Comorile distruse ale Romaniei. In ce stare au ajuns castelele si conacele vechi de 400 de ani

×
Publicitate

Dezastru in patrimoniu national! Castele si conace vechi, adevarate marturii a sute de ani de istorie, au cazut prada nepasarii sau neputintei proprietarilor, dar si lacomiei hotilor.

Din cauza starii avansate de degradare, cladirile, odata capodopere arhiecturale, sunt considerate acum un real pericol pentru trecatori.

Pentru a stopa distrugerile, autoritatile ii dau pe rand in judecata pe detinatorii imobilelor.

conac daramat
Doar o ruina plina de noroi. Atat a mai ramas din silueta castelului Toldalagi, din judetul Mures. Construita in secolul al XVII-lea, pe o fundatie mai veche, de o familie bogata de grofi, din cladire s-a furat tot. Chiar si parchetul si barnele de sustinere, asa ca acoperisul si zidurile se prabusesc.

In camerele altdata opulente cresc buruienile.

Dupa 1989, urmasii proprietarilor au decis sa vanda castelul unui om de afaceri francez insa...

Olga Takacs, primar Corunca: "Noi am sesizat de mai multe ori ca are obligatia sa inceapa lucrarile de renovare si de restaurare. L-am chemat la sedinta de consiliu, dar n-a putut veni".

Lajos Matyas, localnic: "A promis francezul ca face, renoveaza, dar vedeti ca nu face nimic".

Intr-o situatie fara iesire se afla si conacul din localitatea Poieni, in judetul Iasi. Cladirea, in care a locuit o perioada si principesa Ileana a Romaniei, a fost rupta bucata cu bucata de hotii de caramida.

conac daramat
In 2007, copiii principesei si nepotii Regelui Ferdinand, Dominic de Habsburg si surorile sale, au intrat in posesia ei. Ei sunt, de altfel, si proprietarii castelului Bran, cel mai vizitat obiectiv turistic din Romania, care le-a fost retrocedat in 2006. Afacerea le-a adus destul de repede cateva milioane de euro.

Acum, conducerea Directiei de Cultura si Patrimoniu din Iasi a facut un memoriu, dar si o plangere impotriva proprietarilor, pentru ca nu si-ar fi respectat obligatiile fata de conacul de la Poieni.

Virgil Babai, directorul Directiei de Cultura Iasi: "Sa asigure paza, sa ia masuri impotriva incendiilor, sa instiinteze de urgenta despre orice fel de modificari si degradari... Dar nu s-u respectat aceste obligatii...".

Mihai Mihalache, primarul comunei Schitu Duca: "Proprietarii nu au raspuns in niciun fel. Ar fi trebuit sa puna cladirile sub paza privata".

Didina Amuntencei, localnica: "Era frumos, foarte frumos... Daca acum s-a luat tot, s-a naruit tot".

La randul lor, avocatii proprietarilor spun ca au depus plangere la politie pentru furturile care au loc pe terenul lor.

Din pacate, insa, viitorul multor cladiri vechi din Romania pare sumbru. Frumoasa lor poveste se stinge chiar intre zidurile paraginite.

conac daramat

 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT A venit anunțul oficial: Leo Messi s-a retras!
NEWS ALERT A venit anunțul oficial: Leo Messi s-a retras!
Citește și...
Un petrolier a explodat în Strâmtoarea Ormuz după ce a lovit o mină marină (presa iraniană)

Un petrolier a explodat în Strâmtoarea Ormuz după ce a lovit o mină navală, în urma devierii de la ruta de navigație stabilită de Iran, au relatat duminică presa iraniană.

Atacul de la parada Pride din Berlin, considerat „atentat terorist islamist”. Ce au descoperit anchetatorii

Anchetatorii consideră că atacul cu maşină asupra mulţimii adunate pentru Gay Pride la Berlin este un „atentat terorist islamist”, a declarat duminică ministrul german de interne, Alexander Dobrindt.

O viitură a ucis cel puțin zece persoane în China, într-o zonă turistică. Alte 23 au fost rănite

Cel puţin zece persoane au murit, iar alte 23 au fost rănite într-o viitură, duminică după-amiaza, într-o zonă turistică, în China, relatează AFP.

Recomandări
Reacția rușilor după cele trei drone militare doborâte de România. Mesajul lui Nicușor Dan, cenzurat

Forțele Aeriene Române au doborât în nici 48 de ore trei drone militare care au intrat în spațiul aerian al României, fapt pentru care președintele Nicușor Dan a condamnat ferm Rusia pentru aceste incidente.

Ambasadorul rus la București, chemat la MAE. Nicușor Dan anunță un protest diplomatic față de Federația Rusă

Ambasadorul Rusiei la București, chemat la MAE după ultimele incidente cu drone. În plus, Nicușor Dan anunță un „protest diplomatic față de Federația Rusă”.

România mai are de făcut zeci de reforme înainte de cererea de plată 5 din PNRR. Ministerele cu cele mai multe „restanțe”

Ministerele au la dispoziție doar câteva zile pentru a închide toate restanțele care condiționează depunerea cererii de plată 5 din PNRR. Termenul-limită pentru depunerea documentelor este de 30 iulie.