ANSVSA din cadrul DSVSA Ilfov au verificat blocul alimentar al British School of Bucharest, situată în judeţul Ilfov, şi au depistat nereguli grave, pentru care au aplicat amenzi în valoare de 27.000 de lei.

Eurostat: România pierde populație în ritm alarmant și îmbătrânește mai rapid decât aproape toată Europa

În 2025, UE avea 451 de milioane de locuitori, cu un milion mai mult decât în ​​2024, arată un raport publicat, joi, de Eurostat.

Un bărbat din Timiș a fost arestat după ce polițiștii au descoperit ce ascundea într-un boiler ridicat de la curier

Un bărbat de 31 de ani a fost arestat preventiv după ce a fost prins în flagrant, la Timişoara, transportând 6,5 kilograme de canabis ascunse într-un boiler ridicat de la o firmă de curierat, a anunţat Poliţia Timiş.

Recomandări
Reacții dure, după ce Ilie Bolojan a criticat proiectul nuclear american SMR de la Doicești: ”Transmite un semnal” către SUA

Declarațiile premierului interimar Ilie Bolojan privind ”problemele” cu care se confruntă proiectul SMR - al mini-reactoarelor nucleare americane de la Doicești - a provocat reacții dure nu doar în rândul PSD, ci și al colegilor săi din PNL.

Ce s-a întâmplat, de fapt, cu liftul căzut în gol la Ministerul Transporturilor. „Nu au funcționat”

Frânele de siguranţă ale liftului implicat, joi, într-un incident la Palatul CFR din Bucureşti nu au funcţionat, iar ISCIR face o expertiză pentru a stabili de ce mecanismele nu s-au activat.

Mario Iorgulescu a fost condamnat definitiv la 8 ani și 8 luni de închisoare

Mario Iorgulescu - fiul şefului Ligii Profesioniste de Fotbal, Gino Iorgulescu - a fost condamnat definitiv la 8 ani și 8 luni de închisoare, joi, conform portalului instanțelor.