A fost rapita de jihadisti si transformata intr-o sclava sexuala. Socul suferit de tanara cand a vazut fata atacatorilor

yazidi

O tanara yazidi care a fost tinuta cateva luni in captivitate de catre jihadisti si-a publicat experienta traumatizanta intr-o carte. Tanara a fost batuta, violata si fortata sa isi paraseasca bebelusul.

Shirin, pseudonimul sub care a semnat cartea, avea doar 17 ani cand a fost rapita din satul ei din nordul Irakului. Jihadistii au incercuit localitatea si s-au asigurat ca niciuna dintre femeie si adolescente nu au fost lasate sa fuga.

"Eram atat de oarbe. Nu ne dadeam seama ca suntem in pericol. Apoi, intr-o dupa-amiaza, la 4 pm, luptatorii ISIS le-au spus conducatorilor satului nostru ca nu vor face nimic daca nu le vor aduce toate fetele pana in ora 6 pm. In doua ore au vrut ca toate fetele sa ajunga la ei. Seful satului ne-a spus sa incercam sa fugim."

Din pacate, Shirin si familia ei nu au reusit sa fuga la timp. Ea a fost luata ca sclava sexuala si abuzata de-a lungul a catorva luni de zile, potrivit Deutsche Welle. Mai tragic este ca tanara si-a recunoscut abuzatorii - erau chiar fostii ei vecini.

Barbatii obisnuiau sa poarte masti pe fata, insa dupa cateva luni au renuntat la ele. "Cand le-am vazut fata pentru prima data, abia atunci am realizat ca ma uitam la fetele fostilor mei vecini."

Citește și
acuzat de viol
Un individ e suspectat ca a drogat si violat o tanara de 23 de ani. Fata a fost atacata intr-o zona extrem de circulata

"Kurzii musulmani, arabii si yazidi erau ca o mare familie inainte de asta. Dupa ce jihadistii au preluat puterea insa, vecinii nostri nici nu au mai vrut sa manance cu noi, brusc. Muncitorii, profesorii si doctorii - toti vecinii nostri arabi pareau sa fi aderat la Statul Islamic."

Adolescenta povesteste ca barbatii le-au tratat ca pe niste obiecte. Ea a fost vanduta de 9 ori ca nevasta - odata unui barbat de 60 de ani, care a lasat-o si insarcinata. Impreuna cu alte fete, era "lovita, atacata si violata de barbati drogati" si "lasata flamanda si fara apa".

"Fiecare viol s-a simtit ca si cum as fi fost taiata pe dinauntru, ca si cum fiecare organ ar fi fost ranit, a fost asa o durere, o umilire! Abdomenul meu ardea, ca si cum cineva presa sticla taiata intre picioarele mele."

Din fericire, ultimul barbat cu care a fost maritata a ajutat-o sa evadeze in Germania. Tanara nu a ramas fara sechele. Ea a scris in cartea recent publicata ca intra in panica ori de cate ori vede un barbat cu barba pe strada si ca a incercat sa se sinucida.

Intr-un interviu acordat publicatiei Deutsche Welle, jurnalista Alexandra Cavelius, cea care i-a scris povestea, a spus ca tanara trece printr-o perioada cumplita, in ciuda faptului ca este libera, si ca refuza sa se gandeasca la viitor din cauza traumei prin care a trecut.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Dinamo Kiev a făcut anunțul despre Blănuță: "Felicitări!"
GALERIE FOTO | Dinamo Kiev a făcut anunțul despre Blănuță: "Felicitări!"
Citește și...
O femeie violata in mod repetat de cumnatul ei i-a taiat organele si s-a dus cu ele la politie. Ce a facut apoi barbatul
O femeie violata in mod repetat de cumnatul ei i-a taiat organele si s-a dus cu ele la politie. Ce a facut apoi barbatul

O femeie din India, mama a trei copii, s-a razbunat intr-un mod terifiant pe cumnatul ei, care o abuza sexual in lipsa sotului ei.
 

Un individ e suspectat ca a drogat si violat o tanara de 23 de ani. Fata a fost atacata intr-o zona extrem de circulata
Un individ e suspectat ca a drogat si violat o tanara de 23 de ani. Fata a fost atacata intr-o zona extrem de circulata

O tanara de 23 de ani, din Bucuresti, sustine ca a fost violata si talharita, imediat dupa lasarea intunericului.

Romanca, supusa la torturi ce depasesc orice imaginatie in Italia.
Romanca, supusa la torturi ce depasesc orice imaginatie in Italia. "Mi-a spus: tu nu meriti sa traiesti"

Inchisa, batuta si violata incontinuu zile intregi: acesta este cosmarul prin care a trecut o romanca de 42 de ani, plecata in Italia in cautarea unui trai mai bun.

Recomandări
CAB amână judecarea cererii de suspendare a judecătorilor CCR Mihai Busuioc și Dacian Dragoș. Când e noul termen
CAB amână judecarea cererii de suspendare a judecătorilor CCR Mihai Busuioc și Dacian Dragoș. Când e noul termen

Curtea de Apel Bucureşti amânat judecata pe cererile depuse de avocata AUR, Silvia Uscov, prin care se solicită suspendarea numirilor lui Mihai Busuioc şi Dacian Cosmin Dragoş la CCR.

ANM prelungește avertizarea de ger: nopți cu până la -18°C, polei și vânt puternic
ANM prelungește avertizarea de ger: nopți cu până la -18°C, polei și vânt puternic

Meteorologii au prelungi avertizarea de vreme deosebit de rece până miercuri dimineață. Potrivit ANM vom avea ger îndeosebi în timpul nopților și dimineților, precipitații mixte, polei și ghețuș, intensificări ale vântului.

Ucraina anunță discuții decisive cu SUA: Zelenski speră ca acordurile de securitate și reconstrucție să fie semnate la Davos
Ucraina anunță discuții decisive cu SUA: Zelenski speră ca acordurile de securitate și reconstrucție să fie semnate la Davos

Preşedintele Volodimir Zelenski a declarat joi că Ucraina nu este un obstacol în calea păcii, respingând comentariile făcute cu o zi înainte de preşedintele american Donald Trump.