Un chirurg şi-a scris iniţialele cu laser pe ficatul pacienţilor pe care i-a operat

61355706

Acuzaţii uluitoare la adresa unui medic de 53 de ani din Birmingham.

 

Un chirurg britanic dat în judecată în oraşul Birmingham a recunoscut miercuri în faţa instanţei că şi-a gravat iniţialele - cu ajutorul unui laser - pe ficaţii unor pacienţi pe care i-a operat în vederea unor transplanturi în anul 2013, informează AFP.

Simon Bramhall, în vârstă de 53 de ani, a pledat vinovat la ambele capete de acuzare (ultraj şi vătămare) pentru faptul că şi-a înscris iniţialele - "SB" - pe ficaţii a doi pacienţi aflaţi sub anestezie, fără consimţământul lor, în timpul unor intervenţii chirurgicale realizate la spitalul Queen Elizabeth din Birmingham în anul 2013.

Medicul a folosit un laser cu gaz argon, instrument utilizat în chirurgie, în special pentru evitarea hemoragiilor.

Iniţialele sale au fost descoperite cu ocazia unei a doua operaţii ce a fost suportată de una dintre victime, potrivit presei britanice.

Chirurgul a reuşit să rămână în libertate, fără cauţiune, până la verdictul tribunalului, ce va fi anunţat pe 12 ianuarie.

"Este un caz ieşit din comun şi complex", a subliniat în timpul audierii procurorul Tony Badenoch, considerând că este vorba despre "o chestiune fără precedent legal în dreptul penal".

"Pledând vinovat, el a recunoscut că ceea ce a făcut nu era doar contrar eticii, ci şi inacceptabil pe plan penal", a adăugat procurorul britanic.

Acţiunile sale, descrise de acuzare drept un abuz de putere, au fost "deliberate şi conştiente", a mai spus Tony Badenoch. "Faptul că doctorul Bramhall şi-a gravat iniţialele pe ficatul unui pacient nu a fost un incident izolat, ci un act repetat în două ocazii, necesitând competenţă şi concentrare. Acest lucru a fost făcut în prezenţa unor colegi", a adăugat acelaşi procuror.

Articol recomandat de sport.ro
Diletta Leotta dezvăluie: "Cristi Chivu? Un singur lucru m-a surprins la el"
Diletta Leotta dezvăluie: "Cristi Chivu? Un singur lucru m-a surprins la el"
Citește și...
Un german de 86 de ani este suspectat că și-a omorât iubita de 30 de ani, cu o cârjă, în București. Aveau o relație de 10 ani

Caz șocant în Capitală. Un cetățean german în vârstă de 86 de ani este cercetat penal în legătură cu moartea suspectă a iubitei lui, o tânără de 30 de ani.

Incident șocant în Iași. O femeie a sărit dintr-o mașină de transport alternativ în mers, după un conflict cu șoferul

Incident șocant în Iași. O femeie, pasageră într-o mașină de transport alternativ, a sărit din mers în urma unei discuții în contradictoriu cu șoferul. Femeia a ajuns la spital.

Grav accident în Neamţ, între două mașini. Una a luat foc după impact, patru persoane au murit. Un bebeluș a rămas orfan

Două autoturisme, în care se aflau şapte persoane, inclusiv un bebeluş, s-au ciocnit, miercuri seară, pe DN 15D, în comuna Dulceşti, judeţul Neamţ, una dintre maşini luând foc după impact.

Recomandări
Nicușor Dan, discurs de 3 minute după o zi întreagă de consultări: „Am cerut partidelor să dezescaladeze retorica”

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, miercuri seară, că a cerut partidelor, la consultările avute la Palatul Cotroceni, să dezescaladeze retorica publică şi să ”se uite la viitor, ce vom face, mai mult decât la trecut”.

Ilie Bolojan caută sprijin pentru un guvern minoritar după retragerea miniștrilor PSD din Executiv

Cei din PSD caută sprijin pentru o moțiune de cenzură, iar PNL e în căutare de aliați care să susțină un guvern minoritar.

„Inspectorul Balastierelor” scoate la iveală nereguli uriașe. Sute de persoane au făcut deja sesizări

Sute de persoane au făcut deja sesizări pe platforma „Inspectorul Balastierelor”, recent lansată de Ministerul Mediului. Oamenii reclamă săpături ilegale și le cer autorităților să ia măsuri.