Actorul Kenneth Mitchell a murit la 49 de ani. Era cunoscut pentru rolurile din „Star Trek: Discovery" şi „Captain Marvel"

62428558

Actorul canadian Kenneth Mitchell, cunoscut în special datorită rolurilor din producţiile „Star Trek: Discovery" şi „Captain Marvel", a murit la vârsta de 49 de ani.  

El era diagnosticat de cinci ani cu scleroză laterală amiotrofică (SLA), cunoscută şi sub numele de boala Lou Gehrig, transmite luni EFE.

Vestea morţii lui Kenneth Mitchell, survenită sâmbătă, a fost dată publicităţii de familia actorului prin intermediul reţelelor sociale.

„Cu mare tristeţe anunţăm decesul lui Kenneth Alexander Mitchell, îndrăgit tată, soţ, frate, unchi, fiu şi prieten drag", se arată în mesajul familiei.

Mitchell, care a încetat din viaţă la 49 de ani, a avut o carieră vastă, atât în cinematografie, cât şi în televiziune, interpretând roluri diverse, de la jucător de hochei de succes, supravieţuitor al apocalipsei şi astronaut, până la cel de tată al lui Carol Danvers în „Captain Marvel" (2019) sau în serialul „Star Trek", a amintit familia sa în comunicat.

Însă, mai presus de toate, a amintit familia sa, Kenneth Mitchell a fost un visător, un pasionat de plajă, canoe şi sport, grădinar şi peisagist, iubitor de muzică şi de pisici, partener al lui Susan, soţia şi mama copiilor săi, „şi mai ales un tată mândru" pentru Lilah şi Kallum.

Actorul, care a fost diagnosticat cu SLA în 2018, a fost recunoscător „pentru dragostea enormă şi sprijinul nesfârşit pe care le-a primit din partea comunităţii sale de-a lungul acestei călătorii, pentru rezistenţa şi puterea de care au dat dovadă soţia, familia şi prietenii săi extraordinari", se arată în mesaj.

Scleroza laterală amiotrofică este o boală a sistemului nervos care afectează neuronii şi măduva spinării, provocând pierderea controlului muscular, simptomele agravându-se în timp.

SLA este denumită boala lui Lou Gehrig (1903-1941) după numele jucătorului de baseball din echipa Yankees care a fost diagnosticat cu această afecţiune. Nu este cunoscută deocamdată cauza acestei afecţiuni, iar într-un număr restrâns de cazuri boala este ereditară, potrivit Clinicii Mayo din Statele Unite, citată de de EFE.

Boala este mai frecventă în rândul bărbaţilor, cu simptome care se declanşează cu puţin înainte de vârsta de 65 de ani, cu toate că au existat cazuri în care s-a manifestat între 20 şi 30 de ani.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
Săptămâna Modei de la Milano s-a încheiat. Giorgio Armani a prezentat cea mai nouă colecție marcată de un motiv inedit

Săptămâna Modei de Milano s-a încheiat duminică cu un eveniment marca Giorgio Armani.  

Actrița Pamela Salem a murit. Fosta vedetă James Bond avea 80 de ani

Lumea filmului a primit o veste tristă. Actrița Pamela Salem, cunoscută pentru rolul de secretară a lui James Bond, Miss Moneypenny, a murit la vârsta de 80 de ani.

„Oppenheimer” a câştigat cel mai râvnit premiu la gala Screen Actors Guild

Filmul Oppenheimer a câştigat, sâmbătă, cel mai râvnit premiu la gala Screen Actors Guild Awards (SAG), decernat de breasla actorilor de la Hollywood, un premiu considerat în general un bun indicator pentru prestigioasele Oscaruri.

 

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.