Descoperire sinistră într-un cimitir din Neamț. ”Era cu piciorul în sus și mâna la spate”

cimitir

Descoperire sinistră într-un cimitir din judeţul Neamţ. Două femei care au mers să aprindă lumânări la mormântul unei rude au dat peste cadavrul unui bărbat.

Terifiate, au sunat imediat la 112, iar la faţă locului au venit mai multe echipaje de la poliţie. Criminaliştii au început o anchetă. Autorităţile iau în calcul ipoteza unui asasinat, dat fiind că pe trupul victimei au fost găsite urme de violenţă.

"Era aici, cu un picior sus şi mâna la spate… Era julit la o mâna”, povestește un martor.

Trupul bărbatului a fost descoperit luni seară, iar de atunci criminaliştii sunt la faţa locului şi încearcă să stabilească ce s-a petrecut.

Ancheta se anunţă dificilă: victima nu avea acte de identitate asupra sa, iar localnicii nu-l cunosc. Cred că omul a fost omorât, apoi abandonat în cimitir.

Citește și
Mort manastire Putna
Tânărul din Iași mort, îngrijit inițial de un călugăr, în chilie

"Au fost două surori la cimitir, să aprindă lumânări pentru bunica lor. Una din ele l-a văzut şi s-a speriat, au ieşit afară şi au sunat la 112”, povestește o femeie.

"Nu se ştie cine e. Lumea a fost la biserica duminică, dar nu l-am văzut. E un criminal în libertate, ne este frică", spune altă femeie.

Victima zace acolo de cel puţin două zile. În weekend, la parastas şi apoi la liturghie, când mai mulţi săteni au trecut pe la mormintele celor dragi, nu au zărit nimic suspect.

"Cred că l-au bătut iar apoi l-au aruncat aici în cimitir, să-şi acopere urmele", spune un localnic.

Poliţia continuă cercetările şi speră să afle rapid cine este victima şi ce-a păţit.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Accident mortal pe șoseaua de centură din Alba Iulia
Accident mortal pe șoseaua de centură din Alba Iulia

Un şofer de 53 de ani a murit, joi seară, pe şoseaua de centură a oraşului Alba Iulia. A vrut să depăşească o coloana de maşini însă s-a izbit de un TIR care circulă regulamentar din sens opus.

Tânărul din Iași mort, îngrijit inițial de un călugăr, în chilie
Tânărul din Iași mort, îngrijit inițial de un călugăr, în chilie

După ce un tânăr seminarist de 17 ani din Iaşi a murit în urmă unui accident, cel puţin bizar, la Mănăstirea Putna, oficialii lăcaşului de cult dau şi primele explicaţii.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

O fetiță din București a primit, în noaptea de Crăciun, o scrisoare de la Papa Leon al XIV-lea. FOTO
O fetiță din București a primit, în noaptea de Crăciun, o scrisoare de la Papa Leon al XIV-lea. FOTO

O fetiță din București a primit, în noaptea de Crăciun, o scrisoare neașteptată de la Papa Leon al XIV-lea, ca răspuns la un desen prin care se ruga pentru copiii afectați de război.