O femeie din Băicoi a murit carbonizată, chiar de ziua ei

×
Publicitate

Sfârşit groaznic pentru o femeie de 62 de ani din Băicoi, Prahova. A murit carbonizată în casă, după ce un incendiu i-a cuprins locuinţa.

Focul a fost observat de un vecin, care a încercat să o scoată pe biata femeie din flăcări. Victima trăia singură şi tocmai îşi sărbătorise ziua de naştere.

Bărbatul a zărit fumul negru din cimitirul aflat în apropiere. A crezut, iniţial, că ard ceva uscături în grădină, dar când şi-a dat seama că e vorba de un incendiu, a sărit în ajutor.

Petre Pavel, vecin: „Am spart geamurile şi am vrut să intru înăuntru. Dar nu am putut. Nu s-a putut, că a bubuit odată şi un fum negru... N-am putut să intru, că mă duceam să o scot de acolo”.

Pompierii chemaţi de vecinii speriaţi au reuşit să stingă flăcările.

Locotenent colonel Vicenţiu Năstase, ISU Câmpina: „Am găsit o casă care era cuprinsă de flăcări, cu posibilităţi de propagare la vecinătăţi. Detaşamentul de pompieri Câmpina a intervenit cu trei autospeciale. Ardea în totalitate.”

Medicul Daniel Nicolae, Ambulanţă Prahova:Practic, nu am avut cum să mai intervenim, din punct de vedere medical, decât să constatăm decesul. Era carbonizată.”

Ghorghe Ptrec, vecin: „Dacă o fi dormit cine ştie cum... Obosită, că a fost ziua ei ieri, obosită.”

Femeia pregătea, sâmbătă, un parastas pentru mama ei, decedată de curând.

În urma cercetărilor, pompierii au ajuns la concluzia că incendiul a pornit de la un cablu electric neizolat.

Articol recomandat de sport.ro
Leo Messi a pălmuit un adversar! Decizia Comisiei de Disciplină a venit imediat
Leo Messi a pălmuit un adversar! Decizia Comisiei de Disciplină a venit imediat
Citește și...
Bărbat decedat în Dâmbovița, din cauza unei sobe

Caz tragic, vineri dimineața, în satul Brătuleşti din Dâmboviţa. Un bărbat de 54 de ani a murit, iar soţia sa, cu șase ani mai tânără, se află în stare gravă la spital, după ce s-au intoxicat cu monoxid de carbon.

Bebeluș de 3 luni, în stare gravă după ce a fost bătut de tată, care a venit beat acasă

Un bărbat de 44 de ani din Focșani este acuzat şi-a lovit crunt bebeluşul de doar trei luni, iar fetiţa a ajuns în stare gravă la Urgenţă Spitalului Judeţean. Medicii au alertat imediat Poliţia şi Direcţia de Protecție a Copilului.

Accident în lanţ în Suceava. Doi oameni au murit după ce o dubă a lovit un TIR

Accident în lanţ, cu urmări tragice, joi seară pe Drumul Naţional 2E, în judeţul Suceava. Doi oameni au murit după ce dubiţa în care se aflau a lovit un TIR, apoi un autoturism şi s-a răsturnat în final pe o parte.

Recomandări
Cât de aproape este România de un „scenariu grecesc” al datoriei publice. Când am putea ajunge la o criză a dobânzilor

Proiecțiile privind evoluția datoriei publice arată că, fără o îmbunătățire a finanțelor statului, datoria României ar putea intra pe o traiectorie care, în timp, să ducă la niveluri comparabile cu cele din criza greacă a datoriilor suverane.

Parlamentul, chemat în sesiune extraordinară în ultima săptămână din PNRR. Ce se întâmplă cu legea salarizării

Parlamentul intră în sesiune extraordinară între 24-26 august, ultima săptămână până la finalizarea PNRR. Legea salarizării ar putea ajunge la vot dacă luni partidele fostei coaliții se pun de acord după o nouă discuție cu președintele.

Incendiu la Institutul Clinic Fundeni din București. 37 de pacienți au fost evacuați de urgență

Pompierii au intervenit, sâmbătă dimineaţă, pentru a stinge un incendiu care se manifesta cu degajări de fum într-un salon de la etajul al treilea al Institutului Clinic Fundeni din Bucureşti.