Afaceri pe sub mana cu imobilele RA-APPS. Creierul este chiar secretarul general al Guvernului

×
Codul embed a fost copiat

Un scandal imens este pe cale sa izbucneasca la Palatul Victoria. Secretarul General al Guvernului, Daniela Andreescu, si-a ajutat fiica, fiul vitreg si sotul sa faca afaceri in vestitele spatii ale RA-APPS, institutie aflata in subordinea sa.

Cei trei au business-uri in zone cu vad si platesc chirii putin spus decente.

Una dintre cladirile RA-APPS este inchiriata in momentul de fata clubului sportiv Delta Fishing, care spun chiar angajatii ii apartine actualului sot al Danielei Andreescu, Aurel Teodorescu. Cei doi se cunosc de multa vreme. In guvernarea Tariceanu, Doamna Andreescu era secretar de stat la ministerul Muncii. In acelasi loc lucra pe atunci si domnul Teodorescu. Dupa ce doamna Andreescu a ajuns sefa la Secretariatul General al Guvernului, Aurel Teodorescu a ajuns sef la Oficiul pentru Imigranti, de unde si-a dat demisia si a infiintat firma amintita.

Aurel Teodorescu, sotul secretarului general al Guvernului, are un magazin cu ustensile de vanatoare si pescuit intr-un imobil al RAPPS, precum o confirma si angajatii.

Secretarul general al guvernului sustine, insa, ca doar fiica sa a luat un spatiu central de la RA-APPS.

Citește și
mizil
Fiica lui Paul Niculescu Mizil are 2 variante. Plateste chiria de 150 de ori mai mare sau e evacuata

Pe cei pe care nu-i poate ajuta cu spatii, ii ajuta cu functii. Bogdan Teodorescu, fiul vitreg al Danielei Andreescu, a fost in 2009 consilierul ei personal la Secretariatul General al Guvernului, iar acum este director la sucursala care se ocupa chiar de administrarea fondului imobiliar.

Cu sotul, Aurel Teodorescu a lucrat in tandem si la Ministerul Muncii cand ea era secretar de stat, el era director al Oficiului de Migratie in Strainatate. Coincidenta sau nu, tot impreuna au deschis o firma acum in dizolvare, care se ocupa cu intermedierea locurilor de munca peste granita.

Si fiica doamnei Andreescu din prima casatorie, Irina Zisman, a muncit candva la AVAS, tot o institutie coordonata de mama sa.

Premierul Emil Boc evita acest subiect incomod din curtea guvernului.

Potrivit declaratiei de avere, Daniela Andreescu are un teren in Mogosoaia si inca unul in Bucuresti, dar si un apartament si o casa. Are bijuterii in valoare de 50.000 de lei. Impreuna cu sotul detine 3 masini dintre care doua marca BMW, un X3 si un X5, dar si o barca.

Aurel Teodorescu, barbatul Danielei Andreescu detine o casa si un teren in Bucuresti, 25.000 de lei in conturi si a obtinut in 2009 de la firma DANIRO EVENTS un salariu de 27.000 de lei.

Bogdan Teodorescu, baiatul lui Aurel Teodorescu, avea in 2009 un teren si o casa in Dobroesti, Ilfov, plus doua automobile.

Irina Zisman, fata secretarului general al guvernului din prima casatorie, are o masina, bijuterii in valoare de 5.600 de euro plus un cont de 10.000 de euro. Are insa si datorii de 100.000 de lei, adica 25.000 de euro catre Maria Andreescu.

Articol recomandat de sport.ro
Acuzații grave! Englezii susțin că grupa în care poate ajunge România la Mondial a fost măsluită
Acuzații grave! Englezii susțin că grupa în care poate ajunge România la Mondial a fost măsluită
Citește și...
Statul se transforma de anul viitor in cea mai luxoasa agentie imobiliara din Romania
Statul se transforma de anul viitor in cea mai luxoasa agentie imobiliara din Romania

Peste 730 de imobile care apartin RAPPS vor fi scoase la vanzare. In multe locuiesc fosti sau actuali ministri, consilieri, parlamentari sau rudele lor.

Fiica lui Paul Niculescu Mizil are 2 variante. Plateste chiria de 150 de ori mai mare sau e evacuata
Fiica lui Paul Niculescu Mizil are 2 variante. Plateste chiria de 150 de ori mai mare sau e evacuata

Judecatorii au vesti proaste pentru fiica fostului ministru comunist, Paul Niculescu Mizil. Dupa un an de proces, magistratii au stabilit ca Lidia Niculescu Mizil, care este mama deputatei Oana Mizil, trebuie sa-si achite restantele catre RAPPS.

Restanta record. Mioara Roman risca sa piarda o casa daca nu plateste chiria de 500.000 de euro
Restanta record. Mioara Roman risca sa piarda o casa daca nu plateste chiria de 500.000 de euro

De ce i-a fost mai frica Mioarei Roman, nu a scapat. Trebuie sa gaseasca de urgenta o jumatate de milion de euro, ca sa isi achite chiria restanta pentru vila RAPPS din Primaverii in care locuieste.

Recomandări
LIVE TEXT: Alegeri în București 2025. Capitala alege noul primar general la alegerile locale parțiale. S-au deschis secțiile
LIVE TEXT: Alegeri în București 2025. Capitala alege noul primar general la alegerile locale parțiale. S-au deschis secțiile

Pe 7 decembrie 2025 bucureștenii sunt chemați la urne pentru a-și alege noul primar general al Capitalei, în cadrul alegerilor locale parțiale. Scrutinul are loc după ce Nicușor Dan a câștigat alegerile prezidențiale.

R. Moldova a solicitat energie de avarie din România, după ce sudul Ucrainei a rămas fără curent în urma atacurilor rusești
R. Moldova a solicitat energie de avarie din România, după ce sudul Ucrainei a rămas fără curent în urma atacurilor rusești

Moldelectrica a anunțat că atacurile rusești din regiunea Odesa au lăsat fără curent sudul Ucrainei și au afectat fluxurile energetice din zonă.

Criza apei potabile din Prahova. Furnizarea apei în Câmpina, întreruptă din nou, la 24 de ore după reluare
Criza apei potabile din Prahova. Furnizarea apei în Câmpina, întreruptă din nou, la 24 de ore după reluare

Furnizarea apei în Câmpina și parțial în Poiana Câmpina a fost din nou întreruptă sâmbătă seară, după apariția unor avarii apărute la doar o zi de la reluarea alimentării, în plină criză a apei potabile din Prahova.