O doctoriță din China a decedat, după o tură de 18 ore

61931772
iStock

O doctoriţă din China s-a prăbuşit în fata pacientei ei şi a decedat, într-un mod tragic, după ce a suferit un atac cerebral la sfârşitul unei ture de 18 ore.

Specializată în penumologie, Zhao Bianxiang, în vârstă de 43 de ani, a fost găsită fără suflare, după ce a leşinat, pe data de 29 decembrie, conform Mirror

Decesul a fost declarat 20 de ore mai târziu. Moartea ei a fost provocată de o hemoragie subarahnoidiană, care a fost cauzată de un anevrism cerebral.

Zhao era directorul adjunct al secţiei de Pneumologie al unui spital din oraşul Jinzhong, aflat în nord-vestul provinciei chineze Shaanxi. Se presupune că doctoriţa ar fi vizitat o pacientă şi pe fiica aceştia, când a întrebat-o cum se mai simte mama ei, înainte să se prăbuşească.

Colegii femeii au descris-o drept o doctoriţă care punea profesia înainte oricărui alt lucru. Şi ea a recunoscut că era "prea ocupată" ca să ia o pauză.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
Citește și...
Un bărbat din Argeș a fost arestat după ce a vrut să agreseze sexual o femeie în pădure. Victima l-a convins să renunțe

Un bărbat de 62 de ani din Argeș a fost arestat preventiv pentru tentativă de viol, după ce ar fi agresat sexual, într-o pădure, o femeie venită la cules de ciuperci. 

Caz șocant în Argeș. O femeie și-a ucis soțul în urma unui scandal izbucnit după ce au consumat alcool împreună

Crimă într-o familie din Argeș! O femeie a fost reținută, după ce a recunoscut că și-a ucis soțul, un bărbat de 49 de ani. Cei doi soți au împreună 3 copii, iar apropiații spun că adesea părinții se certau și ajungeau la conflicte violente. 

Un bărbat de 53 de ani din Iași și-ar fi ucis tatăl de 81 de ani după ce i-a cerut un lucru

Caz extrem de violență în familie, încheiat cu o crimă. Un bătrân de 81 de ani a fost ucis într-o pădure din județul Iași, iar principalul suspect este chiar fiul acestuia, un bărbat de 53 de ani. 

Recomandări
O nouă țintă detectată la granița cu România. Armata a ridicat avioane de luptă, RO-Alert trimis din nou populației

O nouă ţintă aeriană a fost detectată duminică, la ora 15:09, în proximitatea frontierei fluviale cu Ucraina, de sistemul de supraveghere radar al Ministerului Apărării Naţionale (MApN). Este a doua detectată duminică, după o alertă similară la 09.30. 

Secretar de stat: Vom începe ”de mâine” dialogul cu marii consumatori de energie, să își reducă ”în mod voluntar” consumul

Autoritățile române au acționat de urgență, duminică, pe Dunăre, pentru a crește debitul de apă necesar centralei nucleare de la Cernavodă. Un oficial al Ministerului Energiei spune că sunt așteptate două săptămâni dificile.

Peste 33.000 de candidați la a doua sesiune de Bacalaureat 2026. Programul complet al probelor și data afișării rezultatelor

Peste 33.000 de candidaţi s-au înscris pentru a doua sesiune a examenului de Bacalaureat, pentru susţinerea probelor de competenţe (pe probe), din acest an, informează Ministerul Educaţiei.