Gara de Nord din Capitala, poarta spre Iadul drogurilor si mizeriei. Cum arata lumea de sub pamant

×
Publicitate

Focar de infectie in zona Garii de Nord, principala poarta de intrare in Capitala. Sub ochii trecatorilor si la doi pasi de institutii importante, zeci de oameni ai strazii isi injecteaza droguri fara ca nimeni sa ia vreo masura.

Zi de zi, mii de oameni trec nepasatori prin Gara de Nord, fara sa stie ca in spatele acestor tineri, care-si injecteaza droguri in vazul lor, se ascunde o lume infricosatoare. Zona reprezinta o piata importanta de desfacere a drogurilor din capitala.

Kilograme de heroina ajung prin intermediari la consumatori, multi dintre ei oameni ai strazii, care se dau peste cap, ca sa faca rost de bani bani pentru doza, pentru ca sunt dependenti.

Cristina povesteste ca, de fatada, toti sunt condusi de unul de-al lor....pe care il numesc bossul Bruce Lee. Omul le spune cine sa fure, cine sa cerseasca, cine sa se prostitueaza, si tot el le imparte si drogurile.

Fara teama, dar si fara sa stie ca e filmat, barbatul le prepara oamenilor strazii drogurile la doar cativa metri de trecatori si de fortele de ordine. Ca sa para credibil, isi injecteaza si el o doza. Daca simte ca e urmarit, se muta in aceasta baraca din spatele policlinicii CFR. Acolo intra fiecare sa-si ia doza si iese plutind.

In realitate, reponsabilii ii vad si ... inchid ochii, asa cum procedeaza unagent al politiei locale din sectorul unu, obisnuit cu aurolacii in rondurile de noapte.

Din pacate si daca ar face mai mult, orice actiune ramane fara efect din moment ce nu exista o strategie comuna intre politie si asistenta sociala. 

Rezolvarea nu poate veni din strada, ci din birourile oficialilor. Primarul se lauda cu doua centre sociale unde incap 740 de oameni fara locuinta insa nu are si un program pentru integrarea lor in societate.

Poate ca e nu e suficient. Pentru cei 18 mii de consumatori de droguri injectabile cati sunt in Capitala ar fi nevoie de cel putin 200 de psihologi. Deocamdata avem doar cateva zeci. Si un program de lucru fix, dupa cum ne explica seful Directiei de asistenta sociala a sectorului 1. 

"Nu cred ca asistentul meu social care are facuta facultatea de asistenta sociala sau psihologul meu trebuie sa ia toxicomanul de pe strada si sa-l duca unde? Daca se intampla ceva, sa se intample de la 8 la 4 ca e posibil sa am doi oameni. Daca se intampla dupa ora 16 nu pot sa trimit"

Din pacate nici la nivel guvernamental nu exista o strategie bine pusa la punct. Cei de la Agentia Nationala Antidrog se implica doar in limita resurselor financiare si umane.

Iata de ce situatia nu mai poate fi controlata de mult. Nici o institutie a statului nu vrea sau nu poate sa rezolve problema consumatorilor de droguri de pe strada. Legea nu-l pedepseste pe consumator. Doar posesia de droguri este considerata infractiune si se pedepseste de cele mai multe ori cu amenda administrativa. La puscarie ajung doar dealerii, daca sunt prinsi. IGPR sustine ca e cu ochii pe Gara de Nord, principala poarta de intrare in Capitala.

Pana atunci insa tabara celor fara viitor se mareste. Au mancare si adevarate locuinte sub pamint.

Asadar un oras sub pamint care s-a modernizat in ultimii 20 de ani. Sunt cel putin zece zone mari in capitala in care exista canale transformate in locuinte, unde se adapostesc multi consumatori de droguri.

Responsabilii stiu unde sa-i gaseasca, totul este sa si vrea sa ajunga la ei si la cei care-i dirijeaza din umbra si se imbogatesc pe spinarea lor.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Barbatul din Constanta care a batut o politista, pe sotul si pe bebelusul acesteia,arestat preventiv

Individul de 40 de ani din Constanta care a batut o familie intreaga - mama, tata si un bebelus in carucior- a fost arestat preventiv pentru 29 de zile.

VIDEO Magicianul fara maini reuseste imposibilul. Milioane de oameni au aplaudat in lacrimi

Cand le-a spus prietenilor ce are de gand sa faca in viata, toti i-au zambit trist, crezand ca nu va reusi niciodata!

Cine e VINOVAT si cine PLATESTE pentru drama de la Confort City. Cine a scapat de foc a dat de apa

Autoritatile trebuie sa-i gaseasca pe cei vinovati pentru necazul sutelor de oameni care au ramas fara locuinte, dupa incendiul izbucnit marti intr-un complex rezidential de la marginea Bucurestiului.

Recomandări
Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.

Acciza la motorină, redusă temporar cu 25% până pe 15 septembrie. Anunțul Ministerului Finanțelor

Ministerul Finanțelor majorează la 25% reducerea temporară a accizei aplicabile motorinei standard pentru intervalul 1–15 septembrie 2026, ca urmare a noii evaluări bilunare prevăzute de mecanismul instituit prin Legea nr.162/2026.

Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.