Acoperisul Centrului de Dializa Buzias s-a prabusit in urma unui incendiu.Zeci de pacienti, evacuati

×
Publicitate

 Pericolul a fost urias pentru ca inauntru se aflau 60 de oameni printre care 35 de copii. 

 Pacientii au fost evacuati la timp si mutati in siguranta intr-o cladire alaturata, iar pompierii au lichidat incendiul si au stabilit ca a izbucnit de la instalatia electrica prost izolata,

Focul a izbucnit la mansarda Centrului si s-a extins rapid. Pacientii aflati in clinica in special copii bolnavi de diabet au fost rapid evacuati si mutati intr-o anexa. Intre timp pompierii se straduiau sa limiteze focul cu opt autospeciale.

La un moment dat, acoperisul cladirii s-a prabusit.

Astazi pompierii au stabilit ca incendiul a fost provocat de instalatia prost izolata.

Acoperisul imobilului a fost distrus in totalitate, iar etajul al doilea al cladirii a fost avariat de apa.

Centrul a fost inaugurat in anul 1997 si este o institutie medicala pentru copii si tineri care beneficiaza de spitalizare gratuita.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
Citește și...
O moda care a luat nastere la Paris incepe sa faca furori si la noi! Ce inseamna conceptul "Noapte in Alb"

 O modă care a luat naştere la Paris începe să facă furori şi la noi! Este vorba de "Noaptea in Alb", idee care a prins contur la Timişoara, ca "Cina în alb". Cei care au luat parte la petrecere s-au imbracat, din cap până în picioare, în alb.

Au simtit miros de gaz si au intrat in apartamentul vecinului. Ce au descoperit inauntru i-a ingrozit

 Descoperire macabra intr-un apartament din Timisoara. Un barbat de 58 de ani a fost gasit in stare de putrefactie.

Solutia gasita de inspectorii scolari din Timis. Parintii nu vor mai fi nevoiti sa scoata bani din buzunar pentru meditatii

Satui de dezastrele inregistrate aproape in fiecare an la bacalureat, inspectorii scolari din Timis s-au hotarat ca anul acesta e timpul sa gaseasca singuri o rezolvare pentru elevii slabi pregatiti.

Recomandări
România evită la limită o criză majoră de energie, greul abia începe. Ungaria și Serbia iau măsuri disperate de economisire

Criza energetică nu va mări și facturile românilor, care au deja un contract încheiat. În schimb, furnizorii care semnează contracte noi cu clienții casnici ar putea crește prețurile. 

Meteorologii au anunțat că valul de căldură se va intensifica, iar temperaturile vor depăși noi recorduri în România

Valul de căldură se intensifică și va stabili noi recorduri de temperatură.

Dronă intrată în România, Armata a ridicat avioane F-16. Ținta a mers apoi în Ucraina și distrusă de forțele ucrainene

O dronă a intrat duminică în România, unde a stat timp de 20 de minute, înainte de a se duce spre teritoriul Ucrainei, unde a fost distrusă de forțele ucrainene, a transmis MApN. Armata a ridicat două F-16 care au monitorizat permanent drona.