Un bărbat i-a ucis și gătit câinele vecinului, după care l-a invitat la cină. Ce l-a enervat

61951486

Un fermier din Coreea de Sud a ucis și gătit câinele vecinului, după care l-a invitat pe acesta la cină. Bărbatul de 62 de ani era deranjat că animalul latră încontinuu, așa că a aruncat spre el cu o piatră, omorându-l.

„Acesta susține că după ce câinele a leșinat, l-a ucis prin sufocare, după care l-a gătit. După aceea, omul și-a invitat vecinii la masă, inclusiv pe stăpânul animalului”, potrivit unui polițist din orașul Pyeongtaek, situat în sudul țării. 

Acesta a fost dat de gol de un vecin, iar când a fost confruntat, a recunoscut ce a făcut, scrie The Guardian.

„Am umblat prin tot orașul, distribuind pliante cu o fotografie a câinelui, numărul de telefon și o recompensă de un milion de woni (n.r – aproximativ 750 de euro), pentru a îl găsi. Când am ajuns la locuința bărbatului, care e la trei case de a noastră, ne-a zis că îi pare rău și că ne va anunța dacă îl vede”, a spus o persoană din familie.

Potrivit acesteia, a doua zi suspectul l-a vizitat pe tatăl ei, au băut împreună și l-a consolat.

„Și-a invitat vecinii să servească o cină pe bază de carne de câine, dar tatăl meu a refuzat pentru că nu consumă așa ceva”, a mai spus femeia.

Cazul a ajuns în spațiul public după ce femeia a povestit pe Internet ce a pățit familia ei, solicitând sprijinul public pentru ca bărbatul să fie tras la răspundere. 15.000 de persoane au semnat o petiție în acest sens.

Bucătăria tradițională sud-coreeană include preparate pe bază de carne de câine. Cu toate acestea, în ultimii ani consumul a scăzut, întrucât mulți sud-coreeni văd câinii ca pe animale de companie. În rândul tinerilor, acesta este considerat chiar un tabu.

Anual, în Coreea de Sud sunt sacrificați aproximativ un milion de câini. Activiștii au intervenit pentru protejarea animalelor, astfel că cei care comit abuzuri asupra animalelor riscă până la doi ani de închisoare sau amenzi de 20 de milioane de woni (n.r – aprox 15.000 de euro).

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Trei tinere de 20 de ani, găsite moarte în casă după ce ar fi luat o supradoză

Trei tinere au fost găsite moarte în Ohio, sâmbătă noaptea, după ce ar fi luat "o supradoză accidentală" de droguri.

Un bătrân de 80 de ani a murit, după ce a așteptat 23 de ore ambulanța

Un bărbat de 80 de ani a murit după ce a aşteptat ambulanța timp de 23 de ore.

Anchetă în Argeș. Un bărbat a murit după ce a fost de 4 ori la medic

Anchetă în Argeș, după ce un bărbat de 39 de ani s-a stins, după zile de chin, în urma unei bătăi încasate de Florii. Grav este, spune familia, că timp de o săptămâna au mers de 4 ori la spital cu bărbatul, care se simțea din ce în ce mai rău.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Trump anunță „cel mai mare acord petrolier din istorie” cu Venezuela: „Va reduce considerabil prețul benzinei”

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri încheierea unui acord în sectorul petrolier cu Venezuela, în virtutea căruia Statele Unite ar urma să-şi dubleze rezervele de petrol, transmit AFP şi Reuters.