Un poliţist din Botoșani s-a sinucis într-un cimitir, pe mormântul fiicei sale, Andreea, care a murit la vârsta de un an

62397972
Pro TV

Un poliţist în vârstă de 47 de ani din judeţul Botoşani s-a sinucis, joi dimineaţă, împuşcându-se cu arma din dotare în cimitirul din localitatea Vlăsineşti, au confirmat, pentru Agerpres, reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ).

Un bătrân din localitate a mers la cimitir pentru a aprinde o lumânare. După ce a făcut câțiva pași pe una dintre alei, a făcut o descoperire șocantă. Acesta a observat cadavrul polițiștului şi a sunat la 112.

Din primele informaţii, poliţistul s-a împuşcat pe mormântul fiicei sale care a murit la vârsta de un an.

„Astăzi, 30 noiembrie, în jurul orei 10.30, Inspectoratul de Poliție Judeţean Botoșani a fost sesizat cu privire la faptul că, în comuna Vlăsinești, a fost găsită o persoană decedată, care prezenta o plagă împușcată la nivelul capului. Totodată, s-a constatat faptul că acesta este polițist activ al Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani, fiind încadrat din anul 1996. Cercetările sunt continuate, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Botoșani, pentru săvârșirea infracțiunii de ucidere din culpă, urmând să se stabilească cu exactitate împrejurările în care s-a produs evenimentul”, potrivit IPJ Botoșani.

Surse judiciare citate de news.ro au precizat că fiica sa se numea Andreea.

Articol recomandat de sport.ro
Cum arată ultima ”bijuterie” lansată de BMW: ”Suntem mai pregătiți ca niciodată pentru viitor”
Cum arată ultima ”bijuterie” lansată de BMW: ”Suntem mai pregătiți ca niciodată pentru viitor”
Citește și...
Un copil de 4 ani a murit sfâșiat de un câine de pază, la un adăpost de animale din Buzău. Băiețelul era nesupravegheat

Caz șocant într-o localitate din Buzău. Un copil de 4 ani a murit sfâșiat de un câine de pază, la un adăpost pentru animale domestice.

Un bărbat din Arad şi-a ars iubita pe picioare cu fierul de călcat. S-ar fi drogat şi ar fi bătut-o cu bastonul telescopic

Un agent de pază din Arad a fost arestat preventiv şi trimis în judecată după ce şi-ar fi ars iubita cu un fier de călcat încins pe ambele picioare, provocându-i acesteia şase leziuni şi cicatrici permanente.

Adolescent din Bihor, tratat inuman de mama sa: bătut cu bâta, ţinut nemâncat şi fără apă şi obligat să doarmă în frig, afară

O femeie din Bihor este anchetată pentru rele tratamente aplicate minorului, fiind acuzată că şi-a abandonat şi agresat copilul. Potrivit anchetatorilor, băiatul a fost bătut, ţinut fără hrană şi apă şi obligat să doarmă afară, în frig.

Recomandări
Calcule. Cât vor câștiga polițiștii și magistrații după noua lege a salarizării. Suma în funcție de grad

Salariile tuturor bugetarilor vor fi recalculate după o formulă prezentată, luni, de ministrul interimar al Muncii. 

Negocieri blocate pentru noul Guvern. Scenariul care se conturează după ce Nicușor Dan a luat în calcul un premier tehnocrat

La aproape trei săptămâni de la demiterea Guvernului Bolojan, președintele a avut o nouă serie de discuții cu câțiva dintre liderii fostei coaliții, dar tot nu s-a concretizat o formulă de guvernare.

„Bomba” de 11 miliarde de lei care va „bântui” bugetul salariilor la stat chiar dacă va fi adoptată o nouă lege a salarizării

Noua lege a salarizării unitare este prezentată de Guvern drept soluția pentru aducerea echității în sistemul bugetar. Însă, chiar dacă reforma va fi adoptată, statul tot va trebui să achite o notă de plată uriașă.