Un bătrân a căzut de pe zidurile unei cetăţi din Alba

×
Publicitate

Moarte cu semne de întrebare în judeţul Alba, unde un bărbat de 60 de ani a pierit după ce a căzut de la 20 de metri înălţime, de pe zidurile Cetăţii Colţeşti.

 

Câţiva turişti din Germania l-au văzut prăbuşit şi au sunat după ajutor. Medicii SMURD sosiţi la faţă locului nu l-au mai putut salva.Victima este un localnic, însă poliţiştii nu ştiu dacă au de-a face cu un accident sau o sinucidere.

Bărbatul, în vârstă de 60 de ani, a urcat sambatain jurul amiezii la cetatea Colţeşti, din judeţul Albă. Nu se ştie ce s-a întâmplat, însă la un moment dat omul a căzut de la peste 20 de metri înălţime. Câţiva turişti germani l-au găsit prăbuşit la baza zidurilor cetăţii .

Imediat la faţă locului au juns şi medicii SMURD care au încercat să îl readucă pe om la viaţă. Suferise însă răni grave la cap şi nu a mai avut nicio şansă.

Mai mulţi salvatori montani au coborât corpul victimei la poalele cetăţii. Sorin Popa -Salvamont Alba: "O intervenţie în care din păcate a fost implicată o persoană mai în vârstă care a căzut de la o înălţime de aproximativ 20 de m, impactul a fost fatal."

Poliţiştii au adunat probe şi încearcă să afle dacă este vorba despre o sinucidere sau un accident.

Articol recomandat de sport.ro
Eugenie Bouchard se plânge după doar 24 de ore la noul job: ”Unii asta cred”
Eugenie Bouchard se plânge după doar 24 de ore la noul job: ”Unii asta cred”
Citește și...
Cum s-a produs tragedia din Cluj, unde un copil a murit strivit de o cruce în cimitir, unde mersese cu tatăl său

Incident înfiorător în județul Cluj, unde un copil în vârstă de 12 ani a murit după ce a fost strivit de o cruce dintr-un cimitir. Băiatul era împreună cu tatăl său când s-a petrecut nenorocirea.

Mama băiatului de 2 ani care a murit deshidratat și subnutrit a fost reținută după ce a fost externată de la Psihiatrie

Mama băiețelului de 2 ani din Galați găsit mort în casă, deshidratat și subnutrit, a fost reținută. Femeia a fost externată de la Psihiatrie și este cercetată acum de polițiști pentru omor calificat. 

O femeie din Vaslui a fost bătută cu sălbăticie de partenerul ei, din cauza geloziei. Fiul lor de 14 ani a fost și el rănit

Un bărbat din județul Vaslui va petrece următoarele 30 de zile în arest, după ce și-a bătut cu sălbăticie concubina cu 10 ani mai tânără.

Recomandări
Președintele Nicușor Dan, despre criza politică: ”Responsabilitatea este la partide. Aștept să vină cu soluția de majoritate”

Președintele Nicușor Dan a vorbit, marți, într-o conferință de presă, despre criza politică actuală, după aproximativ două luni fără un Guvern cu puteri depline, și a explicat de ce nu va mai face propuneri de premier fără garanția unei majorități.

Eurostat: România, pe primul loc în UE la taxarea salariilor. Cât din venitul brut ajunge la stat

România ocupă primul loc în UE la ponderea salariului brut reținută prin taxe și contribuții. Un angajat singur, fără copii, rămâne cu doar 58,5% din venitul brut.

Rezultatele la Evaluarea Naţională 2026, publicate mai devreme. 79% dintre elevi au medii mai mari sau egale cu 5

Rezultatele inițiale ale Evaluării Naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a au fost publicate marți, 30 iunie 2026, la ora 17:00, pe platforma dedicată examenului. Datele reflectă performanțele obținute înainte de perioada contestațiilor.