O ambulanță în misiune a accidentat mortal un pieton

×
Publicitate

Un bărbat din Alba a fost lovit mortal mercuri seara de o ambulanţă aflată în misiune. Victima ar fi vrut să traverseze strada printr-un loc nepermis, iar echipajul medical nu a putut evita impactul violent.

Pietonul, de 53 de ani, a suferit răni extrem de grave, care i-au adus sfârşitul.

Accidentul a avut loc miercuri seara, pe o porţiune intens circulată a Drumului Naţional 1, în municipiul Aiud.

Pietonul, în vârstă de 53 de ani, ar fi vrut să traverseze stradă printr-un loc nepermis, moment în care a fost izbit de o ambulanţă aflată în misiune.

Echipajul medical, care se îndrepta spre Alba Iulia, de unde urmă să preia un pacient, a încercat să-l salveze pe bărbatul lovit, însă eforturile lor au fost în zadar. Omul a murit din cauza rănilor grave.

Localnic: "Era deja mort întins acolo pe asfalt şi când au venit doamnele de la salvare l-au resuscitat, dar deja era mort."

Poliţiştii veniţi la faţă locului au început imediat cercetările şi au deschis în acest caz un dosar penal pentru ucidere din culpă.

Subcomisar Marcel David Poliţia Rutieră Albă: "O persoană s-a angajat în traversarea străzii prin loc nepermis şi fără să se asigure, fiind acroşată şi accidentată mortal de un autohevicul special aparţinând ambulanţei. Acesta se deplasa la un caz de urgenţă având în funcţiune semnalele luminoase."

Traficul în zonă a fost blocat aproximativ o oră.

Articol recomandat de sport.ro
Diletta Leotta dezvăluie: "Cristi Chivu? Un singur lucru m-a surprins la el"
Diletta Leotta dezvăluie: "Cristi Chivu? Un singur lucru m-a surprins la el"
Citește și...
Un german de 86 de ani este suspectat că și-a omorât iubita de 30 de ani, cu o cârjă, în București. Aveau o relație de 10 ani

Caz șocant în Capitală. Un cetățean german în vârstă de 86 de ani este cercetat penal în legătură cu moartea suspectă a iubitei lui, o tânără de 30 de ani.

Incident șocant în Iași. O femeie a sărit dintr-o mașină de transport alternativ în mers, după un conflict cu șoferul

Incident șocant în Iași. O femeie, pasageră într-o mașină de transport alternativ, a sărit din mers în urma unei discuții în contradictoriu cu șoferul. Femeia a ajuns la spital.

Grav accident în Neamţ, între două mașini. Una a luat foc după impact, patru persoane au murit. Un bebeluș a rămas orfan

Două autoturisme, în care se aflau şapte persoane, inclusiv un bebeluş, s-au ciocnit, miercuri seară, pe DN 15D, în comuna Dulceşti, judeţul Neamţ, una dintre maşini luând foc după impact.

Recomandări
LIVE UDPATE, criză politică. Consultări la Cotroceni. Ilie Bolojan: ”Am avut un dialog bun cu președintele Nicușor Dan”

Preşedintele României, Nicuşor Dan, a început astăzi, la Palatul Cotroceni, primele consultări cu liderii partidelor parlamentare care au format Guvernul Bolojan.

Surse: Conducerea PSD a decis ca miniştrii social-democraţi să demisioneze din Guvern joi dimineaţă

Toţi miniştrii de la PSD îşi vor da demisia joi dimineaţă, înainte de şedinţa de Guvern. Totodată, îşi va prezenta demisia şi secretarul general al Guvernului, Radu Oprea, susțin surse din PSD citate de Agerpres.

Ilie Bolojan, lăudat de la Bruxelles pentru „curajul” de a guverna și pentru reformele asumate într-un context dificil

Preşedintele Partidului Popular European, Manfred Weber, l-a lăudat pe premierul Ilie Bolojan pentru rezultatele obţinute şi reformele asumate, subliniind că acesta are sprijinul deplin al partenerilor europeni.